Glas Istre: 01. 10. 2005.

GLAVNA HAAŠKA TUŽITELJICA JUČER U ZAGREBU NIJE REKLA ŠTO ĆE REĆI VIJEĆU MINISTARA EU-a, ALI JE SVOJU OCJENU DALA JASNO NASLUTITI

Del Ponte: Razočarana sam

Sanader: Nadam se da će »task force« EU-a vrednovati sve što smo učinili • Mesić: Nismo utvrdili gdje je Gotovina, ali ćemo poduzeti sve da dođe u Haag • Bivši britanski parlamentarac Denis MacShane u »Financial Timesu« zagovara Gotovininu predaju

ZAGREB - Ne možete zamisliti koliko sam razočarana – to je prvo što je glavna haaška tužiteljica jučer u Zagrebu rekla novinarima poslije sastanka s premijerom Ivom Sanaderom i predsjednikom Republike Stjepanom Mesićem.

- Uvijek imamo isti problem: razvili smo usku suradnju, ali Gotovina je i dalje slobodan, izjavila je Del Ponte, smanjujući tako nade da bi u ponedjeljak pred Vijećem ministara EU-a u Luksemburgu mogla reći da Hrvatska potpuno surađuje s Haaškim sudom, što bi automatski otvorilo pregovore s EU-om.

Sanader i Mesić, međutim, misle drukčije. »Ovo je bio jedan od onih sastanaka na kojima dokazujemo punu suradnju. Nadam se da će 'task force' EU-a ispravno vrednovati sve što smo učinili u provedbi Akcijskog plana«, rekao je premijer. Naglasio je da očekuje da taj sastanak, na kojem će izvješće podnijeti i on i glavna tužiteljica, »neće biti Carla del Ponte protiv Hrvatske ili obrnuto, nego zajedničko rješavanje još ovoga zadnjeg slučaja«.

Del Ponte je odbila novinarima reći kakvu će ocjenu dati u ponedjeljak. »Imamo još dva dana. Ne pitajte me ništa jer vam ništa neću ni reći. Svoju ću ocjenu najprije dati ministrima EU-a«, rekla je, možda i ne zapazivši da nitko ništa nije ni mogao pitati jer je to novinarima unaprijed bilo zabranjeno, kao što je i cijelo medijsko praćenje bilo loše organizirano.

Glavna je tužiteljica još dodala da je »posljednjih tjedana i mjeseci zapazila pozitivan napredak«. Na kraju svoje izjave, možda čak ironično, ona je »zahvalila predsjedniku i premijeru što su pronašli vremena za razgovor s njom«.

Sanader i Mesić, međutim, nisu se dali pokolebati. »Siguran sam da je Vlada učinila sve da provede Akcijski plan. Ostajemo pri ispunjenju svih svojih obveza«, rekao je premijer Sanader.

Predsjednik Mesić priznao je da »hrvatske službe nisu utvrdile gdje je general Gotovina«, ali je i naglasio »da ćemo poduzeti sve da on dođe u Haag i odgovori na pitanja Suda«. Ponovio je također da Hrvatska neće odustati od ispunjavanja svojih obveza jer je »zemlja vladavine prava koja ne može pristati na selektivnu primjenu prava«.

- Nadam se da Europska unija neće prijeći preko polja smrti na zapadnom Balkanu iz devedesetih godina, popuštajući Hrvatskoj na pitanju strašnih ratnih zločina za koje je pred Haaškim sudom optužen Ante Gotovina, stoji u pismu bivšeg britanskog ministra za Europu Denisa MacShanea, objavljenom na internetskoj stranici lista »Financial Times«.

Ako EU pitanje Gotovine gurne pod tepih, piše MacShane, koji je trenutno zastupnik u britanskom parlamentu, »bit će nemoguće inzistirati da Srbi u potpunosti surađuju u pogledu izručenja Ratka Mladića i Radovana Karadžića, traženih u vezi s hladnokrvnim ubojstvom osam tisuća Europljana u Srebrenici 1995. godine«.

Osvrćući se na političke prilike u regiji tijekom devedesetih, MacShane kaže da je to bio »loš trenutak za europsku politiku« te da je »rezultat bio više od milijuna tražitelja azila koji su se slili u ostatak Europe, sve dok ljudi poput Gotovine, Mladića i Karadžića nisu zaustavljeni«.

Dodaje i da Hrvatska može početi pregovore s EU-om onda kada pokaže punu suradnju s Haaškim sudom. »Veselim se priključivanju Hrvatske EU-u i vjerujem da s malo više napora može zadovoljiti postavljene uvjete«, poručuje, uz ostalo, MacShane.

B. PAVELIĆ, I. FRLAN

Mesić: Tužba protiv novinara nije akcija tužiteljstva

Poziv hrvatskim novinarima u Haag zbog nepoštovanja suda nije akcija tužiteljstva, nego suda, rekao je predsjednik Mesić, koji je novinare izvijestio da se na sastanku i o tome razgovaralo. »Ali to nije akcija tužiteljstva, pa se zato time nismo puno ni bavili. To je akcija suda«, kratko je objasnio Mesić.

Diplomatska bitka za Tursku i Hrvatsku

Uoči sastanka Vijeća ministara u Luksemburgu u ponedjeljak još je neizvjesno hoće li početi pristupni pregovori s Turskom, dok se glede Hrvatske čeka sastanak Radne skupine, koja bi trebala procijeniti njezinu suradnju s Haaškim sudom. Upravo zbog neizvjesnosti oko Turske ministri vanjskih poslova okupit će se na izvanrednom sastanku u nedjelju navečer. »Hrvatskoj predstoje još tri koraka, prvo je izvješće Carle del Ponte, zatim sastanak Radne skupine i na kraju sastanak Vijeća ministara«, rekao je izvor iz britanskog predsjedništva.

Austrija je, prema diplomatskim izvorima, još više zaoštrila svoje stajalište i traži da se iz dokumenta o Turskoj izbaci »punopravno članstvo« kao cilj pregovora te da se ishod pregovaračkog procesa ostavi potpuno otvorenim. Uz to, Austrija ustraje na tome da nije primjereno otvarati pregovore s Turskom, a Hrvatsku ostaviti u čekaonici. (H)