Vjesnik: 07. 04. 2005.
Sumnjiva uloga Kleinova agenta
Za navodna saznanja o Leutarovu ubojstvu Oscar Vega primio je iz proračuna FBiH 250.000 eura
SARAJEVO (Od Vjesnikova dopisnika) - Vlada Federacije BiH isplatila je pola milijuna konvertibilnih maraka (nešto više 250 tisuća eura) bivšem službeniku UN-a Oscaru Vegi kao nagradu za navodna saznanja o ubojstvu bivšeg doministra unutarnjih poslova Joze Leutara, na kojeg je u ožujku 1999. godine izvršen atentat u Sarajevu, tvrde u srijedu banjolučke »Nezavisne novine« pozivajući se na izvore bliske istrazi.
Vega je, kako piše list, radio kod tadašnjeg voditelja UN-ove misije u BiH Jacquesa Paula Kleina i bio povezan s inozemnim obavještajnim službama. Isplatu je, tvrdi se, odobrio upravo Klein i Vlada koju je tada predvodio Edhem Bičakčić, a koji negira ove navode.
Interes za ove isplate, kao i za novac koji je dan »zaštićenom svjedoku« Merimu Galijatoviću na temelju čijeg je lažnog svjedočenja vođen propali sudski proces protiv šestorice Hrvata (Andabak i ostali) tobožnjih Leutarovih ubojica, pojačan je nakon pisma što ga je predsjednik Federacije BiH u ponedjeljak predao glavnom federalnom tužitelju Zdravku Kneževiću.
U tom pismu Lozančić traži odgovor na pitanje temeljem kojeg zakonskog propisa je odlučeno da se na račun stranog državljanina, službenika UN, uplati 500.000 konvertibilnih maraka iz proračuna Federacije BiH, kao i je li zakonito samo na temelju »inzistiranja predstavnika međunarodne zajednice« nekome (Galijatoviću, op. au.) isplatiti 237.122 maraka proračunskog novca, bez ili mimo odluke bilo kojega ovlaštenog tijela vlasti.
O spornoj sarajevskoj ulozi Oscara Vege u istrazi Leutarova ubojstva već su pisali brojni listovi. Prije dvije i pol godine »Vjesnik« je pisao o sumnjama da su obavještajne službe zapadnih zemalja smišljeno opstruirale istragu o ubojstvu bivšeg federalnog doministra unutarnjih poslova Joze Leutara, čije ubojice do danas nisu otkrivene!
Kao osobe koje su odlučivale o isplatama novca već tada su navedeni vrhunski američki i britanski agenti koji su bili angažirani u istrazi ovog slučaja, a prije svega Amerikanac Oscar Vera, za kojeg se tvrdilo da je bio »Kleinov prvi agent«, te britanski pukovnik SAS-a Hector Goolan.
Veru se također prozivalo da je zanemario obavještajne tragove o mogućoj umiješanosti mudžahedinskih elemenata u Leutarovo ubojstvo. Ove optužbe dobile su na težini nakon što je smijenjeni direktor Federalne obavještajne službe (FOSS) Munir Alibabić, za Vjesnik kazao da ima saznanja o tome da iza atentata počinjenog 16. ožujka 1999. godine stoje radikalni muslimansko-fundamentalistički i mudžahedinski elementi. Kada je riječ o Veri zanimljivo je da se njime u posljednje vrijeme dosta bavio hrvatski tisak, jer se taj Amerikanac spominje u famoznoj Turekovoj prezentaciji iz afere prisluškivanja novinara.
Alenko Zornija