Večernji list: 11. 04. 2005.

DIPLOMACIJA Potkraj godine slijede redovite smjene u dvadesetak hrvatskih veleposlanstava diljem svijeta

Sanader i Mesić već trguju imenima novih veleposlanika

Autor: Jasmina Popović

Velika smjena na čelu hrvatskih veleposlanstva i konzulata diljem svijeta koja bi se trebala provesti do kraja godine uglavnom zato što dosadašnjim veleposlanicima istječe mandat te kako bi se popunila dugo nepopunjena mjesta donosi već uobičajena nagađanja o napetostima na relaciji Banski dvori Pantovčak.

Pronosi se, naime, priča da postoje imena koja favorizira premijer Sanader, a odbija predsjednik Mesić i obratno te da će konačni popis sigurno biti posljedica uzajamne trgovine i ustupaka. Redovita smjena odnosi se, inače, na 22 veleposlanička i tri mjesta generalnih konzula.

U Uredu predsjednika tvrde da nikakvih napetosti (još) nema jer ne postoji ni lista imena budućih veleposlanika i generalnih konzula te da ozbiljnih razgovora uopće nije bilo iako je zamalo krajnji čas da počnu.

Moraju se naći predsjednik Mesić i premijer Sanader s ministricom vanjskih poslova Kolindom Grabar-Kitarević i savjetnicima Tomislavom Jakićem i Tomislavom Carom i tek će se tada moći kvalificirano razgovarati o prijedlozima koji trebaju doći iz Ministarstva vanjskih poslova kaže izvor iz Mesićeva ureda opovrgavajući tvrdnje da predsjednik Mesić koči neka imenovanja.

Njegova je funkcija govori naš izvor kao sukreatora vanjske politike da sudjeluje u ostvarivanju pravila i kriterija prema kojima će se diplomati slati u svijet, a takve bi odluke trebale biti donesene konsenzusom na temelju stvarnih kvaliteta kandidata.

I dok se prvi scenarij navodno još radi u MVP-u, u kuolorima se mogu čuti imena novih i starih potencijalnih diplomata, od Mirka Galića (Pariz) i Silvije Luks (UNESCO) do Dobroslava Silobrčića (Rim ili Vatikan) te Ivice Maštruka (Budimpešta. Mnogi poznavatelji situacije u hrvatskoj diplomaciji pak skeptično odmahuju glavom na najave mirnog dogovora.

U MVP-u, ali i nekim drugim državnim institucijama, traje žestoko lobiranje za i protiv, a ni sva dosadašnja rješenja nisu potvrdila postojanje realnih kriterija jer Hrvatsku još prečesto predstavljaju ljudi koji su otišli prema subjektivnim, a ne objektivnim kriterijima.

Istek polovicom ili potkraj godine

Veleposlanički mandati u prvoj polovici godine istječu u Albaniji, Argentini, BiH, Danskoj, Japanu, Norveškoj, Slovačkoj, NATO-u i UNESCO-u. Do kraja godine istječu, pak, mandati veleposlanicima u Belgiji, Egiptu, Francuskoj, Južnoafričkoj Republici, Maroku, Rumunjskoj i Turskoj. Inače, dulje su vrijeme nepopunjena mjesta veleposlanika u Libiji i Brazilu.