Slobodna Dalmacija: 24. 09. 2005.
METAR PO ZLATO
RAST CIJENA NEKRETNINA U GRADU NA VRTOGLAVOJ RAZINIDubrovački kvadrat doseže i 6.000 eura
MILIJUNI Lani na području županije prodano 1949 nekretnina vrijednih 800 milijuna kuna. Strancima prihvatljive cijene do 3 tisuće eura za kvadrat
ZARADA Britanci i Irci danas po dvostrukoj cijeni prodaju kuće koje su kupili prije dvije godine
DUBROVNIK - Cijene nekretnina na dubrovačkom području dostižu vrhunac, a dio stranaca koji su prije dvije-tri godine kupovali kuće, stanove i zemljišta, sada ih prodaju dvostruko skuplje. Sada se čeka novi GUP grada koji bi trebao definirati građevinske zone i mogao potaknuti novi val izgradnje.
Pad cijena se ne očekuje, a hoće li se one zaustaviti na sadašnjim razinama ili još ima mjesta za njihov porast, indikativan može biti podatak o upravo prodanom zemljištu u poslovnom središtu grada, kod robne kuće "Minčeta", po cijeni od 1.666 eura za metar četvorni.
Iznimni slučajevi
Lani je na području Dubrovačko-neretvanske županije prodano 1949 nekretnina vrijednih 800 milijuna kuna, većinom u gradu i bližoj okolici. Zainteresiranih za kupnju ne manjka ni danas.
— Potražnja je i dalje velika, isto tako i ponuda, ali se one vrlo često mimoilaze — kratko nam je objasnio Goran Pikunić, voditelj prodaje agencije "Aedium". Cijene su dosegnule astronomske razine od 5 do 6 tisuća eura, a kupci, većinom strani državljani, toliku su cijenu spremni platiti sam
o u iznimnim slučajevima — tvrdi naš sugovornik.— Generalno govoreći, strancima su prihvatljive cijene do 2,5-3 tisuće eura, ali više nema tolike trgovine kao prije nekoliko godina kad su cijene bile dvostruko niže — rekao je Pikunić.
Međunarodno tržište
Dubrovnik je očito dosegnuo zenit, a sada je na djelu obrnuti proces. Lanjski kupci danas prodaju.
— Nije malo onih koji su vidjeli dobru priliku za zaradu. Najbrojniji kupci bili su Britanci i Irci, a oni su danas i najčešći prodavatelji — veli Pikunić.
— Cijene kuća i stanova u Velikoj Britaniji i Irskoj odavno su na najvišim razinama i ne rastu, pa mnogo onih koji imaju dvije ili više nekretnina prodaju ih i kupuju u područjima na kojima se očekuje rast cijena. Jedno od takvih nedvojbeno je bilo i dubrovačko područje na kojemu sada prodaju uglavnom prijateljima i poznanicima iz svojih zemalja — kazuje Pikunić.
Jedan od prvih stranaca koji je kupio vilu u Dubrovniku još 1999. godine bio je američki Židov Robert Benmosche, direktor velike američke osiguravajuće tvrtke "Metropolitan Life". Za milijun dolara on je tada postao vlasnikom kompleksa "Ville Splendid" uz more u lapadskoj uvali. O njegovim iskustvima, kao i o rastu cijena nekretnina u Dubrovniku za 20 do 30 posto u posljednjih godinu dana, nedavno je pisao i poznati američki časopis "Forbes".
Četiri puta skuplje
Govoreći za taj časopis, Benmosche je izjavio da je uz milijun dolara za kupnju vile, još toliko uložio u njezinu obnovu, no smatra da je izuzetno dobro prošao. Prema njegovim riječima, kuće koje su u Dubrovniku prije šest-sedam godina prodavane za 250 tisuća dolara sada vrijede više od milijun. Da stranci ipak očekuju rast cijena, govori i to što je prošloga rujna u Dubrovniku otvoren ured agencije "Croatian Sun", sestrinske britanskoj agenciji za nekretnine "Iberian Sun" koja je španjolsku Costa del Sol pretvorila u londonsko predgrađe.
Navodeći da se kamene kuće na hrvatskim otocima još mogu kupiti za 70 do 150 tisuća dolara, predstavnici "Croatian Suna" svojim kupcima sa stranica "Fortbesa" poručili su i to da su cijene novih stanova na hrvatskoj obali upola niže od onih na Costa del Sol. Naši pokušaji da stupimo u kontakt s predstavnicima "Croatian Suna", kao i onima iz niza drugih agencija za nekretnine, ostali su bez rezultata. Na telefone i mobitele nitko se nije javljao, možda i zbog činjenice da se dobar dio posla obavlja preko interneta.
Olivija GUSTIN
Danak plaćaju mladi
Rast cijena nekretnina mnogima je, osobito mladima, onemogućio rješavanje stambenog pitanja jer ni uz najpovoljnije kredite do skupih je stanova gotovo nemoguće doći. Još donedavno u prigradskom naselju Mokošica stanovi su se mogli naći po cijenama od tisuću do 1.200 eura za kvadrat, a sad je cijena od 1.700 do 2. 000 eura u novoizgrađenom objektu blizu tog naselja. Na Lapadu kvadrat stana već zapada i po tri tisuće eura.
Mišetić, Berber, Štern, Kurjak, Žužul, Čačić...
Paralelno s privatizacijom najvrjednijih hotelskih i drugih objekata koji su iz državnog vlasništva prelazili u privatne ruke za iznose i manje od milijun eura, na dubrovačkom je području trajala i prodaja najatraktivnijih nekretnina - kuća, vila i zemljišta.
Mnogo toga sada je u vlasništvu stranaca, među ostalim i 3,3 tisuće četvornih metara zemljišta na otoku Lopudu, koje je Austrijanac Erwin Roth zajedno s pansionom "Villa Slavica", bifeom "Kantun" i restoranom na poznatoj plaži Šunj za 9,2 milijuna kuna kupio 2001. godine.
U kući u kojoj je nekada živio slikar Vlaho Bukovac u Cavtatu, danas prebiva bivši veleposlanik SAD-a u Hrvatskoj William Montgomery. Veliku kuću unutar gradskih zidina, na Prijekome, kupila je barunica Francesce von Habsburg. Vlasnici nekretnina u Dubrovniku i neposrednoj blizini Grada su i Ivo Pogorelić, Mersad Berber, Zdenka Gast, Radimir Čačić, Davor Štern, Bosiljko Mišetić, Asim Kurjak, Mark Viduka, Miomir Žužul, bračni par Dubravko Merlić i Željka Ogresta, Josip Radeljak, kao i bivši visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Wolfgang Petritsch.