Vjesnik: 27. 04. 2005.
Mesić skida Gotovininu »pozlatu«
ŽELJKO KRUŠELJ
Svima je poznata burleska o tome kako je predsjednik Stipe Mesić naivno vjerovao da osobnom inicijativom može riješiti slučaj odbjegloga generala Ante Gotovine. Hrvatsku je to, nakon što su i pojedini Vladini dužnosnici i čelnici obavještajnih službi napravili dodatne gafove, stajalo vjerodostojnosti pred Haagom i Europskom unijom. Posljedice, na žalost, znamo. I osjećamo.
Logično je, stoga, da se Mesić, oslabivši svoj diplomatski autoritet, danas ponajviše ljuti na Gotovinu. Kako u Bruxellesu ne prolaze priče na temu »mi ozbiljno radimo« ili »mi namjeravamo«, uvrijeđeni je Mesić odlučio da skine i ostatak »pozlate« na imenu i djelu odbjegloga generala. Osporio je, ponajprije, da je Gotovina uopće i bio poznatiji i u vojnome vrhu značajniji do 1995., dakle do akcije »Oluja«, zbog koje je protiv njega i podignuta haaška optužnica. Zatim si je malo skočio u usta i optužio istog tog »anonimca« da je zajedno s pokojnim generalom Jankom Bobetkom planirao bitku za Maslenicu, u kojoj je bilo 185 mrtvih branitelja, a nismo se, kaže, »pomakli ni za milimetar«. Mesić smatra da bi Gotovina i za to trebao odgovarati, jer je akcija bila »potpuno nepripremljena i izvedena samo za potrebe izbora«.
Nakon što je prijašnjih mjeseci put do tiska našla sudska dokumentacija po kojoj je Gotovina u Francuskoj osuđen za nekoliko nimalo bezazlenih kaznenih djela, uključujući pljačke i iznude, Mesićeve bi optužbe trebale dodatno oslabiti popularnost koju taj bjegunac uživa u dijelu hrvatske javnosti. Zato Predsjednik uporno naglašava i njegovu moralnu odgovornost, podsjećanjem na paralelni slučaj kosovskog premijera Haradinaja, koji je bez kalkuliranja o
tišao u Haag, iako je za oslobođenje Kosova navodno zaslužniji nego Gotovina u svojim hrvatskim »rolama«.Nesporna je činjenica da spomenuta operacija »Maslenica« iz siječnja 1993. nije najsretnije vođena i okončana, odnosno da je svjedočila o nespremnosti HV-a za veće strateške poduhvate.
No, isti taj Mesić kao tadašnji visoki HDZ-ov dužnosnik nije dovodio u pitanje Gotovininu odgovornost, niti je o tome govorio proteklih dvanaest godina. Ako je današnji bjegunac i sudjelovao u planiranju te operacije, iznad njega je hijerarhijski bilo nekoliko razina, pa bi se na popisu odgovornih trebalo naći barem još toliko važnijih imena.
Nezgodno je što nakon te bujice Mesićevih optužbi Gotovina i dalje nije ni milimetar bliže hrvatskom pravosuđu, a međunarodna je zaje
dnica sve nestrpljivija.