Vjesnik: 27. 08. 2005.

Slovenija se udaljava od Europe

JURICA KÖRBLER

Potpuno neočekivano, usred ljeta, Slovenci su ponovo zaoštrili međususjedske odnose, uputivši u parlament po hitnoj proceduri zakon o zaštitnoj ekološkoj zoni i epikontinentalnom pojasu na usvajanje.

Hrvatsko reagiranje bilo je promptno i izrazito oštro, pa je čak korištena formulacija da je riječ o »teritorijalnim pretenzijama«. Hrvatska je argumentirano dokazala da je ovaj zakon pravno neutemeljen, a da njime Slovenija odstupa i od Konvencije UN-a o pravu mora.

Nakon susreta premijera Ive Sanadera i Janeza Janše, uoči ljeta, kada je bilo dogovoreno da će se izbjegavati sve što bi vodilo daljnjim zaoštravanjima, slovenska inicijativa, unatoč tome što se objašnjava kao »privremena granica«, zbunjuje sve one koji su se nadali kako će i Ljubljana shvatiti da je došlo vrijeme za razumna rješenja koja neće nikog oštetiti.

Ova zakonska inicijativa slovenske vlade, bez obzira što se može promatrati kao još jedna avantura onog dijela slovenskoga političkoga korpusa koji svoju inspiraciju crpi na zaoštravanju odnosa s Hrvatskom, bez sumnje je krivi korak u krivo vrijeme.

Hrvatska je u ovom slučaju potpuno u pravu, jer su južne granice budućeg slovenskog ekološkog prostora izravno posezanje u hrvatski teritorij. Riječ je o nerealnim aspiracijama koje Sloveniji neće donijeti rješenje graničnog spora s Hrvatskom, a problem bi, bez ikakve želje Zagreba za tim, mogao ponovo dovesti do zahlađenja odnosa. A to sigurno ne žele ni Zagreb ni Ljubljana. Posljednjih mjeseci susjedi su dobro surađivali i načelno je postignut dogovor da će se izbjegavati svi potezi koji bi stvari vratili na početak. Načelno je prihvaćena i mogućnost međunarodne arbitraže ako se ponovo ne postigne dogovor. Slovenija je ocijenila da bi hrvatsko približavanje EU, početak pregovora i punopravno članstvo bili korisni i za rješavanje ovih problema i za nastavak međususjedske suradnje. Najnoviji potez Ljubljane, nažalost, situaciju dodatno i nepotrebno komplicira. Ako i svi zastupnici slovenskog parlamenta dignu ruku za zakon, ništa se promijeniti neće i granični problem ostat će i dalje. On se ne može riješiti nerealnim pretenzijama, nego prihvaćanjem realnosti i kompromisima kojima nitko ne bi bio ni »poraženi« ni »pobjednik«.

Hrvatska je i do sada pokazivala strpljenje i dobronamjernost da se zajednički dođe do rješenja ili da međunarodna arbitraža obavi posao. To uviđa sve više i Bruxelles i mnogi slovenski potezi nisu tamo sa simpatijama prihvaćeni. Zato je vrijeme da i Ljubljana shvati kako u Europi bez granica slovenske pretenzije za tuđim teritorijem nikako ne mogu proći.