Večernji list: 08. 09. 2005.

AKCIJSKI PLAN Vijeće za nacionalnu sigurnost raspravljalo o slučaju Gotovina

Nalog tajnim službama za potragu Gotovine u inozemstvu

Autor: DEANA KNEŽEVIĆ, TANJA BOŽIĆ

Poslije dulje stanke, jučer se sastalo Vijeće za nacionalnu sigurnost, na kojem su sve mjerodavne službe morale izvijestiti o rezultatima primjene akcijskog plana za rješavanje slučaja Gotovina.

Pod povećalom

Vijeće je aktivirano jer će idućih tjedana Hrvatska ponovno biti pod povećalom međunarodne zajednice zbog ocjene napretka u rješavanju slučaja Gotovina.

Sve mjerodavne službe izvijestile su predsjedatelje Vijeća, predsjednika Stjepana Mesića i premijera Ivu Sanadera, o rezultatima primjene akcijskog plana. Kako je priopćio Vladin Ured za odnose s javnošću, Vijeće je zadužilo mjerodavne službe da nastave "intenzivnu provedbu operativnih aktivnosti" i prikupljanje podataka. Tajne službe dobile su pak nalog da nastave suradnju sa srodnim službama u drugim zemljama. U priopćenju je najavljeno da se priprema novi, cjelovit izvještaj o rezultatima akcijskog plana. Znači li to da se u međuvremenu očekuju i kakvi novi rezultati, službeni izvori nisu željeli komentirati. Vijeće za nacionalnu sigurnost "odbacilo je prijetnje nekih već osuđenih osoba", piše u priopćenju, što potvrđuje da se Petračeve riječi, izgovorene nakon uhićenja, i dalje tumače kao izravna prijetnja unatoč tome što je on poslije rekao da nije tako mislio. Vlada je dobila potporu predsjednika države za obračun s organiziranim kriminalom. Podržana je i Vladina inicijativa da se na čišćenju i održavanju odvodnih kanala, kao mjeri zaštite od poplava, angažiraju inženjerijske postrojbe Hrvatske vojske.

Paket novih zakona

Ravnatelj POA-e Tomislav Karamarko izvijestio je Vijeće da je pri kraju konačni prijedloga paketa novih sigurnosnih zakona. Riječ je o Zakonu o sigurnosnim službama koji bi trebao ujediniti rad svih službi te uvesti jak nadzorni sustav i jedno koordinativno tijelo, o Zakonu o tajnosti podataka i o Zakonu o informacijskoj sigurnosti, a koje smo obvezni zbog prilagodbe zakonima europskih zemalja što prije izraditi.

Riječ je o zakonima koji bi štitili velike informatičke sustave, sprečavali ilegalno iznošenje i trgovanje podacima te o zakonima koji bi definirali razine tajnosti dokumenata, procedure označivanja, čuvanja i korištenja. Zakoni bi u proceduru trebali na prvim jesenskim sjednicama.

Haag jedina prepreka ulasku Hrvatske u NATO

DUBROVNIK Ako se suradnja s Haaškim sudom ostvari do kraja, Hrvatska bi mogla biti pozvana za pristup NATO-u već na prvom idućem summitu, rekao je koordinator NATO saveza za jugoistočnu Europu Zsoltan Rabai na seminaru "NATO i jugoistočna Europa", koji se ovoga tjedna održava na otoku Šipanu. Dodao je kako je RH učinila značajne korake u približavanju savezu, te da joj je Haag glavna i jedina prepreka. Koordinator RH za suradnju s NATO-om Pjer Šimunović rekao je da je Vladin akcijski plan najbolji pokazatelj želje da se i ta prepreka riješi. Radionica okuplja 40-ak svjetskih stručnjaka. (S. F., V. Mo.)

Uvod za Del Ponte

U političkim se krugovima nagađa i da je jučerašnji sastanak Vijeća za nacionalnu sigurnost bio u kontekstu priprema za dolazak Carle del Ponte, koja bi trebala posjetiti Hrvatsku u okviru uobičajene turneje po regiji. Službeni Vladini izvori, kao ni Ured glavne haaške tužiteljice, još ne otkrivaju detalje posjeta.