Vjesnik: 20. 05. 2005.
Gotovina u Haagu vrlo, vrlo skoro
»Hrvatske vlasti bi mogle biti spremne upotrijebiti represivne mjere. Kada "meke" više ne daju rezultate«, izja
vila je glavna haaška tužiteljicaZAGREB - Glavna tužiteljica Haaškog suda Carla del Ponte u četvrtak je, prvi put nakon posljednje negativne ocjene hrvatske suradnje sa Sudom, priznala početne pozitivne poteze vlade premijera Ive Sanadera u rješavanju slučaja odbjegloga generala Ante Gotovine, te je ustvrdila kako bi Hrvatska mogla dokazati punu suradnju s Haaškim sudom. No, ako se taj trend ne nastavi, ocjena suradnje opet će biti negativna.
»Očekujemo Gotovinu u Haagu vrlo, vrlo skoro, nadam se. Premijer Sanader dao je plan za lociranje Gotovine i razaranje mreže koja ga podržava, pa mi vrlo skoro očekujemo rezultate tog plana«, kazala je Del Ponte na konferenciji za novinare nakon sastanka 55 predstavnika Stalnog vijeća OESS-a u Beču.
Hrvatski diplomatski izvori potvrdili su Vjesniku da je u tijeku intenzivna provedba Akcijskog plana za lociranje i hvatanje na svim razinama. Hrvatske vlasti imaju još petnaestak dana vremena da dokažu kako u potpunosti surađuju s Haaškim sudom i na taj način omoguće donošenje odluke o početku pregovora s Europskom unijom u lipnju.
»Hrvatska je, izgleda, spremna da poduzme oštrije mjere kako bi uhitila haaškog optuženika za ratne zločine u bijegu Antu Gotovinu. Hrvatske vlasti bi mogle biti spremne upotrijebiti represivne mjere. Kada "meke" mjere više ne daju rezultate, potrebne su oštre mjere«, izjavila je Del Ponte na sastanku OESS-a.
Posljednja ocjena Carle del Ponte o nedovoljnom angažmanu hrvatskih vlasti u traženju haaškog optuženika u bijegu Hrvatsku je stajala odgode početka pregovora s Europskom unijom, strateškim ciljem Sanaderove vlade. Hrvatske se vlasti nadaju da će pojačana aktivnost u traženju Gotovine slijedom šest točaka Akcijskog plana dovesti do pozitivnog mišljenja Carle del Ponte, što bi i primjenilo miš
ljenje EU-ove dvadesetpetorice.»Sasvim je jasno da će EU donijeti vlastiti sud, ali bez pozitivnog mišljenja Carle del Ponte 13. lipnja, početak pregovora je nemoguć«, kazao je Vjesniku jedan europski diplomat.
U Zagrebu je u četvrtak boravio u službenom posjetu španjolski ministar vanjskih poslova Miguel Angel Moratinos. Ministrica vanjskih poslova i europskih integracija Kolinda Grabar-Kitarović pomno ga je izvjestila o »opsežnim aktivnostima oko "slučaja Gotovina"«. Moratinos je u službenoj izjavi nagl
asio kako će Španjolska pomoći da Hrvatska što prije započne pregovore s EU-om, no na razgovorima iza zatvorenih vrata bilo je jasno kako bez pozitivnog mišljenja haaške tužiteljice ta pomoć neće imati efekta. Moratinos je hrvatskoj kolegici poručio kako se EU treba objašnjavati ne samo kao veliko zajedničko tržište, nego i kao zajednički sustav vrijednosti, misleći na funkcioniranje vladavine prava.Španjolska je na posljednjem summitu bila među 21 zemljom koje su se izjasnile protiv početka hrvatskih preg
ovora.Prvi znak pozitivnog raspoloženja EU-a mogao bit bi biti ako se sazove novi sastanak task forcea. Nakon prvog u Luxembourgu, zaključeno je da se ovo ad hoc tijelo neće sastajati ako za to ne bude valjanoga razloga.
Iz dijela obraćanja Carle del Ponte Stalnom vijeću OESS-a može se zaključiti da su do nje došli prvi izvještaji o početku konkretnih akcija na terenu.
»Hrvatske su vlasti duže vrijeme pokušavale nagovoriti Gotovinu na predaju. Sada su izgleda spremne na represivne metode«, izjavila je Del Ponte u Beču.
Diplomatski izvori kazali su Vjesniku da je ovakvo »omekšavanje« rječnika, nakon izričite tvrdnje da Hrvatska s Haaškim sudom surađuje nedovoljko, rezultat konkretnih akcija koje su poduzele hrvatske vlasti u realizaciji šest točaka Akcijsk
og plana.»Riječ je o kontinuiranom stvaranju kritične mase koja se stavlja na stol da bi mišljenje Carle del Ponte 13. lipnja pred Vijećem sigurnosti bilo pozitivno. Pod kritičnom masom smatram konkretne poteze koje vučemo kako bi se moglo ustvrditi da Hrvatska u potpunosti surađuje s Haaškim sudom. Svi resursi zaduženi za ovu problematiku su u maksimalnom angažmanu«, kazao nam je visoko pozicioniran hrvatski diplomatski izvor.
Jedna od mjera, kako je naglasio naš izvor, je i govor premijera Sanadera u Hrvatskom saboru u kojemu je jasno naglasio zbog čega je potrebno nastaviti suradnju s Haaškim sudom. Sanader je u svojem obraćanju hrvatskom parlamentu naglasio da je hajdučija nespojiva s Europom.
Bruno Lopandić