Vjesnik: 21. 09. 2005.
Otkriven bombaš iz britanskog veleposlanstva
Utvrđeno je da je Damir Rovišan, djelatnik veleposlanstva i hrvatski državljanin koji je lakše ozlijeđen u eksploziji bombe, na Županijskom sudu u Sisku osuđen na godinu i četiri mjeseca zatvora zbog pokušaja razbojstva iz 1998., što je potvrdio i Vrhovni sud
ZAGREB - Eksplozivnu napravu u Odjelu za poštu britanskog veleposlanstva u Ulici Ivana Lučića u ponedjeljak u 7.30 sati unio je i aktivirao Damir Rovišan (28), djelatnik veleposlanstva i hrvatski državljanin koji je tom prilikom i lakše ozlijeđen. Otkrivanje počinitelja rezultat je opsežne i, kako je ministar unutarnjih poslova Ivica Kirin napomenuo na konferenciji za novinare u Policijskoj upravi zagrebačkoj, žurne kriminalističke obrade.
Naime, nakon dojave u 7.34 sati da je eksplodirala nepoznata naprava, na mjesto događaja ubrzo je stigla policija kako bi obavila očevid. Ministar Kirin naredio je da istraga mora biti gotova u roku 24 sata te je MUP u suradnji s odgovarajućim institucijama i proveo obradu.
Damir Rovišan je, nakon što je lakše ozlijeđen u eksploziji, prevezen u Kliniku za traumatologiju te je priznao da je unio i aktivirao eksplozivnu napravu, no o tome koji je uzrok za takav čin policija nije željela reći.
Rovišan je na Županijskom sudu u Sisku osuđen na godinu i četiri mjeseca zatvora zbog pokušaja razbojstva iz 1998., što je potvrdio i Vrhovni sud. Trebao se 13. rujna javiti za odsluženje zatvorske kazne, no kako to nije učinio Uprava za zatvorski sustav obavijestila je Županijski sud kako bi raspisali nalog za njegovo privođenje. Zašto ga policija nije pronašla i privela, ministar nije htio komentirati. Rovišan je u veleposlanstvu radio četiri godine, prije toga radio je kao zaštitar u kasinu »City« u hotelu Esplanadi. Na sudu je pak u četvrtak, 22. rujna, trebao svjedočiti u postupku protiv Novice Petrača koji je osuđen na tri i pol godine zatvora zbog otmice sina umirovljenoga generala Vladimira Zagorca te protiv Siniše Šoše, koje se tereti da su Rovišanu nanijeli teške tjelesne ozljede. Naime, Petrača i Šošu se tereti da su u ranim jutarnjim satima 3. ožujka 2001. pretukli Rovišana, koji im zbog kraja radnog vremena nije htio dati žetone za kockanje. Šošo je tom prilikom izvadio pištolj i udario Rovišana po glavi, dok ga je Petrač udario šakom u glavu, nakon čega je pao. No, dvojac ga je nastavio udarati nogama i rukama po tijelu, pri čemu je Rovišan izgubio svijest.
Na pitanje ministru Kirinu je li aktiviranje eksplozivne naprave osvetnički čin Rovišana jer je osuđen i mora na odsluženje zatvorske kazne, ministar nije htio komentirati. Rekao je kako su obradom uklonjene prvotne teze da je riječ o terorističkom činu, te je istaknuo da je to čin pojedinca iz kriminalnog miljea. Ministar je napomenuo i da je Rovišan službeno uhićen te da će biti kazneno prijavljen zbog dovođenja u opasnost života i imovine te nedopuštenog držanja eksplozivnih tvari.
U veleposlanstvu Velike Britanije nam nisu htjeli reći provjeravaju li i pri zapošljavanju i nakon njega svoje djelatnike, tj. prave li uvid u kaznenu evidenciju. No, na Županijskom smo sudu u Zagrebu doznali da prema Zakonu o izvršenju sankcija sud nije dužan izvijestiti poslodavca da je određeni djelatnik osuđen. Također, sud nije dužan obavijestiti poslodavca da će pojedini osuđenik biti pozvan u kaznionicu. Iz tog razloga Županijski sud u Sisku nije obavijestio britansko veleposlanstvo
da je njihov djelatnik osuđen za pokušaj razbojstva.Kriminalistička se obrada cijelog slučaja nastavlja i dalje, a MUP će i dalje pomagati Veleposlanstvu kako bi nesmetano obavljalo svakodnevne poslove. Od glasnogovornice veleposlanstva Tesse Fras smo doznali da ne može komentirati slučaj njihova djelatnika koji je priznao podmetanje eksplozije na radnome mjestu, jer ne želi ometati istragu.
Mladen Bokulić, Marina Kovačević