Slobodna Dalmacija: 02. 06. 2005.

AKO, NAKON FRANCUSKE, I NIZOZEMSKA ODBACI EUROPSKI USTAV

Referendum će se otkazati u pet europskih zemalja

Očekivano nizozemsko "ne" dovest će do otkazivanja referenduma o ustavu Europske unije ne samo u Velikoj Britaniji nego i Irskoj, Danskoj, Češkoj i Poljskoj

Iz Bruxellesa: Ines SABALIĆ

Nizozemski "ne" koji se u sjedištu EU-a naveliko očekivao u srijedu mogao bi dovesti do otkazivanja referenduma o Ustavu ne samo u Britaniji nego i Irskoj, Danskoj, Češkoj i Poljskoj. Makar za sada te zemlje službeno tvrde da će nastaviti s ratifikacijom, one i potiho daju na znanje kako bi to bilo krajnje nelogično.

Tako Danska traži uvjeravanje od Francuske da se Ustav neće nanovo pregovarati. Danska, Irska, Britanija (a njima se pridružuju i zemlje koje ne provode referendum, nego odlučuju parlamentarno kao Švedska i Finska) ne žele promjene koje se zahtijevaju u Francuskoj, a koje bi vodile prema manje liberalnoj, a više socijalnoj Europi. Upravo u ovom dijelu nazire se realna mogućnost prave shizme u Europi koja bi mogla na kraju ovih tektonskih promjena rezultirati novim političko-institucionalnim okvirom za Uniju.

Apsurdno, Nizozemska, zemlja koja uspješno balansira slobodno tržište i socijalna prava, zapravo bi trebala biti zadovoljna Ustavom. Odbijanje joj ne ide u račun, a nizozemski i europski političari i eksperti začuđeni su iracionalnim nabojem i protivljenjem u ovoj zemlji osnivačici Europske unije. Nizozemski referendum samo je konzultativan, tj. ne obvezuje vladu Jana Petera Balkenedea, ali će ipak premijeru biti teško zanemariti rezultat u krajnjoj odluci koju će priopćiti Bruxellesu.

Nizozemska i francuska antipatija prema Ustavu imaju dodirnu točku, a to je nacionalizam i kriza identiteta. Francuska je od početka bila najglavnija zemlja u Uniji i dok je Unija bila skrojena kao neka vrst velike Francuske, bila im je dobra. Nakon proširenja na 25 članica, to više nije dolazilo u obzir i nacija se pokolebala. Što se tiče Nizozemske, tamo je poremećena ravnoteža između plavokosih starosjedilaca liberalnih nadzora i došljaka koji se ne znaju i ne žele prilagoditi. To je rezultiralo rastom želje za zatvaranjem u vlastite nacionalne okvire.

Osim toga, još se nisu oporavili od šoka što ubojica režisera Tea van Gogha ne samo da nije bio diskriminiran nego je imao sve pogodnosti za integraciju, a ipak se odlučio za ekstremizam. Pozadina tog događaja uistinu je vrlo kompleksna, ali nakon ovog ubojstva u Nizozemskoj je sve više jačao antiislamski osjećaj koji se sada fokusirao na odbijanje ideje za otvaranje pregovora s Turskom i širenjem Unije na Istok. Uz Tursku, prvenstveno se misli na Ukrajinu koja je do francuskog NE razmišljala o skoroj aplikaciji za kandidaturu, a zatim i na sve balkanske zemlje, pa i Bugarsku i Rumunjsku. Hrvatska se nigdje izričito ne spominje, što ima i svojih dobrih i loših strana.

Još jedan razlog zbog čega su ankete uoči referenduma govorile protiv Ustava jest poskupljenje nakon uvođenja eura. U Nizozemskoj žale za guldenom, a i mnogi smatraju da je njihova zemlja na gubitku od velikog proširenja na ovamo. Tamošnji euroskeptici pred referendum tiskali su nepostojeću novčanicu od 180 eura, što je svota koliko svaki Nizozemac odvaja u europsku zajedničku blagajnu, a ne dobiva natrag. Ali, eksperti i komentatori navode još jedan razlog koji spaja inače posve različite Francuze i Nizozemce. I jedni i drugi osjećaju da su političke elite u Bruxellesu i u njihovim zemljama previše udaljene od naroda i posredno sa svojim NE zahtijevaju demokratskiju Europsku uniju.

Euro još više potonuo!

LONDON - Tečaj eura oštro je potonuo u srijedu na deviznim tržištima zbog izvješća da se na sastanku visokih njemačkih financijskih dužnosnika raspravljalo o mogućoj propasti Europske monetarne unije. Tečaj eura potonuo je ispod 1,228 dolara, dosegnuvši u jednom trenutku i 1,2264 dolara, najnižu razinu u sedam i pol mjeseci.

Izvor koji je prisustvovao prošlotjednom sastanku kazao je da su bili prisutni njemački ministar financija Hans Eichel i predsjednik Bundesbanke Axel Weber, ali je dodao da nisu sudjelovali u raspravi o budućnosti sustava iz kojega je nastao euro.

Iz njemačkog ministarstva financija objavili su da ne znaju ni za kakvo izvješće o opasnostima za euro. Također, predsjednik Bundesbanke Axel Weber isključio je u srijedu mogućnost neuspjeha Europske monetarne unije.

Sve to dolazi u trenutku općenite slabosti eura zbog francuskog odbacivanja europskog ustava, a očekuje se da će danas na referendumu tako odlučiti i Nizozemci.

"Priče o mogućem neuspjehu EMU-a uklapaju se u negativno raspoloženje koje vlada, iako nije baš uvjerljivo da će se u nadolazećim godinama to dogoditi", rekao je Carsten Fritsch, valutni strateg Commerzbanka.