Vjesnik: 12. 04. 2005.
Iskaznice za branitelje
Pravilnikom o jedinstvenom registru polako se zaokružuje i početak projekta Fonda hrvatskih branitelja
ZAGREB – Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti priprema prvu bazu s podacima svih sudionika Domovinskog rata. Na taj način presjeći će se višegodišnje birokratsko kompliciranje koje je, doslovce, izluđivalo branitelje.
Tako će, osam godina nakon njegova osnivanja, ministarstvo koje skrbi o hrvatskim ratnicima napokon na jednom mjestu imati sve podatke o sudionicima Domovinskog rata. Više neće biti traženja, moljakanja i čekanja podataka od MUP-a i MORH-a, a i branitelji će napokon odahnuti jer će njihovi podaci sada biti na jednome mjesti, u mjero
davnome ministarstvu. Ni oni više neće svaki čas morati pohoditi urede za obranu u svome prebivalištu.Naime, prije nekoliko dana, Ministarstvo koje vodi Jadranka Kosor donijelo je Pravilnik o jedinstvenom registru hrvatskih branitelja, koji javnost i braniteljska populacija iščekuju ponajprije zbog objavljivanja precizne brojke svih branitelja u Hrvatskoj, ali i utvrđivanja pojedinačnih udjela u dionicama novoosnovanog Fonda hrvatskih branitelja. Uvodi se red u dosad raštrkane podatke MORH-a i MUP-a zbog čega je objedinjavanjem dviju baza prošlog ljeta bombastično ispalo da Hrvatska ima 570 tisuća branitelja. Naime, nemali broj njih najprije je bio u postrojbama MUP-a, a kasnije i u HV-u.
Pravilnikom o jedinstvenom registru polako se, osim toga, zaokružuje i početak projekta Fonda hrvatskih branitelja u koje će država nastaviti prebacivati pakete dionica privatiziranih državnih poduzeća. Općenito, novim je aktom definiran način prikupljanja podataka i vođenje jedinstvene baze podataka u Ministarstvu obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti.
Registar će biti sastavljen od općeg i posebnog dijela. U prvome će biti osobni podaci o branitelji, ime oca, datum rođenja, spol, adresa, te čin (redovni ili počasni), a u posebnom dijelu nalazit će se ratni put, naziv postrojbe koja je izdala potvrdu, vrijeme trajanja sudjelovanja u Domovinskom ratu, sve dužnosti koje je branitelj obnašao, status dragovoljca (uz naznaku je li dragovoljac HV-a, MUP-a, Narodne zaštite ili HOS-a) te - podaci o odličjima.
Svi će oni biti uneseni u računalnu bazu podataka, uz mogućnost brzog pretraživanja.
Osim toga, tri mjeseca od dana upisa branitelja u registar, resorno će ministarstvo poslati braniteljima posebnu iskaznicu veličine 5,5 x 8,5 centimetara. Na prednjoj strani bit će hrvatski grb, naziv mjerodavnoga ministarstva, tekst Iskaznica, Hrvatski branitelj iz Domovinskog rata, osobni podaci, pečat i potpis ministrice. Na poleđini će stajati da iskaznica služi u slučajevima u kojima je potrebno dokazivanje statusa, ali uz prethodno predočenje osobne iskaznice.
Mile Franičević