Slobodna Dalmacija: 20. 09. 2005.
UDAR NA PREMIJERA
ZAGREB - Britansko veleposlanstvo našlo se na terorističkom udaru nakon što su u ožujku ove godine neka zapadna veleposlanstva, kao i uredi međunarodnih institucija, primili prijeteća pisma u vezi s negativnim stavom nekih zemalja EU-a zbog slučaja Ante Gotovine. Britanija je godinama prednjačila u pritisku da se uhiti general Gotovina i uvjetovala to početkom pregovora s Europskom unijom.
Osim toga, britanska tajna služba MI6 dobila je odobrenje hrvatske Vlade da se poveže s hrvatskim sigurnosnim službama, zbog čega je čak naišla na kritike, pa i otpore. Još se pamti eksplozija britanskog špijunskog kombija ispred zagrebačkog hotela "I", što se tumačilo kao osveta dijela hrvatskih (para)obavještajaca.
Britanska diplomacija poslala je prije nekoliko mjeseci hrvatskoj Vladi diplomatski non-paper s devet točaka naputaka što Hrvatska mora učiniti da bi ispunila sve uvjete za početak pregovora s EU-om. Jedna od njih odnosi se na uhićenje Hrvoja Petrača i onesposobljavanje mreže jataka generala Ante Gotovine, kao i na razbijanje mafijaškoga klana Vinka Žuljevića Klice. Dijelovi tih naputaka usvojeni su u Akcijskom planu hrvatske Vlade, koji se počeo ispunjavati i u proteklih mjesec dana daje prve rezultate.
Stoga su mnogi skloni u potpunosti odbaciti sumnje u islamske teroriste, koji ne napadaju tako beznačajno i u obliku upozorenja, nego pažnju usmjeravaju na unutarnje kriminalno-političke krugove. Njihov je primarni cilj unijeti nemir i nesigurnost u hrvatsko društvo, poslati poruku Europi da Hrvatska nije sigurna zemlja te, više od svega, stvoriti dojam da su antieuropski kriminalni krugovi aktivni i spremni na sve.
Koliko god neučinkovit bio, napad na veleposlanstvo zemlje koja predsjeda Europskom unijom mogao bi imati ozbiljne političke posljedice. Grubo rečeno, mogao bi zabiti posljednji čavao u lijes hrvatskih ambicija da uskoro započne pregovore s EU-om.
Mnogi su skloni ovu bombu protumačiti više kao udar na proeuropsku politiku Ive Sanadera, nego na britans
ku politiku na ovim prostorima.U trenutku kad je Carla del Ponte otvoreno najavila da izručenje generala Gotovine više nije uvjet za punu suradnju Hrvatske s Haaškim sudom, europski čelnici počeli su priznavati rezultate Akcijskog plana, a trgovina zemalja EU-a o vezanom početku pregovora s Turskom i Hrvatskom uzela maha, teroristički napad na britansko veleposlanstvo u Zagrebu mogao bi nanijeti ozbiljnu političku štetu hrvatskoj politici. U tome se slažu i svi strani mediji, koji napad u veleposlanstvu p
ovezuju sa slučajem Gotovina.T. KLAUŠKI