Slobodna Dalmacija: 13. 04. 2005.

Aut Kesić, aut nihil

Šenol SELIMOVIĆ

Odluka vlasti BiH da ipak povuku svoga veleposlanika Zlatka Dizdarevića iz Hrvatske iako na njegovo mjesto ne dolazi nasljednik, vrlo je jasna poruka Sarajeva Zagrebu. Naime, kako kandidat za novoga veleposlanika BiH Branko Kesić nije dobio agreman (privolu) s hrvatske strane, očito zbog stava da se radi o jednom od ratnih kadrova Radovana Karadžića iz Republike Srpske koji se, prema upozorenjima banjolučkih Hrvata, iskazao u aktivnostima etničkoga čišćenja hrvatskog stanovništva, u Zagrebu će do daljnjega ova susjedna država biti predstavljana na "nižoj razini" — otpravnika poslova.

U diplomatskom je životu poznata i uhodana praksa da zemlja primateljica nikada u pisanoj formi ne obavještava zemlju šiljateljicu (u ovom slučaju BiH) da ne prihvaća njihova kandidata za veleposlanika. Uobičajeno je pravilo da se, ako nema nikakvih prepreka, predloženom veleposlaniku neke zemlje izda egreman u roku od pet-šest, najviše osam tjedana. Branko Kesić, koji je tijekom rata bio na čelu Zavoda za izgradnju Banje Luke i za kojega su mediji pisali da je sudjelovao u istjerivanju nesrba iz toga grada, još nije dobio privolu Zagreba, iako je od odluke o njegovu imenovanju u Sarajevu prošlo već oko četiri mjeseca. Dakle, diplomatskim "institutom šutnje" Zagreb je dao jasan odgovor Sarajevu: ne prihvaćamo Branka Kesića za veleposlanika BiH u Hrvatskoj.

Sarajevsku odluku o povlačenju Dizdarevića neki su mediji već prokomentirali kao osvetu ministra vanjskih poslova BiH Mladena Ivanića zbog hrvatskog odbijanja njegova osobnog prijatelja Branka Kesića. Je li u pitanju baš prijateljska solidarnost šefa diplomacije s nesuđenim veleposlanikom u Zagrebu ili je riječ o širem političkom manevru BiH, nije baš tako jednostavno zaključiti. U odnosima dviju susjednih zemalja u posljednje vrijeme frcaju iskrice i bez "slučaja Kesić" pa se odluka o povlačenju Dizdarevića može shvatiti i kao reakcija središnjih vlasti BiH na držanje Zagreba u slučaju smijenjenog hrvatskog člana Predsjedništva BiH Dragana Čovića, kao posljedica aktualnog carinskog sukoba, ali i nekih drugih neriješenih pitanja.

U svakom slučaju, nedvojbeno je da Zagreb i Sarajevo i formalno ulaze u fazu diplomatske zime. Da nije u pitanju svjesno "uzvraćanje udarca", BiH bi Dizdarevića zadržala na dužnosti veleposlanika sve do redovite primopredaje dužnosti njegovu nasljedniku. No, Sarajevo se odlučilo za diplomatski skandal po receptu: Aut Kesić, aut nihil (Ili Kesić, ili ništa).