Slobodna Dalmacija: 26. 04. 2005.

DANAS U LUXEMBOURGU TROJKA EU-a S HAAŠKOM TUŽITELJICOM O HRVATSKOJ

Male nade u promjenu mišljenja Carle del Ponte

ZAGREB - Iako se danas u Luxembourgu sastaje i Vijeće za nadzor provedbe SSP-a između Hrvatske i EU-a, sve su oči ipak uprte u Carlu del Ponte koja će europskom povjerenstvu za ocjenu suradnje Zagreba i Haaga iznijeti svoju ocjenu o toj suradnji, a s njom će se sastati i premijer Ivo Sanader. Tročlani Task Force, podsjetimo, osnovan je nakon odluke EU-a u ožujku kojom su odgođeni pregovori o članstvu s Hrvatskom jer je glavna haaška tužiteljica negativno ocijenila tu suradnju.

Brojni su hrvatski mediji tada, interpretirajući premijera Sanadera, objavili da "Carla del Ponte gubi potporu EU-a" te da će o tome posljednju riječ dati trojka EU-a koju čine predstavnici Velike Britanije, Austrije i Luksemburga. No, takva su se očekivanja i interpretacije pokazali neosnovanim, pa će danas riječ Carle del Ponte i te kako biti važna za pitanje hoće li Hrvatska u lipnju ipak dobiti pregovore ili će pak biti osuđena na dugotrajnu odgodu kao što predviđa u posljednjem broju The Economist Intelligence Unit.

- Hrvatska je Vlada do sada činila jednu krupnu grešku. Odlučila se za lobiranje umjesto za odlučnije provođenje reformi i postizanje konkretnih učinaka u problemima s Haagom. Uz to, od pojedinih je eurointegracijskih faza radila atrakcije pa sada ovi problemi u zastoju djeluju i na porast euroskepticizma za što je najodgovornija upravo Vlada jer je medijski i promidžbeno loše posredovala taj posao - smatra visokopozicionirani diplomat EU-a u Zagrebu, koji nije želio biti imenovan, zaključivši da bi se trebalo dogoditi nešto uistinu veliko i važno na relaciji Zagreb - Haag da bi Carla del Ponte 26. travnja u Luxembourgu promijenila mišljenje.

- EU ne očekuje od Hrvatske da po svaku cijenu uhiti generala Gotovinu ako on uistinu nije u dometu vlasti, ali očekuje od hrvatske Vlade puni kredibilitet i maksimum napora u suradnji s Međunarodnim tribunalom za ratne zločine - tvrdi ovaj diplomat.

Šenol SELIMOVIĆ

"Slučaj Kalmeta" poznat EU diplomaciji

Na pitanje da prokomentira "slučaj Kalmeta", odnosno optužbe bivšeg direktora Tankerske plovidbe koji je kazao da je Kalmeta kao gradonačelnik Zadra tražio od njega da ova tvrtka financijski pomaže generala Gotovinu i njegovu obitelj, EU-ov diplomat je neslužbeno odgovorio: Gospodin Kalmeta bi kao ministar u proeuropskoj vladi uistinu trebao odlučno i jasno kazati što misli o tom pitanju budući da se uz njegovo ime ne vežu samo ove posljednje tvrdnje o financiranju Gotovine. On je i kao ministar po medijima jasno tvrdio da će se Gotovinina slika vratiti u prostorije Grada Zadra, dakle on smatra da je sasvim u redu da se u Hrvatskoj službeno veliča osoba optužena za ratni zločin i protiv koje je raspisana međunarodna tjeralica. Sjećamo se i njegovih poruka koje je javno uputio predsjedniku Mesiću kada se ovaj odbio slikati ispod slike optuženog generala u Zadru, a te poruke nisu bile nimalo u skladu s današnjom politikom Vlade u kojoj sjedi kao ministar. No, posao nas nije da kreiramo politiku naših vlada nego da ih o svemu objektivno izvještavamo i brifiramo. Znam da je i o ovim posljednjim medijskim napisima o gospodinu Kalmeti većina veleposlanstava zemalja EU-a službeno izvijestila svoje centrale - kazao je "Slobodnoj" visoko rangirani EU-ov diplomat.