Vjesnik: 15. 06. 2005.
Summit EU bez rasprave o proširenju
LONDON (Od Vjesnikove dopisnice) - Europska unija planira nacrte o daljem proširenju neko vrijeme staviti u drugi plan. Luksemburg, koji trenutačno predsjeda EU-om, predložio je da zemlje koje se nadaju ulasku - Bugarska, Rumunjska, Hrvatska i Turska, uopće ne budu spomenute na summitu europskih vođa, koji u četvrtak počinje u Bruxellesu, javio je BBC. No, na intervenciju nekih članica, koje su smatrale da će to biti negativan signal, u završnoj se varijanti ipak kratko spominje proširenje te ističe potreba da se sve donesene odluke o tome primijene u cijelosti.
Nacrt priopćenja, koje će lideri EU-a iznijeti na kraju dvodnevnog summita, uglavnom je gotov. Iz nacrta će biti izbačeno nekoliko odjeljaka u kojima se spominju zemlje kandidatkinje za prijam u Uniju, uvjeti za njihovo primanje i vremenski raspored pregovora. Ipak, bit će dodan kratak paragraf o daljem širenju Unije. No, ovaj put to neće biti udarna tema summita.
Oprez je posljedica referenduma u Nizozemskoj i Francuskoj, na kojima su birači odbili ratificirati novi ustav EU-a. Anket
e pokazuju da je jedan od glavnih razloga zašto su Nizozemci i Francuzi rekli »ne« bio strah od novog širenja Unije.Stoga je Unija već odbacila zahtjev Ukrajine da je se smatra kandidatkinjom za prijam. Dužnosnici EU-a daju i signale da će pristup Bugarske i Rumunjske, zacrtan za 2007., možda biti odgođen do 2008. godine. Posebno su oprezni prema Turskoj, za koju je austrijski ministar financija Karl-Heinz Grasser rekao da bi postavljala »prekomjerne zahtjeve na Europu«.
No, ne misle svi jednako. Navodno je među veleposlanicima u Bruxellesu prošlog tjedna izbila velika svađa o tome kakav rječnik treba koristiti u zaključcima summita, posebice kada je riječ o Turskoj. BBC i agencija AP javljaju kako diplomati EU-a inzistiraju na tome da će Bugarska i Rumunjska biti primljene 2007. ili 2008., te da sporazum o pregovorima s Hrvatskom i Turskom ostaju na snazi.
Nizozemski ministar vanjskih poslova Ben Bot javno je podržao službeni stav Unije da će se pregovori o ulasku novih članica odvijati prema planu. No, signali iz europskih prijestolnica posljednjih su dana proturječni. Ipak, jedno je sigurno. Nakon krize izazvane propalim referendumima u Francuskoj i Nizozemskoj, nervozna EU kani opreznije osluškivati birače. Ako se njima ne sviđa primanje novih članica,
onda se to neće stavljati na velika zvona, niti će se s time žuriti.Jasna Zanić Nardini