Slobodna Dalmacija: 25. 05. 2005.

NAKON ŽESTOKE KRITIKE MONETARNE POLITIKE HNB-a OD STRANE NADANA VIDOŠEVIĆA

Guverner pod nezasluženom paljbom?

Dok Vidošević HNB optužuje za vođenje monetarne politike koja jača kunu i ubija izvoz, guverner Rohatinski najnovije mjere središnje banke, ali i sve dosadašnje, obrazlaže upravo težnjom da se jačanje kune onemogući

Nakon žestoke kritike monetarne politike Hrvatske narodne banke od predsjednika HGK Nadana Vidoševića, na javnoj je sceni stvoren svojevrsni front napada na središnju banku i njezina čelnog čovjeka dr. Željka Rohatinskog. Jer samo koji dan prije ministar financija Ivan Šuker također je prozvao monetarnu vlast zbog njezinih najnovijih restriktivnih mjera za ograničavanje zaduživanja banaka u inozemstvu. Osim nezadovoljstva što su te mjere donesene bez konzultacija s Vladom, ustvrdio je i da će one izazvati rast kamata na domaćem tržištu te najavio da će se u tom slučaju Ministarstvo financija ponovno okrenuti jeftinijem zaduživanju u inozemstvu.

Iako zasad odbija javno komentirati optužbe Nadana Vidoševića, ponajprije one da je vođenjem neodgovorne monetarne politike koja izaziva jačanje tečaja kune Hrvatska narodna banka ubila hrvatski izvoz i zadala najteži udarac Sanaderovoj Vladi od početka njezina mandata, guverner dr. Željko Rohatinski je na posredan način zapravo to već učinio. Svoje viđenje aktualnih događanja u monetarnoj sferi, njihovih razloga i zadnjih poteza HNB-a iznio je, naime, u podužem intervjuu za "Poslovni dnevnik" od ponedjeljka. U tom je razgovoru, uz ostalo, ustvrdio da su najnovije mjere HNB-a usmjerene upravo na sprječavanje jačanja tečaja kune. Takav smjer djelovanja središnje banke nazvao je i jedinom konstantom u njezinu radu već dugo vremena kada je o tečaju riječ. Drugi cilj novih restriktivnih mjera HNB-a, prema guvernerovim riječima, jest zaustavljanje ponovnog rasta vanjskoga duga zemlje ograničavanjem zaduživanja banaka u inozemstvu u svrhu plasiranja kredita na domaćem tržištu. To je, kazao je, ne samo jedan od ključnih zadataka iz stand-by aranžmana s MMF-om, već je takvo zaduživanje i dodatni motor jačanja tečaja kune, budući da uvezeni kapital valja zamijeniti u domaću valutu, što jača potražnju za kunom i njezinu vrijednost na tržištu. Rohatinski je u razgovoru također optužio banke da svjesno i namjerno u sadašnjem razdoblju guraju tečaj kune u vis: "Aktualna aprecijacija tečaja prije svega je motivirana interesima zarade od strane stranih banaka, a trenutačno i njihovim očekivanjima buduće zarade, u vrijeme turističke sezone, ali i poslije nje. Drugim riječima, nije bilo razloga da tečaj aprecira ispod 7,30 kuna za euro i da ima tendenciju još veće aprecijacije", decidiran je guverner.

Podsjetimo, i prošle godine guverner je prozvao banke da pred sezonu umjetno snižavaju vrijednost eura i jačaju kunu kako bi što jeftinije otkupili devize od turizma, a potom dobro zaradile kad se na jesen vrijednost eura poveća.

Kako bilo, teze što ih je iznio Rohatinski govore o djelovanju HNB-a upravo u suprotnom smjeru od onoga za koji središnju banku i guvernera optužuje Vidošević.

M. ŠTRBAC, V. MOJČIĆ

Što je sve rekao Vidošević

U svom govoru Nadan Vidošević ocijenio je situaciju u hrvatskom gospodarstvu katastrofalnom te kao glavnog krivca prozvao HNB i njezinu lošu monetarnu politiku. Istaknuvši da "politika aprecijacije kune, ne samo da uništava izvoz, nego je i protuhrvatska", direktno je napao i guvernera HNB-a Željka Rohatinskog. Vidošević je kazao i da su monetarna politika i tečaj kune dali najveći udarac nacionalnom gospodarstvu od osamostaljenja zemlje te da smo suficit u robnoj razmjeni posljednji put imali prije trinaest godina. U prošloj godini izvoz je konačno počeo rasti brže od uvoza, no taj se trend ponovno počeo mijenjati u korist bržeg rasta uvoza zbog katastrofalne monetarne politike, što je u političkom smislu udarac trenutnoj Vladi, smatra Vidošević.

U svome izlaganju on je kritizirao i sindikate te istaknuo nepostojanje svijesti i odgovornosti u društvu, jer "svi koji u državnom sektoru traže povećanje plaća, traže nešto čega nema". Na kritici su se našli i hrvatski ministri, koji pune svoje urede talijanskim namještajem, a zanemaruju domaću industriju. Investicije su izostale, i to u vremenu kada je Istočna Europa hit za preseljenje industrije (poput Slovačke i Rumunjske), a nas svi zaobilaze, iako imamo infrastrukturu, luke i obrazovanu radnu snagu. Hrvatska jednostavno živi od zaduživanja u inozemstvu koje godišnje iznosi četiri milijarde dolara. Cijela se politika vodi oko određivanja koliko će tko dobiti od državnog zaduženja u inozemstvu, ustvrdio je Vidošević.