Glas Istre: 05. 10. 2005.

IZVJEŠTAJI GLAVNE TUŽITELJICE HAAŠKOGA TRIBUNALA CARLE DEL PONTE I DALJE ĆE SE U HRVATSKOJ ČEKATI SA STREPNJOM

Puna suradnja s Haagom uvjet za dovršetak pregovora

Komisija će slijedom izvještaja Haaga referirati Vijeću ministara o stupnju hrvatske suradnje. Ako se ona pokvari, Komisija može predložiti suspenziju pregovora

ZAGREB - Puna suradnja s Haaškim sudom i dalje je jedan od uvjeta za napredak Hrvatske u pregovaračkom procesu s EU-om. Europska komisija zadužena je izvijestiti Vijeće ministara ako se ne održava puna suradnja, što može biti temelj za aktiviranje tzv. sigurnosne klauzule iz hrvatskog pregovaračkog okvira. Riječ je o klauzuli koja omogućava suspendiranje pregovora u slučaju ozbiljnog i trajnog kršenja načela slobode, demokracije, poštivanja ljudskih prava i temeljnih sloboda.

Na temelju redovitih izvješća Haaškog suda, Komisija će izvještavati Vijeće o stupnju hrvatske suradnje, a ako se ona pokvari, može predložiti suspenziju pregovora. Konačnu odluku o tome donosi Vijeće ministara kvalificiranom većinom glasova. Za donošenje te odluke treba ostvariti dvije, eventualno i tri većine. Prvo, za odluku mora glasovati većina država. Drugo, broj glasova mora prijeći tzv. prag kvalificirane većine, koji čini oko 70 posto ukupnih glasova u Vijeću. A ako bilo koja od država članica zatraži, provjerit će se i odražavaju li dani glasovi barem 62 posto ukupnog stanovništva Unije. U slučaju manjeg postotka, odluka neće biti izglasana. No, ako pitanje »treće« većine nitko ne postavi, odluka će biti valjana čak i ako je zastupljeno manje građana EU-a.

Iako Hrvatska još nije ostvarila Akcijski plan u potpunosti, nema dokaza da su te manjkavosti izravno utjecale na potragu za odbjeglim optuženikom, navela je u izvješću Vijeću ministara EU-a prekjučer glavna haaška tužiteljica Carla del Ponte.

Generalno, haaška tužiteljica zadovoljna je suradnjom Hrvatske. Zahtjevi Hrvatskoj koji se odnose na svjedoke i dokumentaciju ispunjavaju se pravovremeno i odgovarajuće te bez posebnih uvjeta, čak i kad se radi o povjerljivoj dokumentaciji.

Kao pozitivan argument u procjeni suradnje, Del Ponte je istaknula i suradnju Hrvatske prilikom uhićenja Milana Lukića u Argentini, kao i jak nadzor nad osobama za koje se sumnja da pomažu Gotovini. Uhićenje Hrvoja Petrača ocjenjuje se pozitivnim događajem, jer se sumnja da je on ključna osoba u Gotovininoj logistici te se očekuje da bi u razgovoru mogao dati neke korisne tragove za njegovo pronalaženje.

Dijelovi Akcijskog plana koji nisu do kraja ispunjeni odnose se na dugoročne strukturne mjere, poput reorganizacije obavještajnih službi i zaštite podataka. Paket triju zakona, koji će regulirati zaštitu podataka i informacijsku sigurnost, odnosno preustrojiti obavještajnu zajednicu, još nije došao pred Vladu, međutim, to nije imalo direktnog utjecaja na lociranje Gotovine. Odbjegli general, ne odustaje Del Ponte, krije se u jednom od franjevačkih samostana u Hrvatskoj ili BiH.

Jedino preostalo pitanje u suradnji i dalje je predaja Gotovine Haagu pa ovisno o rješenju tog pitanja može doći i do procjene da Hrvatska više ne surađuje u potpunost, što može imati posljedice po pregovore o ulasku u EU.

I. FRLAN, S. ABRAMOV

Hartmann: Nitko nije znao koja će biti ocjena Del Ponte

Glasnogovornica haaškog tužiteljstva Florence Hartmann jučer je ponovila da Carla del Ponte do ponedjeljka nikoga nije obavijestila o svojoj ocjeni suradnje Hrvatske s Haaškim tribunalom.

- Nitko nije znao njenu ocjenu, ni hrvatski dužnosnici s kojima se susrela u ponedjeljak niti dužnosnici EU-a. Zato su sve insinuacije da je sudjelovala u političkoj igri pogrešne. Mi takve insinuacije odbijamo, rekla je Hartmann.