Vjesnik: 06. 10. 2005.
Chirac traži da Bruxelles »brani Europu«
Francuski predsjednik upozorava da se radna mjesta u EU-u zatvaraju zbog jeftinije radne snage u istočnoj Europi
Francuski predsjednik Jacques Chirac optužio je minuloga utorka Europsku komisiju da nedovoljno brani europske interese. Zadaća Europske unije i njezinih institucija je »iznad svega da brani Europu, tj. njezine ekonomske, financijske i socijalne interese«, izjavio je Chirac upozorivši još jednom na iznimno visoku stopu nezaposlenosti osobito u Francuskoj te na trend da se radna mjesta unutar Unije zatvaraju i to zbog jeftinije radne snage u istočnoj Europi. Bruxelles ne smije »zatvoriti oči pred ovim problemom, već se s tim mora suočiti«, naglasio je francuski predsjednik.
Na taj je napad odmah reagirala glasnogovornica Europske komisije Françoise Le Bail rekavši da stigmatiziranje Europske komisije kao žrtvenoga jarca neće pripomoći rješavanju europskih problema. »Oduvijek smo branili europske interese, ali u granicama naših mogućnosti«, dodala je Le Bail. Francuska, međutim, nema projekt za Europu, tvrde neimenovani eurokrati u Bruxellesu. Preciznije, Pariz je nakon odlučnoga »ne« europskom ustavu prešao u tabor euroskeptika.
Suočena s već desetljećima konstantnom stopom nezaposlenosti od 11 posto te u strahu od širenja EU-u na istok, konzervativna Chiracova vlada nastoji angažirati europske institucije ne bi li joj one pripomogle u rješavanju ekonomske recesije. Chirac je, naime, nedavno otv
oreno zahtijevao od Bruxellesa da pomogne barem zadržati postojeća radna mjesta, ako već ne može potaknuti trend zapošljavanja. Štoviše, Chirac je otvoreno zahtijevao od europske vlade u Bruxellesu da upotrijebi svoj utjecaj i zauzme se kod američke tvrtke Hewlett-Packard koja u Francuskoj planira otpustiti više od tisuću zaposlenih. José Manuel Barroso, predsjednik Europske komisije uzvratio je, međutim, da EU nema ovlasti intervenirati u poslovne poteze američkih korporacija.Na Chiracove se napade vrlo kritički osvrnuo i bivši francuski predsjednik Giscard d"Estaing. Rodonačelnik europskog ustava, D"Estaing je istaknuo da je politički vakuum koji trenutno prevladava u Bruxellesu dobri dijelom i posljedica francuskog odbijanja Europske povelje na ljetošnjem referendumu. Promatrači optužuju Chiraca i da je prevrtljiv u pogledu turskoga članstva u EU. Nasuprot javnom mnijenju u Francuskoj, Chirac je podržao turske napore za priključenje EU-u. Pritom se ogradio, objasnivši da će pregovori s Ankarom ionako trajati barem deset godina te da će francuski birači imati zadnju riječ u Turskoj na referendumu.
Vinka Drezga