Glas Istre: 06. 09. 2005.

NOVI PRIJEDLOG BOSANSKIH SRBA POGORŠAVA ODNOSE HRVATSKE I BiH

Karadžićev novinar veleposlanik BiH?

Dragan Božanić bio je ratni urednik televizije bosanskih Srba i odani suradnik Radovana Karadžića

ZAGREB - Ratni urednik televizije bosanskih Srba i poslijeratni ministar informiranja Republike Srpske Dragan Božanić trebao bi, prema želji srpskoga člana Predsjedništva BiH Borislava Paravca, postati novi veleposlanik BiH u Hrvatskoj, objavio je jučer sarajevski »Dnevni avaz«. Predloži li Paravac uistinu Božanića na sutrašnjoj sjednici Predsjedništva BiH u Sarajevu, to će značiti produbljenje polugodišnje diplomatske krize započete odbijanjem Hrvatske da za veleposlanika BiH u Zagrebu prihvati kontroverznog Banjalučanina Branka Kesića. Jer teško je zamisliti da bi Hrvatska za veleposlanika prihvatila visokoga dužnosnika srpskog agresorskog ratnog stroja, kojega su i SAD i Vijeće Europe odbili u pokušaju da ondje postane diplomatski predstavnik BiH.

Ministar vanjskih poslova BiH Mladen Ivanić izjavio je potkraj prošloga tjedna da se imenovanje novoga veleposlanika u Hrvatskoj može očekivati »za sljedeća dva do tri tjedna«, ali nije kazao ime novoga kandidata. Sarajevski »Dnevni avaz«, pak, objavio je jučer da srpski član Predsjedništva BiH Borislav Paravac za veleposlanika u Zagrebu kani predložiti Dragana Božanića.

Obaviješteni politički kuloari u Hrvatskoj, doznajemo jučer, dobili su naznake da će novi kandidat za veleposlanika, kojega predlažu dužnosnici Republike Srpske, »biti još gori od prethodnog«. Predloži li Paravac uistinu Božanića, to će se predviđanje pokazati točnim jer Božanić zasigurno jest »još gori« od Kesića: dok je Kesić bio »samo« čelnik Zavoda za izgradnju Banjaluke u vrijeme kad je grad rušen, a ljudi protjerivani, Božanić je srpsko ratno ludilo u BiH izravno kreirao, uređujući Karadžićevu ratnu televiziju.

»Dnevni avaz« dodaje da je Paravcu posve jasno da Hrvatska neće prihvatiti Božanića, ali on navodno želi »testirati spremnost HDZ-a BiH na političku trgovinu sa SDS-om, a istodobno držati zategnute odnose sa Zagrebom«. Politički analitičari u Hrvatskoj jučer su nam kazali da periodično zatezanje odnosa Hrvatske i BiH iz Banjaluke može značiti da se tvrđa struja u RS-u - ako ondje uopće ima podjele na »meke« i »tvrđe« - osjetila snažnijom. Može to biti posljedica mekšega Ashdownova stava prema RS-u, ali i skrivenijih razloga koji u ovome času ne moraju biti posve razvidni. Nepopustljivi, gotovo provokativni stav RS-a u odnosima Hrvatske i BiH dio analitičara dovodi u vezu s razgovorima o sudbini Kosova, koji bi trebali početi predstojeće jeseni.

B. PAVELIĆ