Večernji list: 17. 09. 2005.

Bivši ratni pregovarač doveo 120 svojih investitora da vide gdje su zaradili novac

Carl Bildt u Hrvatskoj zaradio 200 milijuna eura

Autor: SNJEŽANA MLINAREVIĆ

Glavni europski politički predstavnik za rata u Hrvatskoj i svojedobno švedski premijer Carl Bildt poslije trodnevna boravka u Zagrebu ovaj vikend provest će sa svojim investitorima u Opatiji. Bildt je u zagrebačku Esplanadu doveo 120 svojih investitora, ljudi koji su uložili novac u švedski investicijski fond East Capital u kojem je on jedan od triju ključnih stratega, a glavni za područje Balkana i jugoistočne Europe, koje je politički i gospodarski upoznao bolje od drugih. Uspjeh East Capitala temelji se upravo na pionirskom pohodu skandinavskoga kapitala na nova neotkrivena tržišta kao što je to 2003. godine bilo hrvatsko.

Turistički izlet

Boravak u Hrvatskoj organiziran od 14. do 16. rujna kao radni pod nazivom "Southeastern Europe 2005." zapravo je njegov turistički izlet na koji je poveo ulagače da vide gdje su za dvije godine uspjeli zaraditi goleme novce. Prema vrijednosti dionica procjenjuje se da je East Capital uspio zaraditi najmanje 200 milijuna eura.

Priča o prodoru, a potom velikom usjehu East Capitala počinje u travnju 2003. godine u vrijeme kad se ni jedan tako veliki fond nije usudio ubaciti na plitko domaće tržište 50 milijuna eura. Za toliki se novac još imalo što kupiti, ali je bilo pitanje kome to poslije prodati. Predvođeni Bildtom Šveđani su imali hrabrosti krenuti "na Hrvatsku". Ericssona Teslu proglašavaju i nagrađuju 2004. "otkrićem" godine.

Skok cijena

East Capital u prosjeku je kupovao te dionice kada su vrijedile 300 kuna, a danas im je vrijednost 1900 kuna. Ostala ulaganja nisu bila toliko unosna, poput Plive, ali u svima drugima u kojima je bio ili još jest East Capital, cijena je eksplodirala.

Procjenjuje se stoga da je ulog povećan ukupno barem četiri puta. Za East Capitalom uvijek ide drugi švedski fond Gustavus i oni zapravo drmaju malim i nerazvijenim tržištima na koja idu ciljano i prvi. Hrvatsko je za njih već doseglo zenit i vjerojatno će, poznajući strategiju njihova ulaganja u Hrvatskoj, reći "adio" u trenutku kad bude bio siguran ulazak zemlje u EU.

Balkanski fond već je duboko i na srbijanskom tržištu kapitala i u svim većim tvrtkama među prvih je deset dioničara.

Zanimljivo je da je fond ušao i u takvu industriju kao što je tvornica peći na drva Alfa Plam iz Vranja.

Bildt najmlađi švedski premijer

Carl Bildt rođen je 15. srpnja 1949. godine u Halmstadu na zapadu Švedske. Već 1978. godine postaje zastupnik u parlamentu, a osam godina poslije biraju ga za čelnika Umjerene stranke. Nakon poraza socijaldemokrata na parlamentarnim izborima 1991. godine, na vlast dolazi desno orijentirana koalicija na čelu s Bildtom. Iste godine Bildt stupa na dužnost švedskog premijera, najmlađeg u posljednjih 150 godina. Tijekom mandata, koji traje do 1994. godine, pregovara za ulazak Švedske u EU. Nakon isteka premijerskog mandata, aktivan je kao pregovarač u konfliktu na Balkanu, a od 1999. do 2001. godine djeluje kao posebni izaslanik glavnog tajnika UN-a za Balkan. Zastupničku dužnost u parlamentu obnašao je do 2001. godine.

Najpoznatiji ulagači

Ratno poprište na području bivše države, koje su nadgledali svjetski i europski političari, u poratnom razdoblju pretvorilo se za neke od njih u unosan biznis. Bivši koordinator Pakta o stabilnosti jugoistočne Europe Bodo Hombach postao je jedan od čelnika njemačkog WAZ-a koji osvaja medijski prostor Hrvatske i Srbije. Namjesnik u BiH Wolfgang Petritsch kupio je vilu u Jablanici, a William Montgomery izabrao je Cavtat za stalno mjesto boravka.