Slobodna Dalmacija: 19. 04. 2005.

WASHINGTON: NAKON RAZGOVORA U MMF-u, MINISTAR ŠUKER NAJAVIO:

Reforma zdravstva i mirovinskog sustava

WASHINGTON - Hrvatski ministar financija Ivan Šuker izjavio je u ponedjeljak, nakon razgovora u Međunarodnom monetarnom fondu (MMF), da će hrvatska Vlada do kraja svibnja predložiti određene strukturne reforme, koje bi trebale obuhvatiti i zdravstveni i mirovinski sustav.

Ministar Šuker i guverner Hrvatske narodne banke Željko Rohatinski razgovarali su u ponedjeljak u Washingtonu s predstavnicima MMF-a o stand-by aranžmanu Hrvatske i MMF-a.

"Možemo konstatirati da 2004. više nije problematična bez obzira na deficit od 4,9 posto", rekao je Šuker hrvatskim novinarima nakon susreta s Dimitrijem Demekasom, voditeljem misije MMF-a za Hrvatsku, i Michaelom Depplerom, izvršnim direktorom MMF-a.

On je kazao da je - unatoč tome što Hrvatska nije ostvarila deficit opće države od 4,5 posto bruto domaćeg proizvoda predviđen stand-by aranžmanom nego 4,9 posto - konstatirano da je "napravljen izuzetno veliki pomak" u odnosu na 6,3 posto deficita u 2003. Najavio je da će krajem svibnja u Zagreb doći misija MMF-a kada će biti "definirani kriteriji za 2005."

Na pitanje čeka li Hrvatsku nakon pregovora s misijom MMF-a "stezanje remena", Šuker je odgovorio: "Ne mora značiti da određene strukturne reforme znače stezanje remena. Strukturne reforme u principu znače kvalitetnije korištenje novca poreznih obveznika." Šuker je najavio da će hrvatska Vlada do kraja svibnja predložiti određene strukturne reforme, ali nije želio reći u čemu će se one sastojati. Ipak, ukazao je na problem zdravstvenog i mirovinskog sustava.

"Problem je indeksacija mirovina. To je jedno pitanje koje je otvoreno već nekoliko mjeseci", rekao je on.

"Isto tako strukturne reforme se u zdravstvu moraju poduzeti iz jednostavnog razloga što su troškovi zdravstva Republike Hrvatske u odnosu i na zemlje koje su prošle godine ušle u EU, a isto tako i na zemlje koje su stare članice EU-a, daleko veći", rekao je Šuker.

Rohatinski je kazao da hrvatski vanjski dug nije spominjan jer "mjere koje su do sada poduzete u smislu ograničavanja vanjskog zaduživanja banaka i supstitucije dijela inozemnog duga države zaduživanjem u zemlji daju rezultate". "Očekivati je, uz predviđeno smanjivanje deficita opće države u ovoj godini i njegovo djelomično financiranje prihodima od privatizacije, da će na kraju 2005. odnos između vanjskog duga i bruto domaćeg proizvoda biti smanjen s oko 80 posto, koliko je iznosio krajem 2004., na oko 77 posto krajem ove godine", rekao je Rohatinski.

Europska komisija ocjenjuje hrvatski ekonomski program

WASHINGTON - Hrvatski ministar financija Ivan Šuker razgovarao je u nedjelju u Washingtonu s Klausom Reglingom, generalnim direktorom za ekonomske i financijske poslove u Europskoj komisiji, o stanju hrvatskoga gospodarstva i financija te suradnji Hrvatske i Komisije na tim područjima.

— Sastanak je protekao u punom međusobnom razumijevanju i uvažavanju svih istaknutih činjenica o odnosima Europske komisije i Hrvatske na području ekonomije i financija, priopćilo je Ministarstvo financija nakon susreta održanog u izaslanstvu Europske komisije u Washingtonu. Šuker je izvijestio Reglinga o gospodarskim kretanjima u Hrvatskoj i smanjenju fiskalnog deficita u 2004. godine. (H)