Večernji list: 07. 05. 2005.
SLUČAJ SLJEME
Od ožujka se istražuje zašto su Finagri dionice prodane za jedan posto vrijednostiUskok istražuje Linića i Vojkovića
Autor: SNJEŽANA MLINAREVIĆ, SILVANA PERICA
Od početka ožujka kad su u Uskok došli radnici Sljemena Željko Žganjer i njegova ekipa istražuju kako je 2001. Hrvatski fond za privatizaciju prodao 33,47 posto dionica Sljemena tvrtki Finagra.
Dionice su, naime, prodane po 3,9 kuna, što je samo 1 posto nominalne vrijednosti, a ukupno je za dionice nominalno vrijedne 20 milijuna DEM plaćeno 787.000 kuna.
Tako niska cijena u Fondu opravdavana je insolventnošću poduzeća, pa se tvrdilo da je Sljeme bilo neprekidno blokirano šest mjeseci. To je, po Fondu, bilo predstečajno stanje i razlog za prodaju po niskoj cijeni..
Bez prijave
Međutim, Državna revizija ustanovila je da je Sljeme bilo insolventno samo osam dana te da nije bilo uvjeta za donošenje odluke o prodaji dionica po stečajnim uvjetima!
Taj nalaz objavljen je u sklopu izvještaja Državne revizije, ali kaznena prijava nikad nije poslana Državnom odvjetništvu, objašnjava Slobodan Šašić, zamjenik ravnatelja Uskoka. Na zahtjev Uskoka, cijeli slučaj sad obrađuje Zagrebačka policijska uprava, u suradnji mjerodavnim institucijama.
Ima indicija da je bilo nezakonitosti kad je Fond prodavao 33,47 posto dionica Sljemena na burzi po minimalnoj cijeni kaže Šašić. Policija je već obavila razgovore s dijelom sudionika priče. Naime, prema nalazu Državne revizije, nema dokumentacije iz koje bi bila vidljiva druga mjerila i uvjeti prema kojima je tako snižena cijena dionica.
Nakon postupka dražbovanja, dionice su prodane po početnoj cijeni društvu Finagra d. o. o. i
z Zagreba, koje je prije toga ugovorilo kupnju 44 posto dionica od privatizacijskih fondova po cijeni koja nije poznata.Predsjednik Fonda u to vrijeme bio je Hrvoje Vojković, danas predsjednik uprave Croatia osiguranja, a predsjednik Upravnog odbora bio je Slavko Linić, u to vrijeme potpredsjednik Vlade.
Niz propusta
Linić ističe kako je najvažnija sudbina radnika, koji su ipak uprotekle 4 godine, od prodaje, radili i dobivali plaću. Riječ je o poluinformacijama, a u javnost bi trebalo ići s imenima. Zanimljivo je da sa mnom još nitko nije razgovarao - kaže Linić. Ističe kako cijena prodaje nije toliko bitna, da se detalja svega ne sjeća, ali da je u svemu najvažnije da se s agonijom radnika nitko ne igra.
Prema reviziji, Fond je oglasio prodaju dionica za 1 posto vrijednosti u srpnju 2001. , no propustio je prije toga napraviti niz koraka kako bi imao opravdanje za prodaju po tako niskoj cijeni. Naime, dionice se po zakonu najprije pokušavaju prodati po nominalnoj cijeni, nakon toga pokušavaju se prodati s popustom, a tek kad se iscrpe takve mogućnosti, mogu se nuditi i za jednu kunu.
Uskok će zacijelo uskoro izići u javnost s rezultatima obrade ovog slučaja, zbog kojeg Hrvatska danima prati sudbinu radnika s Markova trga. Je li doista prodaja bila nezakonita, je li pogodovano kupcima, tko je za to odgovoran, stoji li iza svega samo zanimanje za vrlo vrijedno zemljište za koje su i Vojković i Linić morali znati u trenutku kad je donošena odluka.
A trebalo je znati da je Finagra, kako se priča, već bila dogovorila kupnju 44 posto dionica, pa su joj do položaja većinskog vlasnika trebale dionice u vlasništvu države.
Hrvoje Vojković: Tako smo prodali 200 loših poduzeća
Upravni odbor donio je takvu odluku 2001., no ne samo za Sljeme nego i za za još 200 tvrtki koje su bile u sličnim problemima rekao nam je Hrvoje Vojković, koji je 2001. bio predsjednik Fonda za privatizaciju. Pritom nije bilo samo bitno koliko je koja tvrtka bila u blokadi nego je bila važna i cjelokupna financijska i poslovna situacija. Na burzovnu prodaju pod takvim uvjetima išle su samo tvrtke u kojima je HFP imao manjinske udjele, pa se nije utjecalo na cjelokupnu privatizaciju poduzeća. Prodaja dionica oglašena je i priliku za sudjelovanje u nadmetanju imali su svi, no javila se samo Finagra, kaže Vojković, dodajući da on kao predsjednik HFP-a nije sam mogao donijeti odluku. Za to je bio mjerodavan UO HFP-a kaže Vojković.