Slobodna Dalmacija: 20. 09. 2005.

Hrvatska i dug SAD-a

Duško ČIZMIĆ MAROVIĆ

Mimo američkih običaja bivši predsjednik SAD-a Bill Clinton vrlo se oštro okomio na sadašnjeg, Busha: i zbog Iraka, i zbog Katrine, i zbog budžeta. Pritom najtežim ocjenjuje ono o čemu se govori najmanje - goleme budžetske probleme Bushove administracije. "Amerikanci ne znaju da naša vlada zbog Afganistana, Iraka i Katrine, te smanjena poreznog suficita, svaki dan posuđuje novac" dolazeći - "zbog te posudbe koja nema smisla" - u sve veću ovisnost o Japanu, Kini, Velikoj Britaniji, Saudijskoj Arabiji, Koreji…

A dug američkog gospodarstva danas je veći od 600 milijardi dolara! Bivši francuski premijer Michel Rocard nedavno ga je nazvao 'Uspavanim vulkanom međunarodnih financija'… "SAD ne može funkcionirati bez toga da svaki dan posudi 1,9 milijardi dolara - piše Rocard - uglavnom od novih tržišta u Aziji. No ta bi potpora mogla nestati ako previše padne dolar ili stopa rasta američkog gospodarstva. Ili ako se previše digne cijena nafte… A proizvodni sektor u SAD-u sada donosi samo 11 posto BDP-a… Dominiraju dva nerealistična mjehurića - kupoprodaja nekretnina i hipoteke. Slom ili barem jači grč koji će se vjerojatno uskoro dogoditi, mogao bi imati katastrofalne posljedice za Ameriku i cijeli svijet"…

"Osim društvene bijede, najveća opasnost koja stoji pred današnjim svijetom je prirođena nestabilnost sustava" zaključit će Rocard koji smatra da i odbacivanje europskog Ustava u Francuskoj i Nizozemskoj prije treba tumačiti nereguliranom globalizacijom nego odbijanjem Europe". Očito, i mi u Hrvatskoj trebali bismo postati svjesniji američkih problema: i nas bi mogli pogoditi! No eto, premda Amerikanci danas duguju više nego Hrvati, a premda Hrvati danas imaju i svoju vlastitu državu, naša žalopojka još uvijek glasi isto: što ćemo ako nam 2006. prestane američka pomoć?!?