Večernji list: 05. 05. 2005.
LOV NA GOTOVINU
Britanske tajne službe godinama istražuju vezu Gotovine s IRA-omLondon smatra pomagače dijelom švercerske mreže
Autor: Jasna Babić
Vezu Ante Gotovine s terorističkom frakcijom IRA-e britanske tajne službe detektirale su, neovisno o Haagu, prateći dva putokaza: istražujući milje zadarske vojne baze Šepurine, te Ivana Andabaka, bivšeg emigranta i formalnog zapovjednika Kažnjeničke bojne.
Još 1992., na poticaj američke DEA-e, hrvatski SIS bavio se narkomrežom između Šepurina i Hercegovine koja je, među ostalim, opskrbljivala vojnike UN-a. Tobože, razmjenjivali su drogu za špijunske informacije. No, istraga je stopirana na intervenciju tada iznimno utjecajnog Mladena Naletilića Tute.
Pljačke iz domoljublja
Uzgred, inspekcija MORH-a u isto je vrijeme u Šepurinama identificirala bombaše koji su svake noći, navodno iz domoljublja, pljačkali i rušili napuštene srpske kuće.
U Šepurinama je bila organizirana obuka za neke specijalne jedinice HVO-a koje su malo poslije postale poznate po masovnim ratnim zločinima. Kasnije, potkraj devedesetih, uz preciznije informacije o zadarskom krugu kriminalaca koji su se tijekom rata maskirali uniformom HV-a, trag droge spojio se s tragom ilegalne trgovine oružjem.
Primjerice, stanoviti Mile Parać uhvaćen je 1995. u Italiji s većom količinom heroina. U kasnijim izvješćima tadašnjeg SZUP-a ujedno je registriran kao jedan od najvećih pljačkaša IFOR-ova oružja. Prema procjenama, s lokalnim suradnicima, ukrao je oružje vrijedno deset milijuna dolara.
Ujedno, Parać je uživao političku zaštitu Ante Gotovine. Poslije se zaposlio kao vozač kod Hrvoja Petrača, a na kraju je pobjegao u Belfast. Drugi slučaj: od 1999. britanski obavještajci raspolagali su informacijom da je Andabak vrlo blizak s Damianom Lawllesom, pripadnikom tzv. Prave IRA-e, koji je osumnjičen za miniranje londonskog mosta Hammersmith i pljačku jedne banke.
Arsenal zolja
Analiza eksploziva upućivala je na hrvatsko podrijetlo. Doduše, tada još fragmentarna otkrića nisu dovela ni do samog Andabaka ni do Gotovine. Ali je na osnovi britanskih podataka 2000. zaplijenjen poveći arsenal zolja i automata u selu Dobranje nedaleko od hrvatsko-hercegovačke granice.
U Velikoj Britaniji i danas vjeruju da je, ili namjernom opstrukcijom ili nespretnošću hrvatskih institucija, istraga zastala kod manjeg ogranka mnogo šire krijumčarske organizacije koja godinama operira po Hrvatskoj i susjednoj BiH.
Vjeruju također da su u krijumčarskoj mreži danas pomagači haaškog bjegunca Ante Gotovine.
Gotovinom se bavi više timova
Haaško tužiteljstvo servisiraju istražni timovi iz SAD-a, Velike Britanije, Kanade, Pakistana, Španjolske, Francuske, Italije. U prvim godinama Haaškoga tribunala bilo ih je manje nego danas. Haaško tužiteljstvo oslanjalo se na domicilne istražne instit
ucije. U istragu srpskih ratnih zločina u Hrvatskoj bili su, primjerice, uključeni MUP i SIS. U BiH je Haag imao pomoć tamošnje tajne službe AID. No, često su ih dezinformirali i lagali im, pa je haaško tužiteljstvo razvilo autonomni istražni aparat, sastavljen manjim dijelom od obavještajaca, a uglavnom od klasičnih policajaca. Gotovinom se bavi više timova. U jedan od njih uključen je francuski policijski general Philipe Rondot koji se spominje u posljednjem Globusu. Prikupljajući građu za famoznu "prezentaciju", Franjo Turek, nekadašnji šef POA-e, označio ga je kao neprijateljskog špijuna.