Glas Istre: 27. 08. 2005.
SVEGA NEKOLIKO DANA UOČI NESLUŽBENOG SASTANKA MINISTARA VANJSKIH POSLOVA EU-a U VELIKOJ BRITANIJI
Neizvjesni pristupni pregovori s Turskom
Čelnica njemačke oporbe Angela Merkel pozvala na sklapanje »privilegiranog partnerstva« s Turskom, umjesto punopravnog članstva • Francuski predsjednik Jacques Chirac izjavio je da želi razgovarati sa svojim partnerima iz EU o odbijanju Turske da pr
izna CiparBRUXELLES - Europska komisija je u petak odbacila poziv čelnice njemačke oporbe Angele Merkel na sklapanje »privilegiranog partnerstva« s Turskom, istaknuvši kako cilj pristupnih pregovora koje će Ankara u listopadu otvoriti s EU i dalje ostaje prijam Turske u punopravno članstvo EU. »Cilj pregovora je pristup Turske«, kazao je glasnogovornik Europske komisije. Međutim, dodao je, pregovori koji se trebaju otvoriti u Bruxellesu 3. listopada, »neizvjesni su i njihov se ishod ne smije prejudicirati
«.Komentar EK uslijedio je nakon što je čelnica njemačke konzervativne oporbe Merkel pozvala sve čelnike europskih konzervativnih stranaka da zajednički spriječe puno članstvo Turske u EU. Umjesto toga bi, prema prijedlogu Merkeličinih kršćanskih demokrata, Turskoj trebalo ponuditi »privilegirano članstvo«.
U pismu čelnice njemačke oporbe, objavljenom u petak, navodi se: »Čvrsto smo uvjereni da bi pristup Turske politički, gospodarski i socijalno preopteretio EU i ugrozio europski integracijski proces«.
Prijedlog je odaslan samo nekoliko dana uoči zakazanog neslužbenog sastanka ministara vanjskih poslova EU u Velikoj Britaniji, na kojem će se između ostalog razgovarati i o predstojećem otvaranju pregovora s Turskom.
U prijedlogu Europske komisije za otvaranje pristupnih pregovora s Turskom podnesenom u lipnju ove godine kazano je kako će se pregovori »temeljiti na zaslugama Ankare a brzina će ovisiti o brzini turskog napredovanja u ispunjanju svih zahtjeva za puno članstvo«.
Turski ministar gospodarstva Ali Babacan u petak je izjavio kako je Ankara optimistična da će 3. listopada otvoriti pristupne pregovore s EU, unatoč rastućem protivljenju unutar same EU turskom članstvu. Babacan je također ponovio Ankarino stajalište da će prihvatiti i priznati grčku ciparsku vladu tek nakon sveobuhvatnog mirovnog sporazuma na etnički podijeljenom otoku. EU vladu grčkih Ciprana gleda kao jedinog legalnog predstavnika Cipra, ali Turska podupire tursku ciparsku upravu na sjeveru otoka.
Francuski premijer Dominique de Villepin ranije je ovog mjeseca šokirao Tursku kazavši da Ankara mora priznati grčku ciparsku vladu prije no što se mogu otvoriti pristupni pregovori Turske i EU. A francuski predsjednik Jacques Chirac izjavio je u petak da Francuska želi razgovarati sa svojim partnerima iz EU o odbijanju Turske da prizna Cipar, rekao je glasnogovornik Elizejske palače. Chirac je obznanio tu odluku tijekom sastanka s predsjednikom Europske komisije Jose Manuel Barrosom koji se nalazi u posjetu Parizu. To što je Turska potpisala sporazum kojim se carinska unija proširuje na Republiku Cipar, a ujedno dodala izjavu kojom objašnjava da ta gesta ne predstavlja priznavanje Cipra, koji je pristupio EU 2004. godine, Chirac je podsjetio da ta izjava postavlja političke i pravosudne probleme i da nije u duhu zemlje kandidata za Uniju. (Hina/dpa/AFP)