Slobodna Dalmacija: 21. 06. 2005.
SVJETSKA BANKA O PRAVOSUĐU U TRANZICIJSKIM ZEMLJAMA
Sudovi spori, reforme nužne
U većini tranzicijskih zemalja lani je bilo potrebno više od 200 da
na da se naplati neosigurani dug, a u nekim zemljama i do tri godineSvjetska banka u izvješću pod nazivom "Pravosudni sustavi u gospodarstvima u tranziciji - ocjena prošlosti, pogled u budućnost" poručuje kako je potrebno više pažnje posvetiti reformi pravosuđa u zemljama u tranziciji. Prema tom izvješću manje od 40 posto anketiranih menadžera misli kako su sudovi učinkoviti, dok ostali smatraju kako su spori i skupi. Anketirani odvjetnici pak navode kako je u većini tranzicijskih zemalja u 2004. bilo pot
rebno više od 200 dana da se naplati neosigurani dug, a u zemljama poput Srbije i Crne Gore, Slovenije i Poljske i do tri godine.U banci smatraju kako bi se pravosudna strategija trebala oblikovati u skladu sa stvarnim potrebama pojedine zemlje, te ovisno o razvojnom stupnju u kojem se nalazi, a u zemljama u kojima su potražnja i sposobnosti razmjerno visoke, kao što je Hrvatska, treba se usredotočiti na preostala 'slaba' mjesta. Bugarska, Makedonija i Rumunjska zemlje su u kojima postoji problem velike potražnje za sudskim uslugama, no i neveliki sudski kapaciteti, dok se u Moldaviji i Ukrajini trebaju usredotočiti na jačanje odgovornosti i ulaganja u osnovne kapacitete, kažu autori izvješća.
Ipak zaključeno je kako se u svim zemljama, neovisno o činjenici da se nalaze u različitim razvojinim stadijima, javlja potreba za jačanjem transparentnosti i odgovornosti kroz poticaje za suce, a prema zaslugama; uspostavom operativne neovisnosti; te ulaganjima u postojeće ili nove objekte.
M. ĆUK