Slobodna Dalmacija: 17. 09. 2005.

KONCEM RUJNA U BRUXELLESU MOGUĆA NAGODBA IZMEĐU DVIJE SKUPINE ČLANICA

Trgovina u EU-u: Može Turska, ali i Hrvatska

Ima naznaka kako ima spremnosti na trgovinu članica, odnosno dva bloka zemalja, s Turskom i Hrvatskom. Sad Hrvatska, dakle, može dobiti pregovore ako jedna skupina zemalja uvjeri drugu skupinu zemalja i ako dođe do nagodbe oko Turske

Iz Bruxellesa: Ines SABALIĆ

BRUXELLES - O Hrvatskoj i Turskoj, odnosno njihovim šansama za početak pregovora opet će se raspravljati krajem rujna, vjerojatno 26. rujna, kad će Britanci sazvati izvanredni sastanak ministara vanjskih poslova EU-a.

Naravno, u fokusu je Turska. Prethodna, Prodijeva komisija, odredila je 3. listopada za početak europsko-turskih pregovora o priključenju. Do kraja mjeseca doći će do finiša velike debate o mogućnosti otvaranja pregovora s Ankarom, a u sjeni velike odluke, šlepat će se, kako se očekuje, i odluka o Hrvatskoj. Gdje stoji Turska, a gdje Hrvatska?

Nedavno je u Newportu došlo do zahlađenja odnosa između Ankare i Bruxellesa oko priznanja Cipra. Mjesec dana prije dogovorenog starta pregovora, Turska je, iznervirana negativnim i dvosmislenim porukama iz Bruxellesa, stvorila komplikacije oko tretmana ciparske robe. Ali, to nije sve. Sud u Ankari podigao je apsurdnu optužnicu protiv svjetski slavnog pisca Orhana Pamuka zbog toga jer u svojim djelima ponižava tursku naciju. Iako su sud i država odvojeni, to je na sastanku ministara u Newportu odjeknulo jako loše. Što se tiče Hrvatske, još su nejasni i odjeci govora Carle del Ponte i uhićenje Hrvoja Petrača na šanse za otvaranje pregovora. Doznaje se da su svi EU ministri u kontaktu s tužiteljicom Del Ponte, dakle, često upravo oni osobno telefonski razgovaraju s tužiteljicom, a samo se po sebi razumije da su nacionalni deskovi za Balkan detaljno informirani o stavu Tužiteljstva.

Međutim, počela se javljati ideja da bi bilo moguće otvoriti neku vrstu uvjetnih pregovora. Na taj način bi skupina zemalja sklonih Hrvatskoj "doskočila" prigovoru da bi otvaranje pregovora bilo štetno za šanse hvatanja Gotovine. To bi za Hrvatsku bilo odlično rješenje, samo da do njega dođe... A hoće li, ovisi o tome hoće li tužiteljica Del Ponte dobiti još konkretnije dokaze o provođenju Akcijskog plana.

Ako se odbije Turska, to će se znati 26. rujna. Turska je prevelika i preozbiljna zemlja da vjerojatno golemoj delegaciji koja se sprema 3. listopada u Bruxelles, ovdje kažu, puj pik, ne važi. To ne dolazi u obzir. Nekoliko dana prije 3. listopada znat će se o čemu je riječ. Ima naznaka kako ima spremnosti na trgovinu članica, odnosno dva bloka zemalja, s Turskom i Hrvatskom. Sad Hrvatska, dakle, može dobiti pregovore ako jedna skupina zemalja uvjeri drugu skupinu zemalja i ako dođe do nagodbe oko Turske. I u tom slučaju ostaje vidjeti hoće li Petrač biti dovoljan, ili bi trebalo u sljedećih nekoliko tjedana smisliti još nešto.