Slobodna Dalmacija: 24. 08. 2005.

FAKSIMIL OSTOVIĆEVA DOPISA VLADI UZBURKAO DUHOVE

Vlada ipak znala za Hebrangovu odluku?

ZAGREB - E, sad se u Vladi počinju peći na nešto jačoj žeravici koju stalno potpaljuju novi momenti iz "afere Liburnia". Tjednik Nacional je, naime, u novom broju donio faksimil dopisa Damira Ostovića, smijenjenog predsjednika Hrvatskog fodna za privatizaciju, koji je uputio Vladi 30. studenog 2004. pod nazivom "Obavijest o stavljanju van snage Odluke Upravnog odbora HFP-a, klasa: 024-04/04-03/9, ur. broj: 563-01-01/01-2004, od 10. rujna 2004. g. - informacija o pregovorima sa SN Holdingom".

Iz tog je dopisa jasno - ako je autentičan - kako je Ostović obavijestio Vladu o odluci UO HFP-a pod predsjedanjem Andrije Hebranga da se odustane od nagodbe sa SN Holdingom o namirivanju duga preko dionica Liburnia hotela. Ratko Maček, glasnogovornik Vlade je demantirao članak u Nacionalu, tvrdeći i dalje kako Ostović nije obavijestio nikoga u Vladi o toj odluci. No, sada je očito kako će odluku o tome je li dokument iz Nacionala autentičan morati odnijeti Državno odvjetništvo, jer se ipak radi o velikoj aferi vrijednoj više od milijardu kuna.

Vlada je Ostovića smijenila zbog toga što nije radio svoj posao kako bi zaštitio interese države, no iz navedenog dopisa je razvidno kako je bivši predsjednik HFP-a izvijestio nadređene u izvršnoj vlasti o stavljanju izvan snage odluke o nagodbi. Do zaključenja ovog broja nismo uspjeli dobiti Mladena Bajića, glavnog državnog odvjetnika, no ako Vlada i dalje bude negirala autentičnost objavljenog dokumenta, tada bi Državno odvjetništvo trebalo brzo reagirati.

Podsjetimo, u vrijeme kada je Ostović taj dokument poslao Vladi na mjestu potpredsjednika Vlade nalazio se Andrija Hebrang, a Damir Polančec je došao tek kasnije. Prilikom donošenja nove odluke o sklapanju nagodbe sa SN Holdingom u Vladi su morali detaljno pogledati svu potrebnu dokumentaciju. No, Damir Polančec, potpredsjednik Vlade za gospodarstvo je tek sada, nakon odlaska na godišnji odmor, uzeo svu dokumentaciju vezanu za ovaj slučaj, kako bi je proučio. Stoga sve upućuje na to da je odluka o nagodbi donesena na najvišoj razini vlasti, a da su je Polančec i Ostović samo trebali realizirati, odnosno provesti. Zato i jest Polančec do zadnje sekunde branio odluku Vlade, da bi nakon što je Vlada promijenila tu odluku pod pritiskom javnosti i smijenila Ostovića, njegov jedini komentar bio kako "Vladu ne čini pojedinac i da se Vladine odluke trebaju poštovati i provesti".

Stoga, ako je objavljeni Ostovićev dokument autentičan, tada bi Vlada trebala dati kolektivnu ostavku zbog "nemara" i/ili "lošeg gospodarskog ponašanja", jednako kao što su je, individualno, uručili i Ostoviću.

Frenki LAUŠIĆ