Glas Istre: 13. 09. 2005.
HRVATSKA POLITIKA MIJENJA SMJER – PRELAZI LI SAVEZ STRANAKA ZA EUROPU, SKLOPLJEN POČETKOM GODINE, POTIHO U »ILEGALU«
EU nije više mamac za birače
Hrvatska nije ovisna o ulasku u Europsku uniju, upozorava predsjednik Središnjeg odbora HNS-a Rad
imir ČačićZAGREB - Vlast i oporba sve više izbjegavaju glasno isticati da im je cilj ulazak Hrvatske u EU nakon što je potpora građana Uniji ljetos spala na samo 34 posto. Štoviše, glavna oporbena stranka ovih je dana potpuno izbacila EU iz ponude glasačima, pa se postavlja pitanje neće li i Savez za Europu, koji su sve parlamentarne stranke sklopile početkom godine, potiho prijeći u ilegalu.
Šef socijaldemokrata Ivica Račan objavio je prošlog tjedna ciljeve buduće SDP-ove Vlade, ali nijednom riječju nije spomenuo EU. »Prioritet nam je ubrzati rast gospodarstva i smanjiti nezaposlenost. Istina, nastavit ćemo orijentaciju vanjske politike koju je naša Vlada počela 2003.«, potvrdio je Račan, ali SDP-ovi prioriteti su »gospodarstvo, smanjenje administracije,
efikasnije pravosuđe i veća sigurnost građana«.I premijer Ivo Sanader prestao je dramatizirati pitanje hoće li Hrvatska na jesen početi pregovore s EU-om. HDZ, koji je najavio da će njegova Vlada u približavanju EU-u biti učinkovitija od Račanove, također je shvatio da mu to više ne donosi glasove. Broj građana koji su protiv ulaska u EU skočio je na 57 posto nakon proljetošnjeg razočarenja – početak pregovora bio je najavljen pa odgođen.
- Učlanjenje Hrvatske u EU mi nikada nismo ni isticali kao svoj cilj, kaže Anto Đapić, predsjednik HSP-a, koji je također član Saveza za Europu. »Kao cilj isticali su to SDP i HDZ, a mi EU smatramo samo sredstvom za kvalitetniji život naših građana«, dodao je. Zato se, veli, u odnosu HSP-a prema Uniji ništa i ne mijenja.
I predsjednik Središnjeg odbora HNS-a Radimir Čačić kaže da se u odnosu te stranke prema EU-u ništa ne mijenja, ali i on unosi nove tonove. »Hrvatska nije ovisna o ulasku u EU«, upozorava Čačić. »Najvažnije je da u Hrvatsku uvodimo europske institucionalne, gospodarske i druge standarde jer to je dobro za sve nas. Uniju i datume pregovora ne treba fetišizirati jer Vlada koja to radi pokazuje da zapravo nema drugih svojih programa«, tvrdi varaždinski župan.
S obzirom na pad potpore građana Uniji, pitanje je ne bi li hrvatske vlasti trebale odustati od vođenja kampanje za ulazak države u EU. »Ne bismo trebali odustati. Upravo sada je najpogodniji trenutak za promicanje te ideje s obzirom na mogućnost otvaranja pregovora s EU-om ove jeseni. Međutim, ta bi kampanja trebala biti pametno vođena«, upozorava dr. Mladen Staničić, direktor Instituta za međunarodne odnose.
- Kampanja je od 2003. vođena pogrešno. To složeno pitanje, u vezi s kojim postoji spektar različitih interesa, pojednostavljivalo se na izjašnjavanje »za i protiv« EU-a, dodaje dr. Anđelko Milardović iz Centra za politološka istraživanja. »Svi koji su analitički i kritički razmatrali ulazak u EU, koji je Hrvatskoj u interesu, unaprijed su proglašavani euroskepticima ili protivnicima Unije. Treba omogućiti dijalog različitim interesima, a kampanja se više ne smije voditi jednostrano i propagandistički, nego se zagovornici ulaska u EU moraju svojim argumentima izravno uključiti u dijalog«, kaže Milardović.
B. PODGORNIK
Jurčić: SDP-ova Vlada manje će moliti
EuropuNajveći zaokret spram EU-a ipak se osjeća u SDP-u, što se vidi iz gospodarskog programa buduće Račanove Vlade, koji je ovih dana na internetskoj stranici te stranke otkrio autor dr. Ljubo Jurčić. »SDP je, kao i ja, za pristupanje EU-u«, kaže Jurčić, koji bi u Račanovoj Vladi mogao postati zamjenik premijera. No »naša će politika biti: manje moliti Europu da nas primi, a više raditi u Hrvatskoj da bismo imali što bolju pregovaračku poziciju«, piše Jurčić te dodaje da se ta pozicija »najviše jača tak
o da se jača gospodarstvo«.