Slobodna Dalmacija: 15. 06. 2005.

Mafijaško društvo

Davorka BLAŽEVIĆ

Milijun eura iz CARDS programa Europske unije za stimuliranje (osposobljavanje) hrvatskog USKOK-a, od kojih je 350 tisuća eura rezervirano za kompjutorsku opremu, a ostatak za plaćanje španjolskih stručnjaka angažiranih u obuci djelatnika antikorupcijskog ureda, doima se ovog trenutka poput cinizma. Naime, promoviranje projekta Europske komisije događa se u mračnoj sjeni najnovijeg, po svoj prilici mafijaškog ubojstva tzv. nogometnog menadžera i navodnog kamatara Dina Pokrovca, čija je likvidacija ponovno zapljusnula Hrvatsku talogom kriminalno-političko-nogometne sprege što se godinama grana i jača potpuno dezavuirajući pravnu državu. Za USKOK i Vladu bilo bi pametnije da su europski dar primili sa zahvalnošću i u tišini prionuli edukaciji svoje malobrojne "desetine" koja već četvrtu godinu od osnutka izaziva tek podsmijeh i sažaljenje zbog eklatantne nemoći u obračunu s mafijaškim podzemljem.

Ovako, zvuči patetično vijest kako se Žganjerov Ured naoružan računalima, a doskora i teorijskim znanjem, priprema uhvatiti ukoštac s razgranatom mrežom kriminala kojem se, nota bene, službeno odriču atribucije zločinačke organizacije, iako je u 15 godina temeljito poharao hrvatsku državu. Prezentacija, kojoj su nazočile udarne državne antikorupcijske akvizicije (Škare Ožbolt, Bajić i Žganjer), poslužila je i kao prevencija pred novim možebitnim udarom javnosti na institucije kojima su na čelu, zarad njihove poslovične neučinkovitosti u otkrivanju i sankcioniranju kriminala koji godinama nekažnjeno razara tkivo države u pravnom, političkom, ekonomskom, moralnom i svakom drugom pogledu. Srozavajući sustav vrijednosti do dna, zbog čega je Hrvatska po indeksu percepcije korupcije uz Peru, Šri Lanku... pa je javnost doživljava kao mafijaško društvo. Isporučena nam je nova iritantna žalopojka o nedostatnoj ekipiranosti "uskočke družbe" - samo 12 tužitelja i 9 administrativno-tehničkih "logističara" - što svakako ne može biti relevatna i respektabilna snaga u borbi s ojačalom mafijom. Stoga je ovaj promotivni događaj zapravo stvaranje alibija za još jednu u nizu neriješenih egzekucija koja se odigrala po principu naručenog ubojstva bez tragova. Tko je kriv što USKOK nije dobio nužna stručna pojačanja, što su sve njegove senzacionalno najavljivane akcije "šaptom padale", što su mu istražni zahtjevi odbijani zbog pomanjkanja valjanih dokaza, a krucijalne se informacije u tijeku istrage (primjerice, mirogojska "šetnja" Darinka Bage i Mate Granića) u slapovima odlijevale? Notorno je da je USKOK tek državna kulisa u navodnoj obrani pravne države od organiziranog kriminala, kojom se Vlada koristi za dokazivanje svoje EU kompatibilnosti i zrelosti.

Realno, međutim, u državnom vrhu nema ni snage ni spremnosti da se Ured primjereno servisira kako bi doista bio ono za što se i izdaje. Stvari su odavno izmakle kontroli, a podzemlje postalo moćnije i superiornije od "nadzemlja", zahvaljujući snažnoj impregnaciji s politikom. Uostalom, tomu u prilog govori i podatak da je Mladen Bajić imao dosta muke naći ravnatelja USKOK-a spremnog glumiti fakira što liježe i ustaje u "kašeti brokava", pa je posegnuo za kolegom Žganjerom kad je od drugih dobio glatku odbijenicu. Utoliko je prvi čovjek Ureda i žrtva državnog licemjerja, ali i vlastite ambicioznosti koja mu je zamaglila pogled na hrvatsku društvenu zbilju i odnose snaga.

Korupcija i organizirani kriminal najveća su opasnost za razvoj hrvatske države... a povjerenje građana u institucije vlasti slabi - veli ministrica Škare-Ožbolt, vapeći da se napokon treba obračunati s ljudima koji korupcijom i kriminalom ugrožavaju temelje države, jer su pustili duboki korijen. Zašto kriminalni korov nije dok je nicao istrijebljen? Na to bi pitanje kompetentno mogla odgovoriti (kad bi htjela) i sama ministrica, jer je njezina karijera rasla u (Tuđmanovo) vrijeme klijanja kriminalne ambrozije. Od 1991. u Hrvatskoj je evidentirano 21 mafijaško ubojstvo od kojih su tek tri riješena (smaknuće Zlatka Bagarića, Vjeke Sliška i Veselina Marinova, ali su počinitelji dva potonja izmaknuli pravdi). Egzekutori, dakle, i dalje nesmetano čekaju nove narudžbe.

Ubojstvo Dine Pokrovca uskrsava stare priče o vezi nogometa i mafije koje je svojedobno dokumentirao bivši glavni državni odvjetnik Ortynski u slučaju "dečki s Knežije". Ortynski se tada pokušao (o)koristiti fotografijom sa svjetskog nogometnog prvenstva u Francuskoj, gdje je u svečanoj loži uz predsjednika Tuđmana sjedio mafijaški boss Zlatko Bagarić. Tu mu je počast osigurao legendarni Davor Šuker, koji sklonost "kontroverznim prijateljstvima" potvrđuje i vezom s Pokrovcem. Isti onaj slavljeni "vatreni" koji je trebao biti osnivač hrvatske Nogometne akademije i odgajati nove generacije hrvatskih sportaša. Bi li ih podučio još čemu osim nogometu?