Večernji list: 30. 05. 2005.
EUROPSKA UNIJA Na referendumu koji se ocjenjuje kao pres
udan za budućnost Europskog ustava Francuzi gotovo 56 posto glasali protivFrancuzi odbacili EU
Autor: STOJAN DE PRATO
Prema prvim rezultatima referenduma o Ustavu Europske Unije, s gotovo 56 posto glasova protiv Francuzi su odlučili odbaciti Europu i vrat
iti se unutar svojih granica.Zemlja osnivačica Europske unije, čiji su vrhunski političari i mislioci - kategorija koja je danas posvuda u svijetu rijetkost - Robert Schuman i Jean Monnet prije više od pola stoljeća postavili temelje ujedinjenoj Europi, vraća se nacionalizmu i malograđanštini (petit bourgeois - izraz koji je isto potekao s francuskoga tla). Ustav Eurospke unije bio je na referendumu, ali Francuzi nisu glasovali o njemu.
Iako su francuske vlasti potrošile 130 milijuna eura na tiskanje više od 46 milijuna primjeraka toga stotine stranica debeloga spisa koji u 448 članaka usklađuje interese 25 država članica te ih dostavila u poštanski sandučić svakoga od 42 milijuna francuskih državljana s pravom glasa, većinu je birača zanimalo samo kako spustiti premijeru Jeanu-Pierreu Raffarinu.
Osveta Chiracu
Osvetili su se i njegovu mentoru predsjedniku Jacquesu Chiracu, čija je gospodarska politika dovela do toga da je više od 10 posto radno sposobnih Francuza bez posla, a njihov broj iz mjeseca u mje
sec uporno raste.Chirac je posljednje predsjedničke izbore dobio sa 82 posto glasova, no zaboravio je da je tolikom većinom pobijedio samo stoga što mu je protukandidat bio krajnji desničar Jean-Marie Le Pen. Tu će zaboravnost sada platiti Europa.
Strah od istoka
Jedva trećina Francuza podupire širenje Europske unije jer u tome ne vide izravnu korist. I ovaj je referendum samo potvrda toga stereotipa: u strahu da im radnici iz novih država članica ne preotmu radna mjesta, iako se do sada pokazalo da takve navale istočnjaka na zapad i Europsku uniju nema, Francuzi će Europi okrenuti leđa. Pa makar i sami, zajedno s Unijom, izgubili utjecaj u svijetu.
Razočarani Chirac
- To je suverena odluka birača i težak kontekst za obranu naših interesa, ali Francuska će nastaviti poštovati svoje europske obveze - izjavio je razočarani Chirac, najavivši odluku o sudbini vlade "u idućim danima". U kuloarima su sigurni da će Raffarina zamijeniti ministar unutarnjih poslova Dominique de Villepin, koji bi 2007. mogao biti
kandidat za Chiracova nasljednika umjesto "neoliberala" Nicolasa Sarkozyja. De Villepin je odmah demagoški pozvao na "okupljanje oko vrijednosti Republike, za obranu nacionalnoga interesa". (SdP)Prve reakcije u Europi na francusko odbacivanje ustava
ZAGREB - Odmah po objavi rezultata izlaznih anketa koje su pokazale da su francuski birači većinom glasova odbacili europski ustav počele su pristizati prve reakcije iz zemalja članica EU.
Španjolski premijer Jose Luis Rodriguez Zapatero smatra da se proces ratifikacije europskog ustava mora nastaviti čak i nakon negativnog odgovora Francuza na referendumu o Europskom ustavu u nedjelju, rekao je nedjelju navečer glasnogovornik španjolske vlade. "Rezulatat referenduma u Francuskoj nije dobra vijest, ali nije ni katastrofa", rekao glasnogovornik naglasivši da su "nažalost, unutarnji francuski problemi utjecali na ishod zemalja".
"Premijer Zapatero smatra da se proces mora nastaviti. Sporazum je već potvrdilo devet država, među kojima Njemačka, Španjolska i Italija i o njemu moraju glasati druge zemlje Unije", rekao je španjolski glasnogovornik.
Švedski premijer, socijaldemokrat Goeran Persson je ocijenio u nedjelju da francuski predsjednik Jacques Chirac ne treba tražiti nove pregovore o europskom ustavu nakon ne
gativnog rezultata referenduma."Važno je da se Jacques Chirac drži svojih izjava da neće pokrenuti nove pregovore jer su druge zemlje uključene u taj isti proces ratifikacije", rekao je Persson na državnoj televiziji SVT1.
Nizozemski premijer Jan Peter Balkenende pozvao je nizozemske birače da na referendumu 1. lipnja potvrde europski ustav bez obzira na ishod francuskog referenduma. "Sada postoji čak jedan razlog više da se kaže 'da'. Svaka zemlja ima svoju odgovornost", rekao je Balkenende, u čijoj je zemlji protivljenje ustavu prema anketama naraslo do 60 posto.
Žaljenje zbog negativnog ishoda francuskog referenduma izrazio je slovenski ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel i ocijenio da europski ustav sada više nema velike perspektive.
Predsjednica danske Narodne stranke (PPD, krajnja desnica) Pia Kjaersgaard je pozvala u nedjelju navečer na obustavu referenduma o Ustavu EU u Danskoj, nakon francuskog odbacivanja tog sporazuma. "Sporazum je na bačen na zemlju i više ne postoji. Nema smisla da danski premijer Anders Fogh Rasmussen raspiše referendum", izjavila je ona na državnoj tv DR2.
Francusko odbijanje Europskog ustava predstavlja "početak pobune građana protiv birokracije Bruxellesa", ocijenio je austrijski populist Joerg Haider u nedjelju na državnoj televiziji ORF. "Smatram da je to sreća za Europu", dodao je i ocijenio da "su građani razočarani gospodarskim rezultatima njihovih vlada".
Vođa talijanske oporbe i bivši predsjednik Europske komisije Romano Prodi izjavio je da je "krajnje razočaran" francuskim odbacivanjem Europskog ustava u nedjelju navečer. (Hina)
Juncker: Sporazum nije mrtav
BRUXELLES- Ratifikacija Europskog ustava mora se nastaviti, rekao je predsjedavajući EU luksemburški premijer Jean-Claude Juncker jučer navečer u svojoj
prvoj reakciji nakon odbacivanja europskog ustava na referendumu u Francuskoj, a isto je ponovio i predsjednik Europske komisije Jose Barroso.“Francuska je glasala i rekla je ne. Većina Francuza je odbacila ustavni sporazum u predloženom obliku. Žalosni smo, ali to prihvaćamo”, rekao je Juncker na konferenciji za novinare.
“Sporazum, međutim, nije mrtav”, ocijenio je Juncker, isključivši mogućnost ponovnog pregovaranja o tekstu ustava. Juncker je najavio da će 25 šefova država i vlada razmotriti novu situaciju na svom sljedećem summitu 16. i 17. lipnja u Bruxellesu.
Barroso se također izjasnio za nastavak procesa ratifikacije. (H)