Vjesnik: 23. 08. 2005.

Brodovi tonu zbog siromaštva ribara

Za ulov kilograma koćarske ribe treba potrošiti pet litara nafte, dok je prije 15 godina taj omjer bio jedan naprama jedan

RIJEKA - U proteklih su mjesec i pol dana u riječkom akvatoriju potonula tri ribarska broda, i to ne zbog nevremena, nego dobrim dijelom zbog slabog održavanja tih vremešnih koćarica, starih od 50 do čak 108 godina.

Najprije se nasukala 108 godina stara koćarica »Strela«, matične luke Rijeka, blizu trajektnog pristaništa Porozina na Cresu. Nasukala se dok se vraćala iz ribolova i još uvijek se nalazi na mjestu nesreće jer njezin vlasnik nema novca za odsukavanje koje bi stajalo između 70.000 i 80.000 kuna. U međuvremenu su more i valovi proširili rupu na trupu »Strele« pa se može očekivati da će uskoro potonuti, odnosno raspasti se u komade.

Tužna sudbina najstarije ribarice na Jadranu, a možda i na Sredozemlju, najbolje govori o dugotrajnom teškom stanju u našem ribarstvu. Ulovi su već godinama vrlo skromni pa ribari jedva preživljavaju, a kamoli da izdvajaju novac za novu opremu i redovito održavanje brodova. Za ulov kilograma koćarske ribe treba potrošiti pet litara nafte, dok je prije 15 godina taj omjer bio jedan naprama jedan. Osim toga, malo ribara ima novca kojim bi osigurali brodove, pa su kod težih havarija stroja mnogi prisiljeni brod privezati dok ne nađu novac za popravak.

U tom očaju, da bi ipak nešto ulovili, ribari sve češće riskiraju ulazeći brodovima u područja velikih podmorskih prepreka, od sika do potonulih brodova i zrakoplova iz Drugog svjetskog rata te minskih sidara na kojima im onda nerijetko ostaju mreže.

Prije nekoliko je dana ribarica »Val« ostala bez cjelokupnog alata - od mreža i širilica do sajli - koji je zapeo za olupinu savezničkog bombardera iz Drugog svjetskog rata. Vlasnik »Vala« je pritom pretrpio štetu od 20.000 kuna. Taj novac ne može zaraditi ni za šest mjeseci ribarenja, pa ne čudi što je oprema na većini koćarica krajnje dotrajala.

Druga ribarica je potonula zbog skrivene mane na ispušnom sustavu kroz koji je more prodrlo u unutrašnjost trupa. Brod je bio tek obnovljen i to mu je bio drugi izlazak na more. Na sreću, vlasnik ga je osigurao, a vađenje iz mora je stajalo 65.000 kuna. Za obnovu su sada ostali samo trup i kormilo, dok su pogonski agregat i sva elektronička oprema potpuno uništeni.

Treći potopljeni brod je pedesetogodišnji »Neptun« u koji je najvjerojatnije kroz usisni sustav prodrla voda. Njega je zla kob zadesila ispred Rapca, a pitanje je hoće li ikad biti izvađen. Naime, ni on nije bio osiguran.

Prosječna starost 700 hrvatskih ribarskih brodica i 300 brodova je oko 40 godina, a ako ovakvo stanje u ribarstvu potraje, ribarska flota će nam biti doista "oldtajmerska". Stoga mnogi vide spas u gradnji novih brodova uz najavljenu financijsku potporu države, što je za većinu ribara prevelik poslovni zalogaj.

Damir Herceg