Vjesnik: 04. 10. 2005.
Zbog 30 kuna negoduju i pacijenti i liječnici
Izdavanje uplatnica povećat će vrijeme čekanja kod liječnika a medicinske sestre ne znaju ni što će s prikuplj
enim novcemPlaćanje administrativne pristojbe od prvog listopada kod liječnika primarne zdravstvene zaštite pacijenti nisu dočekali s oduševljenjem. Nije zadovoljno ni medicinsko osoblje koje sada mora raditi novcem a to nije u opisu njegova radnoga mjest
a.»Ogorčena sam, jer uz to što plaćam 80 kuna za dopunsko zdravstveno osiguranje, sada moram kod liječnika platiti još 30 kuna mjesečno, a moram čuvati i uplatnice i paziti da se ne zagube«, rekla je u ponedjeljak pacijentica Doma zdravlja Željezničar, Jadranka Vitinger. Dodala je da je nezadovoljna jer sada se mora čekati i da medicinska sestra ispuni uplatnicu pa se stvara još veća gužva.
Liječnica opće medicine Doma zdravlja Željezničar, dr. Sanja Župan Kovačić kaže da liječnike nitko nije pitao za mišljenje kada se uvelo plaćanje administrativne pristojbe. »Mnogi pacijenti nezadovoljni su jer plaćaju dopunsko osiguranje, a nezadovoljni smo i mi u zdravstvu, jer u našem opisu posla nema rada s novcem. Moglo se, primjerice uvesti 30 kuna skuplje dopunsk
o osiguranje, pa se ne bi stvarale dodatne gužve i medicinske sestre ne bi bile odgovorne za novac za koji trenutno nemamo niti blagajnu«, kazala je dr. Sanja Župan Kovačić.Iako dnevno primi do 40 pacijenata, u ponedjeljak ih je bilo nešto manje, a jedan od razloga, mišljenja je, i novouvedeno plaćanje. »Mnogi pacijenti nazivaju telefonom kako bi provjerili o kojem iznosu je riječ. Svaki pacijent može platiti najviše 30 kuna mjesečno, pa zato mora čuvati uplatnice za svaki mjesec«, objasnila je dr. Župan Kovačić. No, ni za one koji zagube uplatnicu, neće biti problema, jer je sve zabilježeno u računalu.
Umirovljenici Danici Šegini dodatno plaćanje 30 kuna mjesečno predstavlja problem. »Mirovina mi iznosi samo 1600 kuna. Danas sam došla po jedan recept za muža i morat ću platiti deset kuna, što je za nas umirovljenike puno«, negodovala je umirovljenica.
U ponedjeljak su mnogi nazivali urede Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) tražeći dodatna tumačenja o tome tko (ne)mora plaćati takse. Pravnica u glavnoj direkciji Jasna Pap kaže da je zakon precizno odredio tko ne plaća pristojbe, odnosno da invalidne osobe s invaliditetom većim od 80 posto, koje su oslobođene taksi, moraju imati potvrdu o vještačenju invaliditeta.
Na zadnjoj konferenciji za novinare Upravno vijeće HZZO-a najavilo je da će plavi kartončići, koji bi trebali biti dokaz da pacijent ne mora plaćati taksu, stići na kućne adrese, no sada je očito da ih mnogi nisu dobili, te će ih sa svojim rješenjima o invalidnosti morati u područnim uredima HZZO-a pribaviti sami. Štoviše, za to će morati podnijeti pisani zahtjev, na temelju članka 63. izmijenjenog Pravilnika o ostvarivanju prava na zdravstvenu zaštitu.
Podsjetimo, administrativne pristojbe ne plaćaju djeca do 18 godina i osobe s 80 i više posto tjelesne invalidnosti. Plaća se po deset kuna za svaki recept i uputnicu, do ukupno najviše 30 kuna mjesečno po pacijentu.
Ana Tadin, Biserka Lovrić