Slobodna Dalmacija: 08. 04. 2005.

FRANCUSKO ’NE’ EUROPSKOM USTAVU MOGLO BI NATJERATI NIZOZEMCE NA OTKAZIVANJE REFERENDUMA

Odbijanje europskog Ustava - politička katastrofa Unije

BRUXELLES - Nizozemska bi mogla otkazati referendum o europskom Ustavu ako odgovor na referendumsko pitanje bude negativan u Francuskoj.

Negativan odgovor Francuza, te nacije utemeljiteljice Europske unije i, uz Njemačku, "stupa Unije", ili glavnog "motora Unije", na pitanje prihvaćaju li europski Ustav, bila bi europska politička katastrofa. U ovoj procjeni slažu se i političari i stručnjaci. Upravo francusko odbijanje, projekt Ustava ne bi, vjeruje se, preživio. Ustav bi značio pojednostavljenje funkcioniranja mamutske strukture Unije, koja je i prije proširenja strahovito patila od sporosti i blokada u donošenju odluka. Ta sporost i neefikasnost uzela je danak i u ekonomiji koja se posljednjih godina jedva vuče, i u tome da Unija vrlo teško nalazi put iz političkih kriza, kao što je pokazao Irak. Poslije ulaska 10 novih članica, taj je problem postao još teži i kroničniji.

No, ponajprije, francuski negativan odgovor značio bi zastoj u svim europskim procesima i specifičnim politikama i strategijama, jer bi pokazao nepovjerenje ove ključne nacije u europsku organizaciju. Iako je ovo nepovjerenje, prema analizama, privremeno i rezultat unutrašnjih francuskih prilika, ono bi imalo goleme, europske posljedice. Podsjetimo da su posljednja tri ispitivanja javnog mišljenja u Francuskoj pokazala da je protivnika Ustava više nego pristaša.

Zato EU vlade kojima je stalo da Ustav prođe, jer razumiju zašto je prijeko potreban, iako ga nisu dovoljno dobro "prodale" svojim javnostima, razmatraju scenarije za slučaj katastrofe. Nizozemski referendum trebao bi se održati 1. lipnja, samo tri dana nakon francuskog referenduma. U slučaju negativnog francuskog rezultata, razmak bi bio premalen da se amortizira šok u javnosti europskih zemalja, među kojima i Nizozemske.

Dakako, nizozemska vlada mogla bi odlučiti da se ne izlazi s referendumom, nego da se Ustav prihvati na neki drugi način, recimo u Parlamentu.

No, nakon što je vlada najavila tu mogućnost, otvorila se debata, koja je prije bila vrlo ograničena, ni izdaleka tako značajna kao u Francuskoj. Sada nizozemski zastupnici traže da se ne prihvati ovaj "scenarij za slučaj nužde". Argumentacija je da bi svakako bilo vrlo korisno znati što Nizozemci misle o Ustavu, bez obzira na to za što će se odlučiti Francuzi, pa čak i ako francuski odgovor bude "ne".

Igor BUI