Novi list: 06. 06. 2005.

KARDINAL JOSIP BOZANIĆ NA MISI U MACELJSKOJ ŠUMI KRITIZIRAO DOBA KOMUNISTIČKE VLADAVINE

Hrvatima 1945. godina donijela novi zatvor

Bozanić je naglasio jedinstvenu osudu zala fašizma i nacizma, ali i upozorio da se na zločine komunističkog vremena primjenjuju neki drugi kriteriji te pozvao na utvrđivanje istine

MACELJ – Nadbiskup zagrebački kardinal Josip Bozanić pozvao je jučer da se utvrdi istina i kazne krivci za zločine na Bleiburgu i križnom putu jer se tako mogu okončati međunacionalne podjele i započeti razdoblje sloge, solidarnosti i prosperiteta. Bozanić je tu poruku uputio propovijedajući na misi za žrtve križnoga puta ubijene u svibnju i lipnju 1945. u Maceljskoj šumi kod Krapine, pred dvije tisuće vjernika.

Na tome mjestu gradi se spomen-crkva muke Isusove i kosturnica u kojoj bi trebali biti pokopani posmrtni ostaci 1.163 ubijenih koji su ekshumirani 1992. iz 23 pronađene masovne grobnice. Pretpostavlja se, inače, da je na tom području još oko 130 neekshumiranih masovnih grobnica u kojima je oko 12 tisuća ubijenih hrvatskih vojnika i civila.

Kardinal Bozanić je u svojoj propovijedi naglasio da te žrtve zaslužuju poštovanje te obilježene i uređene grobove, kao i istinu o njihovu stradanju.

– Oni su ubijeni iz mržnje i osvete. Više od 12 tisuća žrtava u Maceljskoj šumi dogodilo se pod Titovim režimom, u vremenu tzv. komunističkog oslobođenja, kazao je Bozanić, ističući da nema većih ili manjih žrtava te da je krajnje nehumano vagati ih i mjeriti. Rekavši da se predugo priznavala žrtva samo jedne strane, a nijekala žrtva druge, kardinal je kazao da se u neovisnoj Hrvatskoj sada može doznati istina i otkriti krivci. Ipak, šanse za to još nisu iskorištene, pa teret prošlosti i dalje pritišće sadašnjost, što građani ne zaslužuju, kazao je Bozanić.

– Valjali bismo konačno zatvoriti tu stranicu povijesti, bez mržnje i želje za osvetom. Čini se, ipak, da istina i danas nailazi na velik otpor, o čemu svjedoči veličanje ideologa i nositelja zala poraća te zatiranja ljudskih sloboda i nepravdi koje su obilježile komunističku vladavinu u našoj domovini. Naime, za razliku od drugih naroda, kojima je 1945. vraćena sloboda i demokracija, uvođenje marksističkog totalitarnog sustava za nas je značilo nov početak zatvora i ubijanja nevinih ljudi, kazao je Bozanić.

On je naglasio jedinstvenu osudu zala fašizma i nacizma, ali i upozorio da se na zločine komunističkog vremena primjenjuju neki drugi kriteriji. Upozoravajući da se »povijesni hrvatski antifašizam bez povijesnog hrvatskog antikomunizma zatvara u ideologiju klasne mržnje i terora«, kardinal Bozanić pozvao je na utvrđivanje istine radi pomirenja, solidarnosti i optimističkoga pogleda u budućnost.

Boris PAVELIĆ