Glas Istre: 30. 09. 2005.
GLAVNA HAAŠKA TUŽITELJICA DANAS ĆE OCIJENITI SURADNJU HRVATSKE S HAAGOM, U PONEDJELJAK EU ODLUČUJE O PREGOVORIMA
Sanader: Učinili smo sve, odluka je na EU-u
Ne radimo ništa zbog Carle del Ponte, sve radimo
zbog nas, naših građana, kvalitete života, rekao je predsjednik Mesić. Realne su šanse da Hrvatska dobije početak pregovora odmah sljedećeg tjedna ili do kraja godine, smatra Mate GranićBJELOVAR/ZAGREB - Mislim da nemamo razloga za zabrinutost. Sve što radimo, radimo zbog nas. Mi ne radimo ništa zbog Carle del Ponte ili neke institucije, već radimo zbog nas, naših građana, kvalitete života, izjavio je predsjednik Stjepan Mesić, kratko komentirajući današnji posjet glavne haaške tužiteljice Hrvatskoj. To je i prilika da Carla del Ponte čuje zadnje argumente hrvatske strane prije nego što o njenoj suradnji s Haaškim sudom u ponedjeljak izvijesti Europsku uniju. Predsjednik Mesić i premijer Ivo Sanader novinarima su se obratili na gradilištu budućeg srednjoškolskog kompleksa u Bjelovaru koje su obišli nakon svečane sjednice Gradskog vijeća Bjelovara u povodu dana toga grada.
Hrvatska ide dalje, pomalo je slavodobitno rekao premijer Ivo Sanader, nadovezavši se na Mesićeve riječi. Slažući se u potpunosti s predsjednikom, premijer je dodao da je bez obzira na ponedjeljak i na to kakvu odluku o Hrvatskoj donese Europska unija, Hrvatska učinila sve.
- Hrvatska je učinila sve, prije svega radi same sebe. Vladavina prava je ono što svi želimo i u tom su smislu Vlada i sve ostale institucije učinile sve. Odluke nisu na nama, nego na Europskoj uniji, dodao je Sanader, podsjećajući da je za dvodnevnog posjeta Strasbourgu održao niz susreta s ključnim ljudima Europskog parlamenta te da misli kako »smo vrlo jasno rekli da Hrvatska čvrsto stoji na pozicijama pravne države i da će sve učiniti da riješi ovaj zadnji slučaj«.
Premijer Sanader nije želio komentirati pozicije Turske i vjerojatno otvaranje pregovora te zemlje s EU-om. Kratko je ustvrdio da neće komentirati druge zemlje i da se Hrvatska mora brinuti sama o sebi. No pritom je odbacio bilo kakvo povezivanje Hrvatske i Turske, podsjećajući da je i politika EU-a da se svaka zemlja ocjenjuje u vlastitom, individualnom pristupu.
Premda hrvatski i europski dužnosnici redom tvrde da hrvatski i turski pregovori nemaju nikakve međusobne veze, u mnogim se krugovima spominje da će pregovori s Ankarom početi ako se EU približi početku pregovora sa Zagrebom. Britanski list Financial Times tako donosi razgovor s austrijskim kancelarom Wolfgangom Schüsselom u kojem ovaj osuđuje »dvostruka mjerila« EU-a prema Hrvatskoj.
- Ako vjerujemo Turskoj da će i dalje ostvarivati napredak, trebali bismo vjerovati i Hrvatskoj. Europi je u interesu da odmah počne pregovore s Hrvatskom, rekao je Schüssel.
Iako Austrija opovrgava da na bilo koji način povezuje slučajeve Turske i Hrvatske, prenosi londonski list, europski diplomati vjeruju da će dogovor o Turskoj biti moguć jedino ako se EU približi početku pregovora s Hrvatskom.
Prema mišljenju bivšega dugogodišnjeg ministra vanjskih poslova Mate Granića, Austrija je jaka u svom inzistiranju na otvaranju pregovora sa Zagrebom jer »njihov kancelar ima snažnu podršku javnosti za svoj stav«.
- Jasno je da Austrija radikalno zagovara početak pregovora s Hrvatskom i da to pitanje veže uz Tursku, no nitko to javno ne želi reći, kaže Granić, koji smatra da postoje realne šanse da Hrvatska dobije početak pregovora odmah sljedećeg tjedna ili do kraja godine.
Prema njegovu mišljenju, vjerojatno je da glavna haaška tužiteljica hrvatsku suradnju s Haagom neće ocijeniti bezuvjetno pozitivnom, ali da će istaknuti značajan napredak koji je napravljen na tom planu. Moguće je da će postojati različita tumačenja njezine izjave, smatra Granić, o čemu mogu ovisiti konačni stavovi nekih zemalja poput Švedske, Nizozemske ili Finske prema otvaranju pregovora s Hrvatskom.
G. GALIĆ, I. FRLAN
Zajednički parlamentarni odbor Hrvatska-EU
Drugi sastanak Zajedničkog parlamentarnog odbora Hrvatska-EU održat će se u utorak i srijedu u Europskom parlamentu u Bruxellesu. Raspravljat će se o političkoj i ekonomskoj situaciji u Hrvatskoj te o ispunjavanju političkih kriterija za članstvo u EU-u, priopćio je jučer Sabor. Odbor će razmotriti i perspektive za početak pregovora i razvoj odnosa Za
greba i Bruxellesa, a govorit će se i o reformi pravosuđa i policije, povratku izbjeglica i zaštiti manjinskih prava te o privatizacijskom procesu i regionalnoj suradnji, priopćio je Sabor. (H)U ponedjeljak Radna skupina EU-a o izvješću Del Ponte
Britansko predsjedništvo EU-a odlučilo je jučer sazvati Radnu skupinu za procjenu hrvatske suradnje s Haaškim sudom u ponedjeljak ujutro u Luksemburgu, neposredno prije početka sastanka Vijeća ministara, doznaje se iz europskih diplomatskih izvora. Na sastanku će biti ministri vanjskih poslova zemalja članica Radne skupine – Velike Britanije, Luksemburga, Austrije i Finske, visoki predstavnik EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Javier Solana i povjerenik za proširenje Olli Rehn. Također su pozvani i glavna haaška tužiteljica Carla del Ponte i izaslanstvo hrvatske Vlade, koje će predvoditi premijer Ivo Sanader.
Ako se Radna skupina na temelju izvješća Carle del Ponte i premijera Sanadera usuglasi da Zagreb u potpunosti surađuje, onda je otvoren put za početak pristupnih pregovora. (H)
Le Figaro: London trguje s Bečom o datumu pregovora s Hrvatskom
Nekoliko dana prije najavljenoga početka pregovora s Turskom britansko predsjedništvo iza kulisa pokušava trgovati turskim pitanjem s Austrijom zbog činjenice da se Beč protivi početku pregovora s Turskom ako se ne počnu i pregovori s Hrvatskom, piše francuski list Le Figaro u srijedu.
Spreman na sve kako bi ublažio stajalište Beča, London trguje s datumom pregovora s Hrvatskom, piše Le Figaro, dodajući da je trgovina dvije prijestolnice dostigla vrhunac iako Austrija nije nikad službeno vezala dva pitanja.
»S europske strane nema službenih izjava, ništa se ne kaže, ali svi su dobro razumjeli da su tursko i hrvatsko pitanje više nego ikad vezani«, priznaje jedan bruxelleski d
iplomat.Londonu je u velikom interesu postići dogovor s Austrijom, jedinom zemljom članicom EU-a koja bi mogla blokirati početak pregovora s Turskom 3. listopada. (Hina)