Slobodna Dalmacija: 29. 09. 2005.
OSVRT JALOVO NADMUDRIVANJE PADDYJA ASHDOWNA I SRPSKIH VOĐA
SDS zategnuo omču oko BiH
SDS je očito spreman i na izazivanje potpune krize vlasti, ali policiju nipošto ne želi ispustiti iz vlastitih ruku i teritorija Republike Srpske
Piše: Marin ERCEG
Međunarodni faktori su pritisli Srpsku demokratsku stranku zbog odbijanja reforme policije toliko da SDS traži solidarnost partnerskih stranaka u vlasti i prijeti uskraćivanjem povjerenja Vijeću ministara BiH.
Ono što je bilo jasno nekima odavno, sad bi trebalo biti jasno svima. Naime, bez SDS-a ne može funkcionirati ni jedna bitna institucija vlasti u Republici Srpskoj i BiH. SDS je vlast u RS, a u BiH bez njega nema vlasti. Zato Paddy Ashdown ne smije, i kad bi htio, smijeniti SDS-ove dužnosnike, ili možda zabraniti rad SDS-u. On pribjegava sitnijim kaznama, i to tamo gdje je SDS najranjiviji-kontroli njihovih financija, skoro do potpunog ograničenja financiranja.
U tom taktičkom nadmudrivanju saveznika SDS-a i Ureda visokog predstavnika važno je ponašanje partnerskih stranaka (PDP, SDA, S BIH i HDZ). SDA i S BiH su već odbili solidarizirati se sa SDS-om, dok HDZ, po riječima glasnogovornika Miše Relote, čeka „da vidimo kako će se razvijati situacija, pa ćemo se oglasiti"!
SDS traži, dakle, solidarnost koalicijskih stranka, u protivnom im prijeti da i one neće biti na vlasti. A kako se SDS ponašao kad je Dragan Čović, kojeg je visoki predstavnik Paddy Ashdown smijenio s dužnosti člana Predsjedništva BiH, tražio solidarnost sa sobom.
Podsjetimo, Čović je inicirao konzultacije vladajućih stranaka i sastanak je održan u Sarajevu. On je te razgovore shvatio i objavio kao dobivanje potpore svome ostanku u Predsjedništvu BiH.
No, drugi sudionici nisu mislili tako. Njegov kolega u Predsjedništvu Sulejman Tihić je kazao da im Čović "otežava rad" u Predsjedništvu, a drugi kolega Borislav Paravac je ubrzo izjavio da je "Predsjedništvo zaključilo da ne želi raspravljati o optužnici protiv Čovića i smatra da je to stvar pravosudnih institucija".
Ukratko, Dragan Čović je tada ostao bez očekivane potpore svojih partnera. Očekivati je da će i u ovom slučaju SDS ostati bez potpore, premda HDZ još dvoji.
Drugi trenutak, prijetnja uskraćivanjem povjerenja Vijeću ministara, također zaslužuje osvrt. To je prvi put tako jasno da je netko najavio povlačenje iz vlasti, a što bi značilo i pad konkretno Vijeća ministara.
SDS je, dakle, spreman i na izazivanje potpune krize vlasti, ali policiju ne želi ispustiti iz vlastitih ruku i RS-a. No, kako se ponašao HDZ kad je hrvatski nacionalni interes dolazio u pitanje i kad su kršena nacionalna prava? Konkretno, kod zakona o javnom tv servisu i programu na hrvatskom jeziku, oko obrazovanja itd.
Vodstvo HDZ-a nikada nije reklo da neće sudjelovati u tijelima vlasti koja krše narodna prava, nije najavilo povlačenje iz vlasti i sl. Zapravo, davalo je legitimitet takvim odlukama partnerskih stranaka ne dovodeći nikada u pitanje to kvazipartnerstvo.
Važno je bilo imati funkcije bez stvarne moći i vlasti, ne iritirati "saveznike" zbog vlastitih interesa. To što partneri "demokratski i saveznički" niječu i priječe hrvatska narodna prava krivnja se prebacivala u pravilu na međunarodnu zajednicu. Potpuno pogrešno.
Krivci su "partneri", zato bi i bilo bolje da SDS "rasturi" ovakvu vlast.