Slobodna Dalmacija: 30. 04. 2005.
ZAPRIMLJENE OPTUŽNICE, ALI NE I NALOZI ZA UHIĆENJE I PREDAJU MARIJAČIĆA, ŠEŠELJA, REBIĆA I MARGETIĆA
Za
četvorku stigle optužnice iz HaagaJakša Muljačić, pomoćnik ministrice pravosuđa, kazao je kako uz optužnice, koje je ministarstvo primilo u petak, nisu dostavljeni nalozi za uhićenje i predaju optuženika ICTY-ju
ZAGREB - Hrvatska je u petak od Međunarodnog kaznenog suda (ICTY) primila zahtjev za pravnu pomoć u vezi s optužnicama za nepoštovanje suda, podignute protiv četvorice hrvatskih građana koji su otkrili identitet zaštićenih svjedoka sa suđenja Tihomiru Blaškiću, potvrdio je dužnosnik Ministarstva p
ravosuđa.ICTY je u srijedu objavio optužnice za nepoštovanje suda protiv bivšeg šefa hrvatske vojnoobavještajne službe Markice Rebića, protiv novinara Ivice Marijačića, te Domagoja Margetića i Stjepana Šešelja, urednika i izdavača lista Hrvatskog slova.
"Sukladno odredbama Ustavnog zakona o suradnji s Haaškim sudom, Statuta i Pravilnika o postupku i dokazima Haaškoga suda, ministarstvo je predmetne optužnice uputilo nadležnim županijskim sudovima na daljnji postupak", rekao je Jakša Muljačić, pomoćnik ministrice pravosuđa.
Muljačić je kazao da uz optužnice, koje je ministarstvo primilo u petak, nisu dostavljeni nalozi za uhićenje i predaju optuženika ICTY-ju.
Markica Rebić, bivši šef SIS-a, optužen je jer je uredniku Hrvatskog lista Ivici Marijačiću otkrio identitet zaštićenog svjedoka na suđenju bivšem zapovjedniku Operativne zone Srednja Bosna Tihomiru Blaškiću, predao mu kopije izjave tog svjedoka Tužiteljstvu i transkript njegova iskaza sa zatvorene sjednice suđenja Blaškiću iz 1997. Šešelj i Margetić optuženi su zbog objave izvadaka iz svjedočenja drugog svjedoka sa zatvorenih sjednica s istog suđenja.
Prema Ustavnom zakonu, nadležni županijski sudovi trebaju uručiti potvrđene optužnice okrivljenicima te ih uputiti o njihovim pravima i obvezama na temelju relevantnih odredbi Ustavnog zakona, Statuta i Pravilnika o postupku i dokazima Haaškoga suda.
U zagrebačkom Županijskom sudu potvrdili su da su od Ministarstva pravosuđa jučer zaprimili haaške optužnice, no nisu željeli otkriti kada će ih uručiti bivšem šefu hrvatske vojnoobavještajne službe Markici Rebiću, novinarima Ivici Marijačiću i Domagoju Margetiću te uredniku i izdavaču Hrvatskog slova Stjepanu Šešelju.
"Mogu potvrditi da su optužnice stigle, da su dodijeljene u rad sucu i da će se postupati po Ustavnom zakonu o suradnji s Haaškim sudom", kratko je Hini izjavio predsjednik Građanskog odjela zagrebačkog Županijskog suda Đuro Sessa. Nije želio reći ime suca koji je preuzeo optužnice i koji bi ih, kako je rekao, najkasnije u roku tri dana trebao ur
učiti optuženima i pritom ih upoznati s njihovim pravima i obvezama.Sessa je potvrdio da uz optužnice, koje je Ministarstvo pravosuđa primilo iz Den Haaga, nisu dostavljeni nalozi za uhićenje i predaju optuženika.
Riječ je o dvije optužnice, jedna se odnosi na Rebića i Marijačića, a druga na Margetića i Šešelja. Za sada je nepoznato je li prva optužnica upućena i zadarskom Županijskom sudu, na području kojega živi optuženi novinar Marijačić. Na tom se sudu nisu mogle dobiti nikakve informacije jer su preds
jednik i njegov zamjenik zauzeti radom u izbornom povjerenstvu koje se priprema za predstojeće lokalne izbore."Očekujem da će optužnice biti uručene tek u ponedjeljak", izjavio je branitelj Markice Rebića, zagrebački odvjetnik Veljko Miljević, koji također od suda nije mogao doznati kada će optuženi biti pozvani da preuzmu optužnice. Miljević nije želio govoriti o ovom slučaju dok ne prouči optužnicu.
Kaptol: Ne želimo instrumentalizaciju Crkve
ZAGREB - Katolička crkva ne želi biti instrumentalizirana od dnevne politike i odbacuje sve takve pokušaje, priopćeno je jučer iz Ureda zagrebačkog nadbiskupa za odnose s javnošću koje reagira na insinuacije u hrvatskim medijima o navodnom sudjelovanju i suradnji Katoličke crkve u rješavanju nekih otvorenih problema
hrvatske države."Kao što je dobro poznato, ona (Katolička crkva) javno promiče načela iza kojih stoji, a što se tiče konkretnih insinuacija, neka stvar objasne oni koji su plasirali takve informacije", stoji u Izjavi za javnosti Ureda.
"Vjesnik" i "Jutarnji list", pozivajući se na diplomatske izvore, objavili su plan od šest točaka koji je premijer Ivo Sanader iznio na sastanku radne skupine EU-a za procjenu hrvatske suradnje s Haaškim sudom, a pomoću kojih bi se što je brže moguće morao riješiti slučaj odbjegloga generala Ante Gotovine. "Jutarnji" pritom tvrdi da je za EU posebno zanimljivo što Sanader tvrdi kako je već počeo suradnju s Katoličkom crkvom kako bi i ona pomogla u rješenju problema.
Glasnogovornik Vlade Ratko Maček novinarima je jučer nakon zatvorene sjednice Vlade izjavio kako se ni jedna od mjera iz Akcijskog plana ne odnosi na Crkvu.
Hrvatsko kulturno vijeće: Optužnice protiv novinara protuustavne
ZAGREB - Hrvatsko kulturno vijeće s indignacijom je jučer odbacilo četiri nove haaške optužnice zbog nepoštovanja suda protiv novinara Ivice Marijačića, Stjepana Šešelja, Domagoja Margetića te umirovljenoga generala Markice Rebića jer smatra da su u suprotnosti s Ustavom zajamčenim slobodama sredstava javnoga priopćavanja.
"Držimo da su nove optužnice sredstvo za zastrašivanje hrvatskih novinara, ali i sadašnjih i budućih svjedoka, kojima je dužnost govoriti istinu. Ujedno osuđujemo sramotnu izjavu Hrvatskoga novinarskog društva, čiji autor koristi optužnice za obračun s pripadnicima drugih svje
tonazora u hrvatskom medijskom prostoru", navodi se u priopćenju Hrvatskog kulturnog vijeća koje je potpisao Hrvoje Hitrec.Dodaje se kako je očito da se tužiteljstvo Haaškoga tribunala ovom prigodom služi rekonstrukcijama odavno dokazanih neistina, ili pak zakasnjelo zaštićuje građanina koji je svojedobno svjedočio u Haagu na način suprotan istini i hrvatskim nacionalnim interesima. "Zanimanje javnosti za to svjedočenje bilo je shvatljivo i opravdano, to više što je rečeni svjedok u međuvremenu i uspio po
stati predsjednikom Republike Hrvatske", navodi Hrvatsko kulturno vijeće u današnjem priopćenju.Hrvatsko kulturno vijeće osnovano je u ožujku ove godine, ima oko 500-injak članova iz redova znanstvenog, kulturnog, političkog i javnog života.