Vjesnik: 18. 05. 2005.
Najviše izgubio HDZ
Na popisu stranaka koje sudjeluju u radu Sabora pojavio se i Međimurski demokratski savez, čiji je novi zastupnik Željko Pavlic. On će u ime tog »transfera« dobiti 266.000 kuna
ZAGREB - Parlamentarne stranke stajat će hrvatski proračun i dalje oko 47 milijuna kuna. Naime, odluka koju je Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav o promjenama u tarifnim iznosima za pojedine stranke i nezavisne zastupnike usvojio u utorak, nije na te brojke utjecala ni za jednu lipu. No, HDZ će iz proračuna primiti 19,5 milijuna kuna, SDP 10,5 milijuna, a HNS 3,7 milijuna kuna. HSS će primiti 2,7 milijuna, HSP 2,1 mili
jun, IDS 1,2 milijuna, HSU i SDSS po 900.000 kuna, a HSLS 630.000 kuna. Do razlike u iznosima je došlo zato što su neki zastupnici promijenili stranačke boje, pa se time mijenja ukupan iznos na koji stranka ima pravo.U odnosu na dosadašnje razdoblje, najviše je izgubio HDZ, nakon što je nekoliko zastupnika istupilo iz stranke. Odnedavno nezavisni zastupnici Branimir Glavaš, Vladimir Šišljagić i Ivan Drmić, po toj će osnovi primiti po 208.000 kuna.
U međuvremenu, na popisu stranaka koje sudjeluju u radu Sabora pojavio se i Međimurski demokratski savez, čiji je novi zastupnik bivši član Liberalne stranke Željko Pavlic. On će u ime tog »transfera« dobiti ukupno 266.000 kuna. Time se broj nezavisnih zastupnika u Saboru povećao na četiri. Njegov transfer utjecao je i na povećanje broja stranaka koje u Saboru imaju po jednog zastupnika. Uz tri dosadašnje (DC, SDA i PGS), njima se pridružuje i spomenuti Međimurski demokratski savez.
Posebno je zanimljiva odluka Odbora za Ustav koja se tiče novih nezavisnih zastupnika. Ivo Lončar primit će na račun 300.000 kuna, Slaven Letica 262.000, a Ivo Banac 266.000 kuna. To znači da je Glavašu, Šišljagiću i Drmiću dosadašnji »boravak« u HDZ-u »odnio« barem po pedesetak tisuća kuna.
Na Odboru za Ustav, kao i na Odboru za zakonodavstvo raspravljalo se o nekoliko istih točaka. Ključna tema bila je Pravilnik o javnosti rada Hrvatskog sabora. Pravilnik precizno regulira dolazak posjetitelja i stručnih skupina u zgradu parlamenta. U izmjenama Zakona o telekomunikacijama novi propis omogućuje da se uspostavi bolja komunikacija između Agencije za telekomunikacije i Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja. Prema obrazloženju, uočeno je da se mnogi subjekti u telekomunikacijskoj ovlasti počinju služiti trikovima kako bi skrili činjenicu pravog vlasnika njihova branda. Jedna od novosti u tom zakonu je pojačana kontrola zakonitosti odluka koje Vijeće za telekomunikacije donosi u okviru svojih nadležnosti.
Vlado Rajić