Novi list: 03. 06. 2005.

NAKON DVIJE ODBIJENICE EUROPSKOG USTAVA SVI SE PITAJU ŠTO I KAKO DALJE

Veliki upitnik nad Europskom unijom

Nije da se ovakvo što nije moglo predvidjeti. Ankete Eurobarometra još su 29. siječnja pokazale da 70 posto Europljana nije niti čulo za ustav, pa ni izdaleka nema pojma što u njemu stoji. – Nitko ne zna što će se dogoditi 16. i 17. u Bruxellesu. Šefovi država ili vlada će pokušati naći dobro rješenje za Europu, tvrdi glasnogovornica predsjednika EK Barrosa

BRUXELLES – Razočarani mlađahni nizozemski premijer Jan-Peter Balkenende preksinoć se suočio s deprimirajućom činjenicom da je protiv ustavnog ugovora EU glasalo još više Nizozemaca nego što je on ili bilo tko mogao pretpostaviti - 63 posto onih koji imaju pravo glasa. Njegova je reakcija bila da se proces ratifikacije mora nastaviti u ostatku EU »kako bi se znalo gdje stoji svaka zemlja«.

Letonija je kao deseta zemlja danas ratificirala ustav. Do ponedjeljka, kada će britanski ministar vanjskih poslova Jack Straw govoriti u parlamentu, neće se znati hoće li Britanci povući svoj potpis s ustava i tako ga zauvijek pokopati. No, britanski ministar za Europu Douglas Alexander jučer je indikativno ustvrdio: »Iako francusko i nizozemsko odbijanje ostavljaju ustav u ozbiljnim poteškoćama, on je proizvod dogovora 25 zemalja... pa jedna zemlja nema pravo proglasiti ga mrtvim«. Češka Republika još nije odlučila hoće li s ustavom na referendum ili u parlament, gdje bi imao više izgleda; u Danskoj, Poljskoj i Irskoj, gdje će se održati referendumi, moguć je crni scenarij...

U takvim okolnostima nije ni čudno da u glavnoj egzekutivi Bruxellesa, Europskoj komisiji, ovih dana razbijaju glave. Ispod prividne samokontrole i strpljenja s kojim se odgovara na nervozne upite novinara koji se mogu podvesti pod »što i kako dalje«, vlada poprilična izgubljenost. Nije to još očaj, ali se vidi da nema prave panaceje. A nije da se ovakvo što nije moglo predvidjeti. Ankete Eurobarometra još su 29. siječnja pokazale da 70 posto Europljana nije niti čulo za ustav, pa ni izdaleka nema pojma što u njemu stoji, priznaje glasnogovornik potpredsjednice Europske komisije Margot Wallstroem, Mikolaj Dowgielewicz, zadužen za komunikaciju i odnose među institucijama.

Povjerenica Wallstroem za belgijsku je televiziju uoči objave rezultata nizozemskog referenduma konstatirala da se EU očito previše bavi institucionalnim, a premalo stvarnim, svakodnevnim pitanjima koja su građanima važnija.

»Nitko ne zna što će se dogoditi 16. i 17. ovog mjeseca na summitu u Bruxellesu, nad svime stoji veliki znak pitanja. Šefovi država ili vlada će raspravljati i pokušati naći dobro rješenje za Europu«, rekla je jučer glasnogovornica predsjednika Barrosa, Francoise le Bail.

Svira li to glazba dok Titanik tone? Le Bail uzvraća: »Deset je zemalja članica ratificiralo Ustav, a 13 još nije. Bilo bi nategnuto sada izvoditi zaključke. Primili smo na znanje da su dvije zemlje rekle ne, ali je bitno čuti poruku koja se iza toga krije.«

Barrosova glasnogovornica je jučer rekla novinarima da je Europska komisija već naručila izradu preliminarne analize o tome zašto je Francuska odbacila ustav jer bi, po njoj, brz i lak zaključak bio pogrešan. Za sada ostaje otvoreno i pitanje hoće li biti novog Ustava.

Sanja ROMIĆ