Slobodna Dalmacija: 08. 06. 2005.
DIMITRIJE DEMEKAS, VODITELJ MISIJE MEĐUNARODNOG MONETARNOG FONDA ZA HRVATSKU:
Smanjiti subvencije brodogradilištima
Hrvatska mora promijeniti indeksaciju mirovina, provesti zdr
avstvenu reformu, smanjiti subvencije brodogradilištima, požuriti s privatizacijom, posebno Croatia osiguranja, Ine i HEP-a, te provesti izmjene u poreznom sustavu, kaže DemekasZAGREB - "U proteklih šest mjeseci u Hrvatskoj su bila dva izborna procesa i sada je prošlo vrijeme politike, a došlo je vrijeme ekonomije. Smatramo kako će biti teško postići planirani deficit državnog proračuna od 3,7 posto bruto domaćeg proizvoda, ali je mnogo važnije da Hrvatska provede dugoročne reforme koje će imati utjecaja na iduće proračunske godine", istaknuo je Dimitrije Demekas, voditelj Misije Međunarodnog monetarnog fonda za Hrvatsku na konferenciji za novinare u utorak.
Demekas je kazao kako Hrvatska, kako bi smanjila fiskalni deficit, mora promijeniti indeksaciju mirovina, provesti zdravstvenu reformu, smanjiti subvencije brodogradilištima, požuriti s privatizacijom, posebno Croatia osiguranja, Ine i HEP-a, te provesti izmjene u poreznom sustavu.
Govoreći o poreznim problemima, Demekas je kazao kako bi Hrvatska, zbog usklađivanja sa zakonima Europske unije, trebala ukinuti nulte stope poreza na dodanu vrijednost, a da treba razmisliti i o korekciji nekih trošarina.
- Trebalo bi smanjiti i poreze na rad i kapital, s tim da je kod poreza na rad bitnije smanjivanje socijalnih doprinosa. Što se tiče uvođenja linearnog poreza na rad, kapital i potrošnju, takozvanog tax-flata, u zemljama u kojima je uveden on je imao mješovite i pozitivne posljedice. Treba uvažiti mišljenje da je on socijalno nepravedan, ali mislim da je vrlo dobar kompromis napravljen u Slovačkoj. Tamo je povećan neoporezivi dio plaće tako da nisu zakinuti radnici s nižim primanjima, a za iznos plaće preko tog dijela plaćala se jedinstvena stopa. No, hrvatski porezni sustav bi u cijelosti trebalo pojednostaviti - kazao je Demekas.
On je istaknuo kako je podbacilo izvršenje državnog proračuna u prva tri mjeseca ove godine, za što su "najzaslužniji" porezni prihodi, koji su manji od predviđenog, pa čak i kada se uzme u obzir i usporavanje rasta gospodarstva.
Voditelj Misije MMF-a je kazao kako ukupni vanjski dug iznosi 82 posto BDP-a, što je jednako razini iz svibnja 2005., kada je započeo stand-by aranžman. "To znači da je Hrvatska na vrlo dobrom putu da stabilizira vanjski dug", rekao je Dimitrije Demekas. On je dao podršku temeljnoj politici Hrvatske narodne banke, kao posljednjim mjerama monetarne vlasti.
- HNB provodi ispravnu politiku stabilnog tečaja kao temeljnog elementa za kontrolu stabilnosti cijena i u tom smislu središnja banka ima podršku MMF-a. Naravno, ta politika u uvjetima otvorenog kapitalnog računa ima i svoja ograničenja, tako da kada pokuša ograničiti rast inozemnog zaduživanja banaka, dug se stvara negdje drugdje. Ali, što se tiče kontroliranja inozemnog duga, zbog već navedenih objektivnih
ograničenja, monetarna vlast tu ima ulogu druge violine u orkestru.Vlada je napravila odličnu stvar što se počela zaduživati na domaćem tržištu, jer time potiče jačanje domaćeg tržišta kapitala, ali su se banke za kupnju državnih obveznica ipak zadužile na vanjskom tržištu i tako povećale ukupni inozemni dug - naglasio je Demekas. On je pohvalio smanjenje deficita tekućeg računa platne bilance na 4,5 posto BDP-a.
Frenki LAUŠIĆ
"Usklađivanje mirovina s plaćama nije održivo"
- Usklađivanje mirovina s plaćama nije održivo i u većini država u svijetu je odbačeno. Uostalom, promjena indeksacije mirovina je predviđena i državnim proračunom za ovu godinu. Mislim kako promjena indeksacije mirovina neće previše pomoći proračunu u ovoj godini, ali će biti iznimno bi
tno za iduće godine, jer sadašnji model rasta mirovina previše opterećuje proračun. No, jednako tako država treba i vratiti dug umirovljenicima, jer svaka normalna država treba poštovati odluke Ustavnog suda.No, predložio bih da se nakon utemeljenja umirovljeničkog fonda, na neko vrijeme zabrani prodaja dionica, kako ne bi odjednom pala vrijednost tih dionica, a kako bi se od dividendi moglo i zaraditi - kazao je Demekas.