Večernji list: 27. 05. 2005.
OPTUŽNICE
Haaške istražitelje zanima tko je zaštićena svjedočenja dostavio Hrvatskom slovu i Hrvatskom listuHaag zbog 'curenja' tajni istražuje Markicu Rebića
Autor: NIKOLA SEVER ŠENI
U haaškom procesu protiv domaćih novinara koji su odali zaštićene svjedoke i njihove tajne iskaze, događa se obrat. Već desetak dana u Zagrebu borave haaški istražitelji, u potrazi za izvorima koji su Hrvatskom slovu i Hrvatskom listu dostavili p
ovjerljive transkripte.Tako su novinari dospjeli u drugi plan, dok je glavni cilj istrage Markica Rebić, nekadašnji šef SIS-a, pa Tuđmanov savjetnik za nacionalnu sigurnost. Rebić je osumnjičen da je tajne haaške dokumente dostavio novinskim redakcijama.
Pozdravlja istragu
Glasnogovornica tužiteljstva Haaškog suda Florance Hartmann odbila je komentirati tu vijest. Politika je Suda, kaže, da se o istražnim radnjama ne izjašnjava.Ni sam Markica Rebić o istrazi ne želi govoriti. U telefonskom razgovoru nakon prilično teatralne stanke izjavio je kako pozdravlja svaku istragu.
Dobro je da istražuju! U Hrvatskoj ima masa neistraženih stvari. Nadam se da će se barem jedna riješiti kazao je Rebić. Obrat u haaškoj istrazi poznat je i Domagoju Margetiću, jednom od optuženih urednika.
Nije čudo da je Markica Rebić postao metom. Ipak, od novinara nisu odustali. Za desetak dana, doznao sam, optuženim novinarima trebao bi stići poziv za Haag. Početkom rujna, počet će suđenje uvjeren je Margetić. Ujedno tvrdi da će za nepoštivanje Suda odgovarati još desetak hrvatskih državljana.
Riječ je o ljudima koji su u prepisci između Carle del Ponte i V. Škare Ožbolt, M. Bajića, te Ive Sanadera, ocijenjeni kao vođe antihaaške kampanje. Najprije su sredili medije, a sada će ostale kaže Margetić, ističući kako, zbog novinarske etike, svoje izvore ne namjerava odavati. Haaško tužiteljstvo raspolaže s nekoliko indicija da je upravo Rebić glavni disktibuter haaških dokumenata u medijima.
Tajno svjedočenje
Još tijekom prvostupanjskog postupka protiv Tihomira Blaškića, bio je na čelu istražiteljskog tima njegove obrane, pa je imao doticaj s povjerljivom građom što se počela javno pojavljivati tek 2000., uglavnom kao oružje protiv Stipe Mesića.
Zatim, Rebić je u HTV-ovoj emisiji Otvoreno dao izjavu iz koje se može zaključiti da je sudjelovao u rasparčavanju jednog od haaških transkripata. Naposlijetku, Rebić je član uredništva Hrvatskog lista, u kojem je publicirano tajno Mesićevo svjedočenje.
Prema objašnjenjima Ante Nobila, Blaškićeva haaškog odvjetnika, Rebić je doista raspolagao većinom haaških dokumenata u "slučaju Blaškić". No, ni jedan od njih nije "iscurio" do 2000., kada se Mesić prvi put pojavio kao predsjednički kandidat.
Očito, provala haaških tajni poslužila je i u domaćim političkim obračunima.
Rebićev slučaj prepušten Haagu
Hrvatska policija također je saslušavala Markicu Rebića zbog opstrukcije hrvatsko-haaške suradnje. Ispitivan je kao nekadašnji šef SIS-a koji je organizirao tzv. obavještajnu zaštitu četvorice koji su sudjelovali u pokolju u Ahmićima, skrivajući ujedno dokazni materijal o ratnim zločinama HVO-a u BiH.Iz Haaaga već dulje stižu pitanja što će RH poduzeti u sveszi s tim. Pošto u naše zakonodavstvo nije ugrađen mehanizam sankcija za kršenje ustavnog zako
na o suradnji s MKS-om, Rebićev je slučaj prepušten faktično mjerodavnosti Haaškog suda. (J.B.)