Slobodna Dalmacija: 04. 10. 2005.

MODERNIZACIJA UVOĐENJEM KRIMINALISTIČKO-OBAVJEŠTAJNOG SUSTAVA POVEĆAVA SE EFIKASNOST U OTKRIVANJU ZLOČINA

Računalo ’razbija’ krimi milje

CIJENA Projekt vrijedan dva milijuna eura omogućit će hrvatskim policajcima mnogo učinkovitije praćenje te razbijanje lanaca organiziranog kriminala budući da računalni program "I 2" obrađuje unesene podatke i izbacuje mrežu kontakata i međusobnih odnosa

ZAGREB - Dva milijuna eura vrijedan projekt Kriminalističko-obavještajnog sustava, formiranog u suradnji hrvatskog MUP-a i britanskog NCIS-a, Nacionalne kriminalističko-obavještajne službe, trebao bi znatno povećati efikasnost hrvatske policije i, još važnije, omogućiti joj da napokon poveže konce kriminalnog miljea.

Prisluškivanje i praćenje

Prema iskustvima britanske policije, koja se već pet godina novim računalnim sustavom efikasno bori protiv trgovine drogom i ljudima, protiv huligana, organiziranog kriminala i terorizma, hrvatski policajci mogli bi mnogo učinkovitije razbijati lance organiziranog kriminala. Policija godišnje otkrije 85 tisuća kaznenih djela, ali ne uspijeva rasplesti sve konce kriminalnih aktivnosti.

Prva faza projekta predstavljena samo nekoliko sati nakon eksplozije u veleposlanstvu Velike Britanije, nastavak je ideje koja je ustanovljena još 2002. godine kad je Ravnateljstvo policije formiralo Odjel kriminalističko-obavještajne analitike, s namjerom da donekle kompenzira odvajanje Protuobavještajne agencije iz sustava MUP-a.

Policija je time ostala uskraćena za dobar dio podataka koje su prikupljale obavještajne službe, poput praćenja telefonskih razgovora i ljudi, a time je bilo onemogućeno efikasno otkrivanje dijelova kriminalnih organizacija.

Britanski NCIS već pet godina koristi računalni program "I 2", koji obrađuje unesene podatke i izbacuje mrežu kontakata i međusobnih odnosa. Primjerice, na osnovi takvog programa kojim će se odsad služiti hrvatska policija, bivši ravnatelj POA-e Franjo Turek sastavio je svoju čuvenu prezentaciju o vezama novinara, obavještajaca i političara.

Na taj način, s podacima na jednome mjestu, britanska policija uspijeva locirati tri sumnjiva kamiona od njih 1500, koliko ih ulazi na carinu kod Dovera, pri čemu su dva bila uhvaćena s drogom. Dosad je sve ovisilo o dojavama, slučajnom uzorku i osjećaju policajca i carinika.

Sada će sve to dobiti znanstvenu podlogu.

Kompletan dosje na uvid

Pomoću računalnog sustava "I 2" britanski NCIS ima kompletan dosje o huliganima, njihovim vezama, kontaktima i putovanjma, a na isti način skuplja podatke o švercerima droge i ljudi, kao i potencijalnim teroristima.

Pomoću tog sustava hrvatskoj policiji bit će lakše, primjerice, suziti krug osumnjičenika za postavljanje eksplozivne naprave u britanskom veleposlanstvu, ali i povezati razne kriminalne klanove, ući u trag njihovim poslovima i zaštitnicima.

Zajedno s pristupom Interpolovu sustavu 7/24, danonoćno otvorenoj bazi podataka kojoj Hrvatska, jedna od pet europskih zemalja, ima stalan pristup, ovaj britanski računali sustav "I 2" trebao bi znatno podići efikasnost hrvatske policije.

Bez ovisnosti o POA-i i drugim službama s kojima je formalna svakodnevna suradnja i razmjena podataka otežana i svedena na komunikaciju putem Vijeća za nacionalnu sigurnost.

Europski policijski krugovi prepoznali su stratešku poziciju Hrvatske na Balkanu i važnost njezine uloge u globalnoj borbi protiv organiziranog kriminala, uključujući i terorizam.

Tomislav KLAUŠKI

Podaci na jednome mjestu

Policija će konačno moći, zahvaljujući projektu Kriminalističko-obavještajnog sustava, neovisno o tajnim službama, na jednom mjestu obrađivati podatke o statističkim podacima nekog poduzeća, uspoređivati ih s telefonskim imenikom i žutim stranicama, listom vlasnika vozila i drugim podacima.- Sistemom dedukcije tako će se sužavati krug osumnjičenika i raspletati kriminalni milje.