Slobodna Dalmacija: 18. 08. 2005.

NAKON "SUNČANOG HVARA" JOŠ JEDNA PONIŠTENA TURISTIČKA PRIVATIZACIJA

Vlada opet ispravlja odluke Fonda kojemu je - vlasnik

Kako zbog štetnih ugovora nitko iz HFP-a nije ni do sada odgovarao, umjesno je zapitati se tko to, zapravo, prodaje hrvatski turistički portfelj, po kojim kriterijima i u čije ime ako mu vlasnik - Vlada - poništava predložene odluke?!

Piše: Ružica MIKAČIĆ

Puno odlučnije, brže nego ikada do sada i s neupitnim stavom o tome da i državni dužnosnici mogu pogriješiti, premijer dr. Ivo Sanader sa članovima Vlade poništio je prije koji dan donesenu odluku te iste Vlade RH o privatizaciji Liburnia Riviera Hotela u Opatiji! Nakon što su puni tjedan dana neuspješno uvjeravali hrvatsku javnost o tome kako su opatijski hoteli dobili najbolju moguću sudbinu koju im je država kao dosadašnji vlasnik mogla udijeliti, čelnici Hrvatskog fonda za privatizaciju morali su odstupiti, čime se po drugi put u svježijoj hrvatskoj turističkoj epopeji zvanoj privatizacija portfelja dogodilo isto - privatizacija je poništena.

Baš kao i prije tri godine u slučaju "Sunčanog Hvara", i ovoga puta nešto je pogrešno ocijenjeno u Hrvatskom fondu za privatizaciju, bilo da se radi o krivoj interpretaciji cijele situacije ili o želji da se na brzinu i bez jakog uporišta odredi sudbina gospodarstva cijeloga jednog grada. Kada su hvarski hoteli u mandatu prethodne vlade nakon natječaja dobili "Terme Čatež" kao vlasnika, odluka je poništena zbog "tajnica koje su nešto pogrešno unijele u prezentirane ponude pa one zapravo nisu bile vjerodostojne". Natječaj i odluka su poništeni, a tajnice su vjerojatno i dalje na svojim radnim mjestima!

Nakon toga je ova Vlada utvrdila kako je u mandatu prethodnog predsjednika HFP-a Krešimira Starčevića potpisan u četiri oka aneks koji je dodan službeno uglavljenom ugovoru o kupnji Hotela Primošten kojim se novim mađarskim investitorima dopuštalo nesmetano raspolaganje i terećenje nekretnina tvrtke te njihovo stavljanje pod hipoteku, što je za državu kao supotpisnika ugovora apsolutno ocijenjeno štetnim. Zato je Ministarstvo mora, turizma, prometa i razvitka taj aneks baš ovih dana stavilo izvan snage, s investitorima potpisalo novi, obvezalo investitora na ulaganja...

Ali, zbog tako štetnog ugovora i prodaje nitko iz HFP-a nije i neće odgovarati, bivši predsjednik danas je ugledni čelnik inozemne banke (kojoj je u njegovu mandatu HFP prodao sve što su htjeli kupiti) pa je umjesno zapitati se nakon svega: tko to, zapravo, prodaje hrvatski turistički portfelj, po kojim kriterijima i u čije ime ako mu vlasnik - Vlada, poništava predložene odluke?!

Nakon posljednje odluke Vlade RH o poništenju sramotne nagodbe kojom se neprocjenjivo vrijednim nekretninama opatijskih hotela pokušalo namiriti državne dugove, ostaje vjerovati da će preostali dio turističkog portfelja biti privatiziran na ozbiljniji i transparentniji način. Privatizacija, naime, slijedi u još 21 turističkoj tvrtki na Jadranu među kojima su hoteli "Plat" i "Maestral" na dubrovačkom području, Kaštelanska rivijera, HTP Korčula, Koločep, Hotel Medena, Hoteli Makarska, Hoteli Podgora...

Uloga Božene Mesec

U slučaju Liburnia Riviera Hotela, gdje se radi o naknadi državnog duga SN i Dom Holdingu kroz davanje dionica 15 hotela s ukupno 3774 postelje, po jednog kampa i marine, osam vila i depandansa u Opatiji, Ičićima, Lovranu i Mošćeničkoj Dragi, opet su značajan "doprinos" dali čelni ljudi prethodnog saziva HFP-a.

Najprije su za predsjednicu Nadzornog odbora opatijskih hotela odredili Boženu Mesec koja je tada radila u HFP-u, a u Liburnia Riviera Hotele dovela je novu upravu te zajedno s njima nastavila s (ras)prodajom nekretnina tvrtke, da bi danas u vrijeme nezapamćene trgovine tom hotelskom kućom ta ista donedavna predstavnica države u opatijskoj tvrtki bila zaposlena u - Dom Holdingu kojemu država daje opatijske hotele!! Nevjerojatna slučajnost.