Slobodna Dalmacija: 04. 10. 2005.
DUGOVNA OMČA ŠTO SVE ZNAČI PODATAK DA JE VANJSKI DUG U SRPNJU PREMAŠIO 24 MILIJARDE EURA
Prezaduženi jesmo, ali još ne klecamo
Ia
ko će vanjski dug do kraja godine dosegnuti 83 posto BDP-a, a alarm se obično pali na 80 posto, Hrvatska može to breme iznijeti bez potresa, pod uvjetom da nastavi usporavati zaduživanje, dovrši reforme i ubrza gospodarski rastPiše: Frenki LAUŠIĆ
Vanjski dug Hrvatske krajem srpnja iznosio je 24,14 milijardi eura, te je u odnosu na kraj srpnja 2004. dug veći 9,6 posto ili 2,12 milijardi eura. Međutim, navode analitičari Raiffeisen banke, prosječna stopa godišnjeg rasta vanjskoga duga u sedam mjeseci 2005. iznosila je 10 posto, a u istom razdoblju lani 29 posto, što ukazuje na usporenje zaduživanja.
Na takav trend, tvrdi se u analizi, najznačajnije je utjecalo smanjenje inoduga države, zbog veće orijentacije na zaduživanje na domaćim tržištima, za 578 milijuna eura u odnosu na kraj srpnja 2004. Promatrajući rast inoduga po sektorima, banke su zabilježile najsnažniji rast od 21,1 posto na godišnjoj razini, odnosno inozemstvu su dugovale 1,47 milijardi eura više nego u srpnju 2004.
Poduzeća nastupaju
Poduzeća su također povećala svoje inozemne obveze za 916 milijuna eura, što čini godišnji rast od 16,3 posto. Navedena kretanja utjecala su i na promjenu udjela pojedinih sektora u vanjskom dugu. Tako se krajem srpnja 2004. čak 34 posto ukupnog inoduga odnosilo na dug države, dok je u srpnju ove godine njezin udjel smanjen na 28,6 posto. Istodobno su poslovne banke svoj udjel s lanjskih 31,5 posto povećale na 34,8 posto, a poduzeća s 25,5 na 27,1 posto.
Dakle, iako je država značajno smanjila zaduženje u inozemstvu, rast duga i dalje pumpaju banke, a sve više i velika poduzeća koja se izravno zadužuju na jeftinijem inozemnom bankarskom tržištu. Ako se takav trend nastavi, guverner HNB-a Željko Rohatinski najavio je daljnje "zatezanje" mjera za ograničenje zaduženja koje bi se mogle proširiti i na poduzeća.
Nužnost reformi
Krajem ove godine, ukupni vanjski dug bi trebao, prema projekcijama HNB-a, iznositi 83 posto BDP-a. Ekonomski analitičari tvrde kako je gornja "alarmna" granica 80 posto BDP-a, ali uz ogradu da uvijek u obzir treba uzeti i brojne druge ekonomske odrednice, te ukupnu sposobnost države da uredno izmiruje dužničke obveze. Upravo zbog toga što je hrvatski vanjski dug premašio 80 posto BDP-a, glavni cilj stand-by aranžmana i jest njegovo postupno smanjivanje.
Visoki vanjski dug često se u javnosti naziva "dužničkim ropstvom" (pri čemu se "zaboravljaju" izgrađene autoceste). U zadnje vrijeme povod takvim razmišljanjima su i novi krediti Svjetske banke, iako služe za potporu reformama pomažući državama da lakše premoste vrijeme dok reforme još ne donose "plodove", a restrikcije smanjuju standard građanima. Naravno, problemi se samo produbljuju ako se i nakon tih kredita - što i nije baš neuobičajena stvar - reforme ne provedu.
Kako bilo, već za koju godinu Hrvatska više neće moći deficit državnog proračuna financirati prodajom poduzeća (sve će biti prodano). U međuvremenu Vlada mora smanjiti taj deficit i ojačati gospodarstvo kako bi moglo iznijeti proračunski teret. Zbog toga će i "operacije" koje slijede biti
bolne, a valja nam se nadati da će pacijent na koncu preživjeti."Kvaka 55"
Banke još uvijek imaju prostora za zaduživanje vani, jer im je profit još uvijek velik unatoč stalnom povećanju "poreza" na vanjsko zaduživanje.
Naime, prema izračunu Hrvatske narodne banke, tek u slučaju kada bi obvezna granična pričuva dosegnula stopu od 55 posto, komercijalnim bankama se više ne bi isplatilo zaduživati u inozemstvu.
Država odgovorna i za dug stranih banaka
Iako su hrvatske banke većinom u stranom vlasništvu, pa njihove matične banke snose rizik poslovanja banaka u našoj zemlji, to važi jedino za krizu koja bi pogodila samo Hrvatsku. Ako bi kriza zahvatila i zemlju u kojoj se nalazi matični vlasnik određene hrvatske banke, te ako bi i matična banka bankrotirala, t
ada bi RH morala preuzeti i dugove njezine banke registrirane u Hrvatskoj. Dakle, problemi bi mogli eskalirati u slučaju većih poremećaja na regionalnom i svjetskom tržištu. Tko je spomenuo naftu?