Vjesnik: 03. 09. 2005.
Pregovore početi što prije
Članice EU-a ocjenjuju da su posljednji napori i spektakularno uhićenje bjegunca Hrvoja Petrača krupni koraci u cilju ispunjavanja svih obveza iz Akcijskog plana
NEWPORT (Od posebnog Vjesnikova izvjestitelja) - Unatoč govoru glavne haaške tužiteljice Carle del Ponte u Bernu i njezinim negativnim tonovima, ministri vanjskih poslova Europske unije drukčijeg su, mnogo boljeg raspoloženja kad je riječ o pregovorima s Hrvatskom. Britanski ministar vanjskih poslova Jack Straw izjavio je na sastanku da je s Carlom del Ponte telefonski razgov
arao i od nje zatražio izvješće o hrvatskoj suradnji s Haaškim sudom. Prema Strawovim riječima, Carla del Ponte mu je obećala da će u izvješću biti svi pozitivni elementi u provedbi Akcijskog plana hrvatske vlade koji su se dogodili u posljednje vrijeme.Tijekom sastanka iza zatvorenih vrata, britanski šef diplomacije je zamolio svoje kolege da se održi još jedan sastanak ministara vanjskih poslova, i to 26. rujna, ponajprije zbog Hrvatske. Diplomatski izvori potvrdili su kako među članicama EU-a raste raspoloženje da Hrvatska treba što prije početi pregovore s EU-om te kako su posljednji napori i spektakularno uhićenje bjegunca Hrvoja Petrača krupni koraci u cilju ispunjavanja svih obveza iz Akcijskog plana.
Ministri EU-a na dvodnevnom sastanku stoga nisu željeli službeno komentirati posljednje negativne izjave Carle del Ponte, tvrdeći kako tekst njezina govora u Bernu nisu vidjeli. Nakon što je Carla del Ponte u Bernu održala neuobičajeno politički obojen govor, šefovi diplomacija EU-a u Newportu su ustvrdili kako će o tome koja je zemlja u jugoistočnoj Europi spremna za pregovore odluku donijeti sami.
Drugi dan neformalnog sastanka nije bio dobar za Carlu del Ponte ni kad je riječ o Srbiji i Crnoj Gori. Povjerenik Europske komisije za proširenje Olli Rehn izjavio je da će pregovori o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom i Crnom Gorom početi u listopadu unatoč preporuci Carle del Ponte da to ne treba učiniti. Kad je riječ o Hrvatskoj, vjerojatni scenarij je sljedeći: EU će od Carle del Ponte tražiti detaljno izvješće, a sastanak radne skupine EU-a zadužene za procjenu mogao bi se održati u New Yorku na marginama Opće skupštine UN-a koja će se održati od 15. do 20. rujna. Ako prođe prijedlog britanskog ministra vanjskih poslova da se održi još jedan sastanak 26. rujna, tada bi se moglo znati hoće li Hrvatska početi pregovore s Europskom unijom. Ako se sastanak 26. rujna ne održi, o Hrvatskoj će se raspravljati, i vjerojatno donijeti odluka, 3. listopada na službenom sastanku ministara vanjskih poslova EU-a, na dan kada Turska službeno počinje pregovore.
Diplomatski izvori s kojima smo razgovarali kazali su nam da pomno prate razvoj posljednjih događaja i akcija koje su poduzete u sklopu Akcijskog plana te kako očekuju da će glavna haaška tužiteljica zabilježiti te sve pomake. Naravno, naglašavaju diplomati EU-a, »krajnju političku odluku donijet ćemo sami«. Diplomatski izvori još jednom su ponovili kako žele da pregovori s Hrvatskom počnu što prije.
Bruno Lopandić