Novi list: 24. 06. 2005.

ZAVRŠAVA SE FORMIRANJE ŽUPANIJSKIH VLASTI NAKON LOKALNIH IZBORA – NAJJAČA STRANKA S 25 POSTO GLASOVA DOBILA ČAK 9 ŽUPANA

HDZ dobio pola Hrvatske za pregovaračkim stolom

SDP na lokalnim izborima nije imao koristi od koalicija s HSS-om i HNS-om: većina njih doživjela je neuspjeh, jer su zajedno dobili manje glasova nego svaki pojedinačno na izborima 2001.

Nove vlasti formirane su u svih 20 županija i gradu Zagrebu, osim u Virovitičko-podravskoj županiji. Tamo će novi pokušaj uslijediti idućeg tjedna, a najviše izgleda za čelno mjesto u županiji ima HDZ, koji je već dobio gotovo polovicu župana u Hrvatskoj – ukupno devet, ili jednog više nego poslije lokalnih izbora 2001. godine.

Tako će HDZ sada imati župane u Karlovačkoj, Ličkoj, Požeškoj, Brodskoj, Zadarskoj, Šibenskoj, Splitskoj, Dubrovačkoj i Vukovarskoj županiji, po čemu se pokazao kao najuspješnija stranka na lokalnim izborima. Naizgled, uspio je i HNS koji je dobio župane u Varaždinskoj i Međimurskoj županiji, a donekle i SDP jer će umjesto nekadašnjih troje župana imati četvero: u Primorskoj i Sisačkoj županiji, gradu Zagrebu (gradonačelnik Zagreba ima i status župana), te u Krapinskoj, gdje će u prvoj polovici mandata županica biti iz HSS-a, a u drugoj socijaldemokratkinja.

HSS gubitnik

Najgore je prošao HSS: od osam župana dobivenih na izborima 2001. zadržao je samo četvoro, među koje se ubraja i polovični slučaj iz Zagorja. Uz njih, HSS ima čelna mjesta u Zagrebačkoj, Koprivničkoj i Bjelovarskoj županiji. IDS je zadržao župana u Istarskoj, a lista Branimira Glavaša dobila ga je u Osječkoj županiji, dok je HSLS izgubio župana u Međimurju, a novoga nije dobio.

Pravaši nisu dobili nijednog župana, iako su na svibanjskim izborima izrasli u treću stranku u Hrvatskoj. To pokazuje da se raspodjela vlasti ne mora uvijek poklopiti s glasovima koje su na izborima raspodijelili birači, te da broj župana ne odražava u potpunosti mišljenje hrvatskih građana.

Primjerice, analiza uspjeha stranačkih lista po županijama pokazuje da je najveći uspjeh polučio SDP u koalicijama s različitim strankama. Prije četiri godine SDP je bio najjača lista u trima županijama, a HSS u dvjema, a sada su socijaldemorkatske liste preuzele vodstvo u osam županija. Istodobno, HDZ je sam, ili u koalicijama, prije četiri godine bio najjači u 15 županija, a sada je pao na devet.

Prema podacima iz SDP-a, koji je jedini novinarima dao cjelovitu analizu izbornih rezultata, najviše glasova dobile su koalicije predvođene socijaldemokratima – 40,4 posto, ili 1,2 posto više nego na prošlim izborima. HDZ je sam, ili u koalicijama, dobio 24,9 posto, ili 7,5 posto manje glasova. S četvrtinom biračke potpore dobio je gotovo polovicu župana. Do tih postotaka SDP je došao zbrajajući glasove svih birača u Hrvatskoj, prema rezultatima izbora za županijske skupštine i za Zagreb koji ima status 21. županije.

Pad popularnosti HDZ-a

Tako povoljan SDP-ov rezultat u državi ne čudi, jer samo u Zagrebu i Promorskoj županiji, gdje su socijaldemokrati pobijedili, živi četvrtina stanovnika Hrvatske, više nego u pet-šest ostalih županija gdje je pobijedio HDZ. Lička županija, primjerice, ima samo 50.000 stanovnika, a još manje glasača.

Unatoč tome što je zadržala vlast u županijama, izborni rezultati pokazali su da je vladajućoj stranci u svibnju osjetno pala popularnost. No, socijaldemokrati ne slave, jer opadanje HDZ-a nisu preokrenuli u svoju korist: dobili su samo 1,2 posto više glasova. Štoviše, analiza pokazuje da SDP na lokalnim izborima nije imao koristi od koalicija s HSS-om i HNS-om: većina njih doživjela je fijasko.

Naime, SDP je u koaliciji s HSS-om izašao ugotovo svim županijama, ali samo u četiri ostvarili su zajedno bolji rezultat nego što su pojedinačno dobili na lokalnih izborima 2001. Čak u 13 županija SDP-ove koalicije s HSS-om i HNS-om su poptuno podbacile: te tri stranke u svibnju su zajedno dobile manje glasova od zbroja njihovih pojedinačnih rezultata prije četiri godine! Razlog tome je osjetni pad popularnosti HSS-a i HNS-a. Sada je očito zbog čega SDP želi na parlamentarne izbore izaći sam.

Branko PODGORNIK