Slobodna Dalmacija: 23. 05. 2005.
SASTANAK MINISTARA VANJSKIH POSLOVA EU-a O PRORAČUNU
Europskoj komisiji manje novca
ZAGREB - Ministri vanjskih poslova Europske unije okupit će se danas u Bruxellesu na redovitom mjesečnom sastanku na kojem će glavna tema biti višegodišnji europski proračun za razdoblje 2007. - 2013., dok rasprava o temi proširenja, odnosno o pitanju pristupnih pregovora s Hrvatskom, nije predviđena.
Prema izvorima iz luksemburškog Predsjedništva, rasprava o Hrvatskoj nije predviđena, jer će se Vijeće, sukladno zaključcima radne skupine EU-a za procjenu suradnje Zagreba s Haaškim sudom, vratiti na tu temu ako dođe do pomaka u rješavanju posljednjeg otvorenog pitanja - slučaja odbjegloga generala Ante Gotovine.
Radna skupina koja se prošli mjesec odvojeno sastala s glavnom haaškom tužiteljicom Carlom del Ponte i hrvatskim premijerom Ivom Sanaderom zaključila je da će se "u svjetlu važnog razvoja događaja u suradnji Hrvatske s ICTY-jem Vijeće EU-a u prikladnom trenutku vratiti na temu" otvaranja pristupnih pregovora s Hrvatskom.
Sljedeći sastanak ministara vanjskih poslova EU-a predviđen je 13. lipnja, isti dan kada Carla del Ponte podnosi izvješće Vijeću sigurnosti UN-a. Europska unija, prema izvorima luksemburškog Predsjedništva, čeka na rezultate provedbe akcijskog plana hrvatske Vlade o rješavanju slučaja Gotovina. Ako glavna haaška tužiteljica promijeni svoje sadašnje stajalište da Hrvatska ne surađu
je u potpunosti, pitanje pristupnih pregovora moglo bi se naći na sjednici Vijeća 13. lipnja ili na summitu EU-a 16. i 17. lipnja.Luksemburško Predsjedništvo izišlo je u četvrtak s novim kompromisnim prijedlogom financijske perspektive u kojem se predviđa oštro smanjenje proračunskih rashoda u odnosu na prijedlog Europske komisije.
Europska komisija je predložila da se u proračun izdvaja 1,14 posto BDP-a EU-a, dok bi prema luksemburškom Predsjedništvu izdvajanje bilo smanjeno na 1,06 do 1,09 posto BDP-a. Skupina zemalja koje u zajednički proračun uplaćuju više nego što iz njega dobivaju zauzimaju se da se izdvajanje ograniči na 1 posto BDP-a, čemu su suprotstavljaju Komisija i nove članice, koje se boje da će dobiti znatno manje novca iz zajedničke blagajne
.Ministri na dnevnom redu imaju i europsku sigurnosnu i obrambenu politiku. (H)