Slobodna Dalmacija: 31. 03. 2005.

PROMJENE URUŠAVA SE KADROVSKA KONSTRUKCIJA KOJU JE PREMIJER TEŠKOM MUKOM SAGRADIO

Sanader ostaje sam

SLIJEDEĆI, MOLIM Morao se odreći prijatelja Žužula. Hebranga je bolest preduhitrila da podnese ostavku. Sada je na redu Mlinarić zbog niza propusta u policiji. Dok mu Glavaš prkosi, klima se stolica potpredsjednice Vlade Jadranke Kosor...

Piše: Tomislav KLAUŠKI

Premijer Ivo Sanader već se odrekao dvojice ključnih ministara, treći je na odlasku, zabrinjavajuće se klima stolica potpredsjednice Vlade, a ništa bolja situacija nije i s dva ključna HDZ-ovca u saborskim klupama. Nije loše za samo petnaest mjeseci obnašanja vlasti. I prilično ohrabrujuće dva mjeseca uoči lokalnih izbora.

Načet i jaki saborski dvojac Šeks-Bebić

Sanader očito nailazi na poteškoće tamo gdje se najmanje nadao. Pribojavao se natezanja s tankom većinom u Saboru, očekivao je snažan pritisak opozicije, ali na glavni problem ipak je naletio u vlastitim redovima. Urušila se kadrovska konstrukcija koju je teškom mukom izgradio, zavirujući iza svakog kamena u potrazi za kompetentnim ministrima. Pa je bio prisiljen čak postaviti Branka Vukelića na čelo sektora gospodarstva.

Uglavnom, Sanader je u proteklih petnaest mjeseci bio prisiljen više se baviti svojim ministrima i suradnicima u stranci, nego vladanjem i gospodarenjem. Tako se zbog korupcionaške afere morao odreći bliskog prijatelja Miomira Žužula. Andriju Hebranga tek je bolest preduhitrila da podnese ostavku zbog serije ispada i skandala. Sada je na redu Marijan Mlinarić, ministar unutarnjih poslova, najavivši ostavku nakon serije propusta u svom resoru.

Kadrovska kriza prelila se i na suprotnu stranu Markova trga. Vladimir Šeks paraliziran je obiteljskom tragedijom, Luka Bebić, šef Kluba zastupnika, izgubio je utjecaj načet porazom na lokalnim izborima u Metkoviću. I što je još gore, Branimir Glavaš, Sanaderova isukana sablja, sve češće se okreće protiv svog šefa, javno mu prkoseći i nanoseći štetu svojim antihaškim istupima. I napokon, da stvar za Sanadera bude još gora, Jadranka Kosor sve više je marginalizirana u Vladi i stranci, pri čemu se ne može govoriti o uobičajenom marginaliziranju gubitnika predsjedničkih izbora.

Kosor je u samoj kampanji nanijela štetu imidžu Vlade, stranke i svog premijera. Šef izaslanstva Europske komisije Jacques Wunenburger proglasio je njezinu čuvenu izjavu o tome da ne bi prepoznala Antu Gotovinu da ga sretne na plaži jednim od tri ključna razloga zbog kojih Hrvatska nije započela pregovore s EU. To nije samo poništilo sav napor koji je Sanader uložio u lobiranje, već nanijelo štetu njegovu ugledu. Povrh svega, Kosor je tijekom kampanje unijela i razdor u vlastitoj stranci, kad je s nečuvenom nelojalnošću optužila Miomira Žužula da je svojom aferom "Imostroj" uništio njezine šanse za pobjedu na predsjedničkim izborima. Time se zamjerila i stranačkim kolegama, odnosno zabila jedan od posljednjih čavala u lijes svoje političke karijere. U život je može vratiti jedino pobjeda na lokalnim izborima u Zagrebu.

Kad se podvuče crta, vidi se da je Sanader praktički ostao sam. U nedostatku suradnika u Vladi morao je spojiti dva ključna ministarstva na putu prema EU, ono vanjskih poslova i europskih integracija, a još je poraznije što se dobrog dijela stranačkih suradnika mora odreći zbog skandala ili nesposobnosti. Njih može zamijeniti tek bezličnim anonimnim ljudima koji mu teško mogu uvjerljivo čuvati leđa: u javnosti ili u stranačkim redovima.

Naravno, kao pravi štreber recepata iz odnosa s javnošću, Sanader će i to kadrovsko osipanje pretvoriti u vlastitu pobjedu. Pokazat će svima da je spreman bez ikakva krzmanja odreći se nesposobnih ljudi, kazniti ih zbog propusta, makar se radilo i o najbližim suradnicima. To bi moglo dobro odjeknuti u javnosti, ali i u vlastitim redovima. Poruka potencijalnim mangupima sasvim je jasna: ako se šef stranke može odreći Žužula i Kosorice, kako se neće odreći nekog manje značajnog sljedbenika.

Idućih par mjeseci dat će odgovor na pitanje je li Sanaderova taktika bila uspješna. Ako relativno neokrznut prođe lokalne izbore, a neki pokazatelji već mu idu u prilog (poput Pulsove ankete prema kojoj HDZ osvaja tri dalmatinske županije), pa još u lipnju otpočne dugo očekivane pregovore s Europskom unijom, premijer će opet biti u sedlu, na vrhu pobjedničkog vala. Barem do jeseni, kad ministar financija Ivan Šuker započne s krojenjem državnog proračuna za iduću godinu.

Račan se odrekao samo jedne ministrice

No, čak i bez toga nije realno očekivati da bi Sanader mogao doživjeti pobunu u vlastitim redovima. Iako je lišen efikasne pomoći svojih pobočnika Šeksa i Žužula, jedina ozbiljna konkurencija njegovu autoritetu ionako je bio samo Andrija Hebrang, dok mu naizgled neposlušni Branimir Glavaš služi kao idealan alibi pred europskom i domaćom liberalnom javnošću: podržavajte Sanadera, ako ne želite da HDZ padne u ruke Glavašu.

Unatoč takvoj računici, na Sanaderovu premijerskom kontu ipak ostaje porazna činjenica da je u samo godinu dana izgubio dva ministra, s trećim na odlasku i potpredsjednicom "na ledu". Za usporedbu, njegov prethodnik Ivica Račan u četiri godine odrekao se jedino ministrice zdravstva Ane Stavljenić-Rukavine koja je podnijela ostavku zbog afere Baxter. Ostalim napadanim ministrima ostao je vjeran do kraja mandata. To govori nešto i o aspektu kojim se Sanader ne zamara previše dok čuva vlastitu poziciju - o lojalnosti.