Vjesnik: 16. 09. 2005.
Beograd svjestan da je Kosovo izgubljeno
Susret u Beču test za najavljeni početak pregovora o budućem statusu Kosova
BEOGRAD (Od Vjesnikova dopisnika) - Dvije godine nakon prvog razgovora najviših predstavnika srbijanskih i kosovskih vlasti u Beču, u petak ponovo počinju izravni pregovori Beograda i Prištine.
Zoran Lončar i Ljutfi Haziri pokušat će napraviti pomak u pitanju prijenosa matičnih i zemljišnih knjiga koje su odnijete iz općina prilikom povlačenja srbijanskih snaga u lipnju 1999. godine, ali se susret u mnogome promatra kao test pred najavljeni početak pregovora o budućem statusu Kosova.Ministar Haziri uputio je poziv za sastanak ministru Lončaru koristeći dobre usluge diplomatske akademije u Beču, nakon što su posrednici europske trojke proveli godinu dana uvjeravajući Beograd i Prištinu da se prijenos matičnih i zemljišnih knjiga mora obaviti.
Kosovska vlada nije željela knjige, tvrdeći da su pune srbijanske propagande i da prije zamagljuju nego osvjetljavaju činjenično stanje; zatražila je prijenos na inzistiranje Bruxellesa, koji je stavio do znanja liderima u Prištini da neće uložiti desetke milijuna eura i godine rada u sistematiziranje nečega što već postoji i treba se samo dopuniti. Sa druge strane, vlada Vojislava Koštunice je, po savjetu Nebojše Čovića, donedavno prvog čovjeka za Kosovo, dugo odbijala prijenos knjiga, izgovarajući se da ne priznaje privremene institucije u Prištini, i pokušavala izvući nekakvu nadoknadu, da bi konačno pristala na razgovore poslije podsjećanja iz Europske komisije da pregovori o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju, koji će početi u listopadu, mogu trajati kraće i duže.
Malo je vjerojatno da će na sastanku u Beču biti postignuto neko rješenje. Srbijanska strana je unaprijed izmislila šest izgovora zašto se narednog dana ne mogu tovariti kamioni koje će neko čekati na kosovskoj strani granice. Navodno su te knjige važne za život izbjeglih. Beograd ih svim silama želi vratiti nazad da čuvaju »srpska ognjišta«, pa bi eventualno svatko mogao ponijeti svoju stranicu, a Srpska pravoslavna crkva, nekada vlasnik polovine teritorija Kosova, mogla bi donijeti svoje tisuće stranica. Ministar Lončar, koji je karijeru u srbijanskoj vladi napravio dajući jamstva pred Haaškim tribunalom, znat će objasniti ministru Haziriju da interes Prištine nije brzi prijenos, nego polako - kad se odluči o statusu.
Beograd je svjestan da je Kosovo izgubljeno. Srbijanska elita trenutno nema nijedan adut, niti nekakav model rješenja s kojim može argumentirano nastupati pred međunarodnom zajednicom, i zbog toga joj se ne žuri, za razliku od Prištine, gdje je sve uzavrelo.
Bolesni predsjednik Ibrahim Rugova u ponedjeljak je imenovao tim za pregovore o budućem statusu, u kojem su, pored njega, predsjedavajući parlamenta Nexat Daci, premijer Bajram Kosumi, te lideri oporbe Hashim Taqi i Veton Suroi.
Bojan al Pinto-Brkić